Radio Opole » Gospodarka
2019-02-06, 15:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Na te działania pieniądze mogą pozyskiwać opolscy rolnicy

Konferencja prasowa w opolskim oddziale ARiMR [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa w opolskim oddziale ARiMR [fot. Mariusz Chałupnik]
Do 500 tysięcy złotych mogą otrzymać rolnicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej z zakresu przetwarzania produktów rolnych. Z kolei na 100 tysięcy złotych mogą liczyć ci, którzy chcą rozpocząć bądź też rozwinąć rolniczy handel detaliczny.
Opolski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu rozpoczął nabór na dofinansowanie takich działań. Dotacje będą przyznawane między innymi na zakup maszyn czy doposażenie i dostosowanie pomieszczeń do prowadzenia takiej działalności.

- Dotacje na rolniczy handel detaliczny przyznawane są po raz pierwszy - informuje Jolanta Bińczycka, naczelnik biura wsparcia inwestycyjnego. - W przypadku rolniczego handlu detalicznego mówimy o rocznym przychodzie rolnika nieprzekraczającym 40 tysięcy złotych. W przypadku przekroczenia tej kwoty opodatkowanie wynosi 2 proc. Wydaje się, że to jest bardzo atrakcyjna oferta dla naszych rolników, którzy chcą produkować swoje dżemy, swoje sery, swoje kiszonki, z produkcji, którą sami wytworzyli.

Rolnicy, którzy zdecydują się na rozpoczęcie działań związanych z handlem detalicznym nie będą musieli zakładać działalności gospodarczej.

- To znaczne ułatwienie, ale nie jedyne - dodaje Marek Kawa, zastępca dyrektora opolskiego oddziału ARiMR. - Dopiero po podpisaniu umowy będziemy żądać odpowiednich pozwoleń. Też ważne, żeby beneficjent przekonał nas o tym, że ta nasza pomoc jest niezbędna, żeby osiągnął zakładany cel.

Wnioski do programu "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" będą przyjmowane w siedzibie agencji w Opolu przy ulicy Wrocławskiej do 1 marca.

Pieniądze przyznawane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jolanta Bińczycka
Marek Kawa

Gospodarka

2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »