Radio Opole » Gospodarka
2019-01-31, 14:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Baborów planuje zmiany wokół dworca PKP. Chce przejąć działki od kolei

Baborów chce bezpłatnie przejąć działki od PKP [fot. Mariusz Chałupnik]
Baborów chce bezpłatnie przejąć działki od PKP [fot. Mariusz Chałupnik]
Baborów chce bezpłatnie przejąć działki od PKP [fot. Mariusz Chałupnik]
Baborów chce bezpłatnie przejąć działki od PKP [fot. Mariusz Chałupnik]
Baborów chce bezpłatnie przejąć działki od PKP [fot. Mariusz Chałupnik]
Baborów chce bezpłatnie przejąć działki od PKP [fot. Mariusz Chałupnik]
Baborów chce przejąć od PKP trzy działki. Pozyskanie nieruchomości pozwoli na połączenie dwóch części miasta oraz umożliwi stworzenie infrastruktury drogowej wokół stacji.
Działki bezpośrednio przylegają do baborowskiego dworca. Gmina chce wykorzystać przejęcie nieruchomości w celach rozwojowych. Burmistrz Baborowa, Tomasz Krupa zakłada, że dzięki takiemu ruchowi, można będzie stworzyć wiele ułatwień dla przedsiębiorców i mieszkańców.

- Te tereny chcemy dobrze skomunikować - tłumaczy Krupa. - Mamy w pobliżu drogę gminną, to ul. Kolejowa. Projekt na nią został stworzony kilka lat temu i teraz chcemy go rozbudować. Mieliśmy spotkania z kilkoma przedsiębiorcami. To zadanie musi spełniać określone wartości bezpieczeństwa. Chcemy również połączyć się z drogą powiatową. Dodatkowo chcemy połączyć dwie części Baborowa. Jedna od drugiej oddzielona jest teraz torowiskiem i dla mieszkańców nie ma bezpiecznego przejścia.

Baborów stara się również o przejęcie działki, na której znajduje się zabytkowa wiata.

- Ona przebiega nad jednym z naszych peronów. To pozwoliłoby nam ładnie zagospodarować cały teren - mówi Krupa. - Ten cały zamysł ma tworzyć jeden układ logistyczny. Do tego na razie potrzebujemy przejęcia tych terenów. Chodzi minimum o dwie działki, choć docelowo postaramy się o trzy. Jeżeli udałoby się również przejąć torowisko, to na pewno je zostawimy, bo to jest super sprawa pod kątem promocyjnym.

Gmina wystąpiła do PKP o bezpłatne przekazanie działek. Sprawa ich przejęcia powinna wyjaśnić się do połowy lutego.
Tomasz Krupa
Tomasz Krupa

Gospodarka

2020-01-26, godz. 19:30 W Reńskiej Wsi rusza program dopłat do wymiany kopciuchów Radni i urzędnicy z Reńskiej Wsi pracują nad zapisami gminnego programu wymiany starych pieców na ekologiczne. W tegorocznym budżecie zaplanowano pieniądze na… » więcej 2020-01-26, godz. 10:00 Gmina Wołczyn ma pieniądze na wymianę starych pieców. Tym razem w puli jest 140 tysięcy złotych 140 tysięcy złotych zarezerwowano w tym roku w gminie Wołczyn na współfinansowanie wymiany starych pieców. » więcej 2020-01-26, godz. 08:15 Nowy projekt badawczy w WSZiA w Opolu Naukowcy z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu wraz z uczelnią w czeskim Hawierzowie badają jak zmieniło się życie na polsko-czeskim pograniczu… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 W tym roku powstanie droga łącząca Bryksy i Naczęsławice Największym drogowym zadaniem zaplanowanym w tym roku w gminie Pawłowiczki będzie budowa drogi łączącej Bryksy i Naczęsławice. Samorząd stara się o dofinansowanie… » więcej 2020-01-24, godz. 20:15 "Przedsiębiorcy chętnie korzystają z naszej pomocy". OCRG podsumowało 2019 rok 123,5 miliona złotych - tyle pieniędzy wypłaciło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. Dzisiaj ( 24.01) w Centrum… » więcej 2020-01-24, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki w tym roku powstanie PSZOK Mieszkańcy gminy Strzeleczki w tym roku w końcu doczekają się własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do tej pory śmieci, które powinny trafić… » więcej 2020-01-24, godz. 14:44 Prószków postawił na swojego odbiorcę. Cena za śmieci wyższa, ale mogło być gorzej 23 złote i 50 groszy - tyle od stycznia mieszkaniec gminy Prószków zapłaci miesięcznie za wywóz odpadów segregowanych. To o 9 złotych więcej niż w roku ubiegł… » więcej 2020-01-24, godz. 12:13 Zatrudniasz powyżej 10 osób? Do końca stycznia zawiadom ZUS o wypadkach w pracy Pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej 10 pracowników do końca stycznia mają czas, żeby powiadomić ZUS o wypadkach i niekorzystnym środowisku pracy w swoim… » więcej 2020-01-24, godz. 10:00 Strzelce Opolskie: gmina chce wybudować kolejne dwa bloki na spółkę z mieszkańcami W ubiegłym roku do użytku oddano pierwszy w Strzelcach Opolskich blok, wybudowany wspólnie przez samorząd i mieszkańców. Przy ulicy Bocznicowej miejsce jest na… » więcej 2020-01-23, godz. 19:30 Polska Cerekiew: nie będzie dużego remontu dróg, ale wiele małych inwestycji W tym roku gmina Polska Cerekiew nie będzie realizować żadnej dużej inwestycji drogowej. Zamiast tego, pieniądze na ten cel przeznaczone będą na remonty małych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »