Radio Opole » Gospodarka
2019-01-30, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Turawa chce mieć w gminie gazociąg. Pierwsze prace już zakończone

Gaz [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Gaz [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Władze Turawy chcą zgazyfikować wszystkie swoje miejscowości. Prowadzą w tej sprawie negocjacje ze spółką Polska Spółka Gazownictwa.
Pierwsza nitka gazociągu już została wybudowana, w Zawadzie przy ulicach Luboszyckiej i Bocianowej. Gmina chce, aby swoim zasięgiem objęła ona większy teren tej miejscowości, a później zostały poprowadzone dwie odnogi gazociągu - w stronę Turawy i Węgier.

- Bardzo liczę no to, że w ciągu kilku lat uda nam się to wykonać - mówi Dominik Pikos, wójt Turawy.

- Będę w tym kierunku działał wraz z mieszkańcami, sołtysami, aby powstawały listy, na które będą wpisywali się chętni do podłączenia do gazociągu. Dzisiaj bardzo patrzymy na ochronę środowiska, na czyste powietrze, a jeśli ktoś podłącza się do sieci gazowej, to automatycznie uwalnia nas od kopcącego pieca. A jest to problem powszechny.

Kluczowe dla pozytywnej decyzji spółki o poprowadzeniu instalacji jest przedstawienie przez gminę odbiorców strategicznych.

- To może znacznie przyśpieszyć realizację projektu - zaznacza Pikos. - Dla spółki odbiorca strategiczny jest istotnym elementem. Chodzi o podmioty, czy budynki, które mają piece powyżej 100 Kw, tak to było określone. Wtedy mieszkańcy są w stanie skorzystać i przy okazji się podłączyć. Mamy halę, która obok szkoły też na pewno ma piec powyżej 100 Kw i to dla spółki jest bardzo ważne - dodaje.

Według wyliczeń, jakie gmina otrzymała od PSG, koszt podłączenia do sieci dla jednego gospodarstwa ma wynieść 2,5 tysiąca złotych. Dodatkowym kosztem będzie infrastruktura potrzebna do takiego podłączenia.
Dominik Pikos
Dominik Pikos

Gospodarka

2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej 2019-03-17, godz. 13:15 Wyremontują... połowę drogi. W Chrząstowicach niedługo ruszy przebudowa ulicy Polnej W Chrząstowicach ruszy niebawem remont ulicy Polnej. Dla mieszkańców ulicy istotnej, ponieważ znajduje się przy niej kilka ważnych punktów usługowo-handlowych ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:30 Kalendarium prac przy budowie obwodnicy Brzegu gotowe 1 kwietnia ma dojść do podpisania umowy na prace projektowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i Koncepcji Programowej obwodnicy Brzegu, która przy ... » więcej 2019-03-16, godz. 18:00 Opolanie chętnie rozliczają PIT w galeriach handlowych. Trwa akcja „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pomagają w skorzystaniu z ulg podatkowych i w poznaniu nowej usługi 'Twój e-PIT'. Dziś (16.03) do godziny 20:00 pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dy ... » więcej 2019-03-16, godz. 10:00 PIT rozliczysz podczas zakupów. Administracja Skarbowa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w tę sobotę (16.03) dyżurować będą w centrach handlowych naszego województwa. Służą pomocą wszystkim zainteresowan ... » więcej 2019-03-16, godz. 09:00 Ma być wygodnie, ale przede wszystkim bezpieczniej. Komprachcice szykują się do budowy kolejnej ścieżki pieszo-rowerow ... Powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący Komprachcice z Osinami. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie 300-metrowego odcinka. » więcej 2019-03-15, godz. 15:07 OCRG w kwietniu przyjmie wnioski o dofinansowanie promocji i wejścia na nowy rynek Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ma dla przedsiębiorców pieniądze na współpracę zagraniczną i promocję. » więcej 2019-03-15, godz. 12:47 Krapkowice i Gogolin będą wspólnie zabiegać o budowę drugiego mostu na Odrze Międzygminne porozumienie w sprawie budowy tzw. Mostu Południowego podpisali wczoraj (14.03) burmistrzowie Krapkowic i Gogolina. W Krapkowickim Domu Kultury p ... » więcej 2019-03-15, godz. 11:00 Marcowa waloryzacja rent i emerytur Świadczenia emerytalno-rentowe w marcu wzrosły o wskaźnik ustawowej waloryzacji. Uprawnieni otrzymają na konta co najmniej 70 złotych podwyżki. » więcej 2019-03-14, godz. 22:00 "Ta inwestycja może napędzić kolejne". Zakończył się remont DW 419 w Branicach Poszerzenie jezdni, nowe chodniki, zatoczki, wjazdy na posesje oraz ponad 2-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa, która łączy Polskę z Czechami. W Branicach za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »