Radio Opole » Gospodarka
2019-04-23, 15:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Bilans zysków i strat. Czy w Opolu opłaci się montaż butelkomatu?

Butelki [fot. pixabay.com]
Butelki [fot. pixabay.com]
W Krakowie zamontowano pierwszy w Polsce butelkomat. To urządzenie, do którego wrzucamy niepotrzebne butelki, a w zamian otrzymujemy pieniądze. To rozwiązanie odbiło się szerokim echem w całym kraju. Czy na podobne możemy liczyć w Opolu?
- Musimy przyjrzeć się temu, jak to w Krakowie będzie funkcjonowało w dłuższej perspektywie czasu - mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki odpadami komunalnymi w opolskim urzędzie miasta. - Będziemy trzymać rękę na pulsie i będziemy w kontakcie z urzędem miasta Krakowa, żeby dowiedzieć się, jak to działa i jakie są wdrożone systemy zachęt dla mieszkańców, żeby korzystać z tego automatu. Bo w tego typu rozwiązaniach bardzo ważna jest ciągłość zachęt. Jeżeli nie ma obsługi i promocji takiego urządzenia, to później trochę to umiera śmiercią naturalną, w związku z brakiem zainteresowania mieszkańców.

Nad takim rozwiązaniem w Opolu myślano już wcześniej, ale problemem są koszty. Sama instalacja jednego butelkomatu, to około 100 tysięcy złotych.

- A to jest tylko cześć kosztów - przekonuje Kowalczuk. - Później są jeszcze koszty eksploatacyjne obsługi. Pozyskiwania tego surowca, sprzedaży, więc to jest skomplikowany system, który należy wdrożyć. To też jest rozwiązanie systemowe. Jeden taki butelkomat nie rozwiąże problemu. Trzeba myśleć trochę szerzej, więc będziemy się przyglądać Krakowowi.

Opolski magistrat nie wyklucza powstania sieci butelkomatów, ale o szczegółach dziś trudno rozmawiać. Ratusz zapewnia jednak, że chce wprowadzać kolejne rozwiązania proekologiczne. W Opolu w tym roku między innymi powstaną kolejne punkty do zbiórki elektrośmieci.
Iwona Kowalczuk
Iwona Kowalczuk

Gospodarka

2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:00 Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złoty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »