Radio Opole » Gospodarka
2019-02-08, 10:00 Autor: Witold Wośtak

OCRG szykuje raport płacowy. Podpowie on firmom ile płacić, by nie stracić pracownika

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki [fot. Witold Wośtak]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki [fot. Witold Wośtak]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zachęca firmy produkcyjne do wzięcia udziału w przygotowaniu czwartego raportu płacowego. Dotychczas zgłosiło się 20 firm, ale do miarodajności badania potrzeba ich co najmniej 25.
Raport pozwala sprawdzić, ile zarabia pracownik na danym stanowisku. Żaden z uczestników nie zyska jednak wiedzy o pensjach konkretnych firm - zapewniona jest anonimowość, bo wyciągnięte zostaną jedynie średnie i widełki.

- Nie chodzi wyłącznie o identyczne stanowiska - mówi Katarzyna Kownacka, rzecznik OCRG. - Firma doradcza zajmująca się raportem przygotowuje tak zwane mapowanie stanowisk. To polega na bardzo dokładnym opisie, co i kto z konkretnymi uprawnieniami robi na danym stanowisku. Można więc sprawdzić, czy osoba z danym zakresem obowiązków zarabia porównywalnie do pracownika w innym przedsiębiorstwie na stanowisku nazywającym się podobnie.

OCRG dostaje tylko kilka ogólnych informacji z raportu, natomiast pełne wyniki są dostępne jedynie dla firm uczestniczących w badaniu.

- Firmy od początku biorące udział w badaniu powtarzają nam, że wiedzą, jak wygląda rynek pracownika i rynek płac oraz jakie są części składowe wynagrodzenia. Raport obejmuje nie tylko pensję zasadniczą, ale na przykład premie bądź inne dodatki finansowe - dodaje Katarzyna Kownacka.

Firmy produkcyjne, które chcą wziąć udział w raporcie, mogą zgłosić się do końca przyszłego tygodnia. Z kolei na kwiecień zaplanowano spotkanie z prezentacją wyników.
Katarzyna Kownacka 1
Katarzyna Kownacka 2

Gospodarka

2020-02-24, godz. 15:31 Zrealizowano pierwszy etap centrum przesiadkowego w Głuchołazach Odnowiono dworzec kolejowy Głuchołazy Miasto wraz z otoczeniem. Będzie tam również obsługiwany ruch autobusowy. Nadal jednak na dworcu nie będą zatrzymywać się… » więcej 2020-02-24, godz. 11:19 86 firm z regionu zabiega o tytuł "Opolska Marka". Uroczysta gala w marcu Rekordowa liczba zgłoszeń - 86 - wpłynęła do tegorocznej edycji konkursu „Opolska Marka”. To wyróżnienie, które ma promować lokalne firmy i gospodarkę regionu… » więcej 2020-02-23, godz. 19:00 Od jutra można zgłaszać propozycje do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie W poniedziałek (24.02) rozpocznie się przyjmowanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie. Samorząd na ten cel przeznaczył w 2020 roku 56 tysięcy zło… » więcej 2020-02-23, godz. 10:00 Ujazd: dopłacają do pieców, chcą też dopłacić do paneli słonecznych W Ujeździe gminny program dofinansowań do wymiany pieców przyjął się bardzo dobrze. W ubiegłym roku dzięki niemu zlikwidowano 40 kopciuchów i zastąpiono je nowymi… » więcej 2020-02-21, godz. 19:26 Gmina chce wybudować dwie nowe drogi w Otmicach Otmice to miejscowość w gminie Izbicko, w której powstaje bardzo dużo nowych domów. W miarę pojawiania się nowych mieszkańców, konieczne jest budowanie przez samorząd… » więcej 2020-02-21, godz. 13:40 Wybudowali centrum przesiadkowe, ale po terminie. Gmina nałożyła prawie 900 tysięcy kary Miało być gotowe w lipcu 2018 roku, jednak dopiero teraz zostało oddane do użytku - mowa o centrum przesiadkowym w Zawadzkiem. Choć wykonawca wywiązał się z umowy… » więcej 2020-02-20, godz. 20:00 Drugi przetarg "śmieciowy" w Turawie. Na razie mieszkańcy płacą według stawek z 2019 roku Turawa unieważniła styczniowy przetarg na wywóz odpadów i czeka na rozstrzygnięcie kolejnego. Powodem takiej decyzji są zbyt wysokie stawki, które zaproponowała… » więcej 2020-02-20, godz. 19:16 Nowe tereny szansą rozwoju. Baborów szykuje działki pod zabudowę jednorodzinną Utworzenie miejsc pod zabudowę jednorodzinną - to jeden z pomysłów władz Baborowa na zatrzymanie procesu wyludniania się gminy. Taki teren wydzielono przy ulicy… » więcej 2020-02-20, godz. 15:05 Remont kędzierzyńsko-kozielskich śluz na Kanale Gliwickim za półmetkiem. Już można korzystać ze zmodernizowanych komór Już ponad połowa zaplanowanych prac budowlanych została zrealizowana podczas remontu śluz Sławięcice i Nowa Wieś na Kanale Gliwickim na terenie Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2020-02-20, godz. 12:14 Uwaga oszuści! Tym razem podają się za kuriera z urzędu marszałkowskiego Próba wyłudzenia pieniędzy na.. urząd marszałkowski - ostrzegają służby marszałka województwa. Pracownik kancelarii urzędu odebrał dziś (20.02) telefon od mieszkanki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »