Radio Opole » Gospodarka
2019-04-23, 15:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu?

Butelki [fot. pixabay.com]
Butelki [fot. pixabay.com]
W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie odbiło się szerokim echem w całym kraju. Czy na podobne możemy liczyć w Opolu?
- Musimy przyjrzeć się temu, jak to w Krakowie będzie funkcjonowało w dłuższej perspektywie czasu - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki odpadami komunalnymi w opolskim urzędzie miasta. - Będziemy trzymać rękę na pulsie i będziemy w kontakcie z urzędem miasta Krakowa, żeby dowiedzieć się, jak to działa i jakie są wdrożone systemy zachęt dla mieszkańców, żeby korzystać z tego automatu. Bo w tego typu rozwiązaniach bardzo ważna jest ciągłość zachęt. Jeżeli nie ma obsługi i promocji takiego urządzenia, to później trochę to umiera śmiercią naturalną, w związku z brakiem zainteresowania mieszkańców.

Nad takim rozwiązaniem w Opolu myślano już wcześniej, ale problemem są koszty. Sama instalacja jednego butelkomatu, to około 100 tysięcy złotych.

- A to jest tylko cześć kosztów - przekonuje Kowalczuk. - Później są jeszcze koszty eksploatacyjne obsługi. Pozyskiwania tego surowca, sprzedaży, więc to jest skomplikowany system, który należy wdrożyć. To też jest rozwiązanie systemowe. Jeden taki butelkomat nie rozwiąże problemu. Trzeba myśleć trochę szerzej, więc będziemy się przyglądać Krakowowi.

Opolski magistrat nie wyklucza powstania sieci butelkomatów, ale o szczegółach dziś trudno rozmawiać. Ratusz zapewnia jednak, że chce wprowadzać kolejne rozwiązania proekologiczne. W Opolu w tym roku między innymi powstaną kolejne punkty do zbiórki elektrośmieci.
Iwona Kowalczuk
Iwona Kowalczuk

Gospodarka

2019-05-20, godz. 12:09 Półrocze programu "Cała Polska Strefą Ekonomiczną". Jak nowe przepisy wpłynęły na inwestycje? Poranne komentarze - Dziś, to jest nowa jakość, a inwestor, który myśli o rozwoju przedsiębiorstwa, może zainwestować w zasadzie w każdym miejscu w Polsce, jeśli tylko spełnia o ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:55 Pod Grodkowem może powstać olbrzymia obora. Mieszkańcy podzieleni W okolicach Bogdanowa pod Grodkowem może niebawem powstać spora ferma bydła. Spółka Polagri powiązana z leżącym pod Nysą zakładam Bioagra planuje budowę obory ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:00 "Partnerstwo Borów Niemodlińskich" rozdysponuje pieniądze na projekty o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i kultu ... Ponad 1,5 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Partnerstwo Borów Niemodlińskich' na ogólnodostępne niekomercyjne projekty z zakresu ... » więcej 2019-05-17, godz. 18:15 Problemy hodowców z pogodą. Karpi nie zabraknie, ale ryba może być mniejsza Pogoda nie sprzyja opolskim hodowcom karpia. Zbyt wysokie temperatury na początku kwietnia i zbyt niskie w maju spowodowały, że opóźniony został cykl produkcy ... » więcej 2019-05-17, godz. 09:15 Brzeskie wodociągi produkują prąd ze ścieków i tłuszczów. Energia pokrywa większość zapotrzebowania spółki Oprócz zaopatrywania w wodę i odbioru nieczystości, produkują także prąd. Dzięki biogazowi pozyskiwanemu między innymi ze ścieków, brzeskie wodociągi są w sta ... » więcej 2019-05-16, godz. 20:39 Z unijnych dotacji korzystali najlepiej i najsprawniej. Firmy z Opolszczyzny wyróżnione Miliard złotych dofinansowania z pieniędzy unijnych trafiło do opolskich przedsiębiorców. Na uroczystej gali „Opolski TOP 15-lecia” w Filharmonii Opolskiej wy ... » więcej 2019-05-16, godz. 17:00 Planistyczne przepisy utrudniają życie gminom oraz inwestorom Samorządy lokalne mają problemy z przeprowadzeniem szybkich zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Bez takich uregulowań prawnych nie mo ... » więcej 2019-05-16, godz. 14:43 LG Chem zainwestuje w Opolu 4,5 mld złotych? Koncern LG Chem chce zainwestować w Opolu. Z informacji, które przekazał Puls Biznesu wynika, że w strefie ekonomicznej w Opolu za 4,5 mld złotych miałaby pow ... » więcej 2019-05-16, godz. 10:00 Oleskie starostwo sięga po dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych. Trwają dwa remonty dróg powiatowych Około trzech miesięcy potrwa remont dwóch dróg w powiecie oleskim w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. » więcej 2019-05-15, godz. 18:00 Pola paneli fotowoltaicznych są lepiej opłacalne od uprawy ziemi Powstaniem wielohektarowej farmy fotowoltaicznej zainteresowane są spółki rolnicze z gminy Głuchołazy. Na ten cel chcą przeznaczyć swoje grunty. Po zainstalow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »