Radio Opole » Gospodarka
2019-05-15, 11:30 Autor: Roman Juranek

Ponad tysiąc projektów otrzymało unijne dofinansowanie za pośrednictwem Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki

Roland Wrzeciono [fot. Paula Hołubowicz]
Roland Wrzeciono [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Kuliś [fot. Paula Hołubowicz]
Grzegorz Kuliś [fot. Paula Hołubowicz]
Ogółem wartość dofinansowania to ponad miliard 214 milionów zł. Instytucja istnieje od 2008 roku, ale przejęła dokumentacje wcześniej realizowanych projektów. Uwzględniając wkład własny wartość projektów to ponad 2 miliardy 304 miliony złotych.
- Zmienia się otoczenie, zmieniają się także branże promowane podczas poszczególnych naborów - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. - Dobrze, że mamy taką możliwość, że zarząd województwa opolskiego może negocjować w pewnych obszarach, które są ważne dla regionu. To jest siła programów regionalnych. Wcześniej instytucja zarządzająca, czyli zarząd województwa opolskiego uznał, że należy wspierać obszar turystyki, ponieważ tych miejsc noclegowych mamy za mało.

Pytany o plany na najbliższą przyszłość Roland Wrzeciono powiedział, że jest zakontraktowane 89% tych środków, które są na lata 2014 - 2020. - Na ten rok zarząd województwa opolskiego przewidział 6 naborów. W zasadzie dwa już są zakończone - na udział w targach zagranicznych. Na wsparcie eksportu wpłynęły 54 projekty, na nowe produkty i usługi na obszarach przygranicznych - 47 projektów. Pozostałe cztery nabory to innowacje w przedsiębiorstwach, inwestycje dla podmiotów ekonomii społecznej, technologie informacyjno-komunikacyjne oraz efektywność energetyczna w mikro i małych przedsiębiorstwach.

- Oprócz dużych pieniędzy, co jest bardzo pozytywne za unijnym wsparciem idzie także duża biurokracja - tłumaczył w "Poglądach i osądach" Grzegorz Kuliś z BCC. - Tutaj trzeba się znaleźć w tej biurokracji, tutaj trzeba współpracować i tutaj absolutnie ta współpraca z OCRG jest bardzo dobra. Ale z drugiej strony, jeżeli patrzymy z perspektywy przedsiębiorcy, który ma pomysł na coś, co ma charakter innowacyjny, więc faktor czasowy jest bardzo istotny. Tam trzeba bardzo dynamicznie podejmować decyzje i dynamicznie działać. I niestety, ta forma współpracy i realizacji tych projektów wynikająca jakby z zapisów umowy bardzo mocno ogranicza taką elastyczność.

Na zakup materiałów trzeba przejść całą procedurę, czyli skorzystać ze specjalnego portalu, następnie z przetargów, potem raportów i rozliczeń. - Przedsiębiorcy woleliby to robić dynamiczniej - tłumaczy Grzegorz Kuliś.
Roland Wrzeciono
Roland Wrzeciono
Grzegorz Kuliś

Gospodarka

2020-06-03, godz. 17:15 "Współpraca buduje". Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o działaniach w czasie pandemii koronawirusa 315 milionów złotych z pieniędzy unijnych na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego, ekonomicznego i społecznego. Ponad 132 miliony złotych w ramach tarczy antykryzysowej… » więcej 2020-06-03, godz. 09:30 Cudzoziemców na Opolszczyźnie mniej, ale chętniej zakładają własne firmy W opolskich placówkach ZUS zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. W regionie jest niespełna 16 tysięcy takich osób. Jednocześnie… » więcej 2020-06-02, godz. 17:47 PSZOK w Rudnikach wznowił działalność na wniosek mieszkańców. Obowiązują letnie godziny otwarcia Znów można korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rudnikach. » więcej 2020-06-02, godz. 14:47 Olescy przedsiębiorcy doceniają pomoc z tarczy antykryzysowej. Wojewoda: ten powiat jest wzorem do naśladowania 10 milionów złotych trafiło do firm z powiatu oleskiego w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. » więcej 2020-06-02, godz. 11:26 Gminne spółki będą połączone, żeby ograniczyć koszty. Jest już wybrany nowy prezes Nowym prezesem firmy Gogolińskie Usługi Komunalne został Adam Gacka. Jednocześnie jest on członkiem zarządu spółki Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie… » więcej 2020-06-01, godz. 21:06 Praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne już możliwe dla uczniów technikum i trzecich klas szkół branżowych Uczniowie technikum i trzecich klas szkoły branżowej mogą od dziś (01.06) wrócić na praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne. » więcej 2020-06-01, godz. 14:00 ZUS przypomina o nowych limitach dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Mowa o grupie nadal pracującej Zmieniły się limity dodatkowych zarobków dla osób na wcześniejszej emeryturze lub rencie. Warto uważać, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pomniejszyć wypłacane… » więcej 2020-06-01, godz. 10:00 19 milionów złotych nie wystarczy na przebudowę oleskiej oczyszczalni. Najtańsza oferta przekracza 24 miliony 11 firm zgłosiło się do przetargu na gruntowną przebudowę oczyszczalni ścieków w Oleśnie. » więcej 2020-05-29, godz. 21:10 Ostatni weekend na rozliczenie się z fiskusem. Można dopisać lub zmienić wspieraną organizację pozarządową Ostatni dzwonek na złożenie rocznego rozliczenia PIT. W tym roku wyjątkowo można to zrobić do 1 czerwca, a nie do 30 kwietnia. » więcej 2020-05-29, godz. 10:30 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach przeznaczył zarząd województwa opolskiego Jako pomoc bezzwrotna to działanie jest skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatów brzeskiego, nyskiego, namysłowskiego, prudnickiego i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »