Radio Opole » Gospodarka
2019-05-15, 11:30 Autor: Roman Juranek

Ponad tysiąc projektów otrzymało unijne dofinansowanie za pośrednictwem Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

Roland Wrzeciono [fot. Paula Hołubowicz]
Roland Wrzeciono [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Kuliś [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Kuliś [fot. Paula Hołubowicz]
Ogółem wartość dofinansowania to ponad miliard 214 milionów zł. Instytucja istnieje od 2008 roku, ale przejęła dokumentacje wcześniej realizowanych projektów. Uwzględniając wkład własny wartość projektów to ponad 2 miliardy 304 miliony złotych.
- Zmienia się otoczenie, zmieniają się także branże promowane podczas poszczególnych naborów - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. - Dobrze, że mamy taką możliwość, że zarząd województwa opolskiego może negocjować w pewnych obszarach, które są ważne dla regionu. To jest siła programów regionalnych. Wcześniej instytucja zarządzająca, czyli zarząd województwa opolskiego uznał, że należy wspierać obszar turystyki, ponieważ tych miejsc noclegowych mamy za mało.

Pytany o plany na najbliższą przyszłość Roland Wrzeciono powiedział, że jest zakontraktowane 89% tych środków, które są na lata 2014 - 2020. - Na ten rok zarząd województwa opolskiego przewidział 6 naborów. W zasadzie dwa już są zakończone - na udział w targach zagranicznych. Na wsparcie eksportu wpłynęły 54 projekty, na nowe produkty i usługi na obszarach przygranicznych - 47 projektów. Pozostałe cztery nabory to innowacje w przedsiębiorstwach, inwestycje dla podmiotów ekonomii społecznej, technologie informacyjno-komunikacyjne oraz efektywność energetyczna w mikro i małych przedsiębiorstwach.

- Oprócz dużych pieniędzy, co jest bardzo pozytywne za unijnym wsparciem idzie także duża biurokracja - tłumaczył w "Poglądach i osądach" Grzegorz Kuliś z BCC. - Tutaj trzeba się znaleźć w tej biurokracji, tutaj trzeba współpracować i tutaj absolutnie ta współpraca z OCRG jest bardzo dobra. Ale z drugiej strony, jeżeli patrzymy z perspektywy przedsiębiorcy, który ma pomysł na coś, co ma charakter innowacyjny, więc faktor czasowy jest bardzo istotny. Tam trzeba bardzo dynamicznie podejmować decyzje i dynamicznie działać. I niestety, ta forma współpracy i realizacji tych projektów wynikająca jakby z zapisów umowy bardzo mocno ogranicza taką elastyczność.

Na zakup materiałów trzeba przejść całą procedurę, czyli skorzystać ze specjalnego portalu, następnie z przetargów, potem raportów i rozliczeń. - Przedsiębiorcy woleliby to robić dynamiczniej - tłumaczy Grzegorz Kuliś.
Roland Wrzeciono
Roland Wrzeciono
Grzegorz Kuliś

Gospodarka

2019-05-21, godz. 17:45 Kolejne pieniądze na drogi. Gminy z Opolszczyzny korzystają z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych 22 umowy na ponad 23 mln złotych podpisano dziś (21.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. To wsparcie dla gmin w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, którego bu ... » więcej 2019-05-21, godz. 13:52 Opolskie cieszy się dużym zainteresowaniem imigrantów. W regionie legalnie pracuje już 18 tysięcy obcokrajowców 17 procent zatrudnionych na Opolszczyźnie to obcokrajowcy, a niemal 14 procent firm działających w regionie zatrudniło imigrantów. Prawie 90 procent z nich to ... » więcej 2019-05-21, godz. 09:45 Kolejni inwestorzy są zainteresowani strefą w Ujeździe Od początku roku kilkunastu potencjalnych inwestorów interesowało się terenami w strefie gospodarczej w Olszowej, w gminie Ujazd. Zlokalizowana tuż przy autos ... » więcej 2019-05-21, godz. 07:45 Przejście na emeryturę w czerwcu może się nie opłacić. Powodem niekorzystna waloryzacja Niekorzystna waloryzacja może obniżyć wysokość emerytury osób, które zdecydują się zakończyć swoją karierę zawodową w czerwcu. Zgodnie z ustawą o emeryturach ... » więcej 2019-05-20, godz. 18:15 O roli izb rolniczych oraz polityce rolnej państwa rozmawiano w Łosiowie. "Musimy nadążać za tym, co jest nowoczesnośc ... O roli samorządów rolniczych i priorytetach rządu w zakresie wspierania polskiej wsi rozmawiano w Łosiowie. Podobne spotkania odbywają się w całym kraju. » więcej 2019-05-20, godz. 15:09 Rzemieślnicy spotkali się na corocznym zjeździe w Opolu. Były odznaczenia i wyróżnienia Honorowe odznaczenia i wyróżnienia za zasługi nadała Izba Rzemieślnicza w Opolu. » więcej 2019-05-20, godz. 14:37 Są umowy na budowę dwóch obwodnic w powiecie oleskim. Drogi mają być gotowe w 2022 roku Olesno, Praszka i Gorzów Śląski będą mieć obwodnice. W urzędzie wojewódzkim podpisano dwie umowy na projekt oraz budowę tras, między wykonawcami a Generalną D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:09 Półrocze programu "Cała Polska Strefą Ekonomiczną". Jak nowe przepisy wpłynęły na inwestycje? Poranne komentarze - Dziś, to jest nowa jakość, a inwestor, który myśli o rozwoju przedsiębiorstwa, może zainwestować w zasadzie w każdym miejscu w Polsce, jeśli tylko spełnia o ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:55 Pod Grodkowem może powstać olbrzymia obora. Mieszkańcy podzieleni W okolicach Bogdanowa pod Grodkowem może niebawem powstać spora ferma bydła. Spółka Polagri powiązana z leżącym pod Nysą zakładam Bioagra planuje budowę obory ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:00 "Partnerstwo Borów Niemodlińskich" rozdysponuje pieniądze na projekty o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i kultu ... Ponad 1,5 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Partnerstwo Borów Niemodlińskich' na ogólnodostępne niekomercyjne projekty z zakresu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »