Radio Opole » Gospodarka
2019-01-30, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Turawa chce mieć w gminie gazociąg. Pierwsze prace już zakończone

Gaz [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Gaz [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Władze Turawy chcą zgazyfikować wszystkie swoje miejscowości. Prowadzą w tej sprawie negocjacje ze spółką Polska Spółka Gazownictwa.
Pierwsza nitka gazociągu już została wybudowana, w Zawadzie przy ulicach Luboszyckiej i Bocianowej. Gmina chce, aby swoim zasięgiem objęła ona większy teren tej miejscowości, a później zostały poprowadzone dwie odnogi gazociągu - w stronę Turawy i Węgier.

- Bardzo liczę no to, że w ciągu kilku lat uda nam się to wykonać - mówi Dominik Pikos, wójt Turawy.

- Będę w tym kierunku działał wraz z mieszkańcami, sołtysami, aby powstawały listy, na które będą wpisywali się chętni do podłączenia do gazociągu. Dzisiaj bardzo patrzymy na ochronę środowiska, na czyste powietrze, a jeśli ktoś podłącza się do sieci gazowej, to automatycznie uwalnia nas od kopcącego pieca. A jest to problem powszechny.

Kluczowe dla pozytywnej decyzji spółki o poprowadzeniu instalacji jest przedstawienie przez gminę odbiorców strategicznych.

- To może znacznie przyśpieszyć realizację projektu - zaznacza Pikos. - Dla spółki odbiorca strategiczny jest istotnym elementem. Chodzi o podmioty, czy budynki, które mają piece powyżej 100 Kw, tak to było określone. Wtedy mieszkańcy są w stanie skorzystać i przy okazji się podłączyć. Mamy halę, która obok szkoły też na pewno ma piec powyżej 100 Kw i to dla spółki jest bardzo ważne - dodaje.

Według wyliczeń, jakie gmina otrzymała od PSG, koszt podłączenia do sieci dla jednego gospodarstwa ma wynieść 2,5 tysiąca złotych. Dodatkowym kosztem będzie infrastruktura potrzebna do takiego podłączenia.
Dominik Pikos
Dominik Pikos

Gospodarka

2020-10-30, godz. 17:15 PFRON podczas pandemii zwiększa wsparcie osób niepełnosprawnych. O dotacje mogą się starać powiaty i organizacje… Do 100 tysięcy złotych dotacji mogą otrzymać samorządy powiatowe wspierające w czasie pandemii osoby niepełnosprawne. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób… » więcej 2020-10-30, godz. 12:15 Wsparcie dla branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej. Skorzystało już 150 opolskich firm 150 opolskich przedsiębiorców, głównie z branży turystycznej, zostało w ciągu ostatnich dwóch tygodni zwolnionych z opłacania składek na ubezpieczenia… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Opole zajęło drugie miejsce w Polsce pod względem rozwoju i działania władz Opole zajęło drugie miejsce w Rankingu Samorządów 'Rzeczpospolitej' 2020. W ocenie pod uwagę brane było działanie władz samorządowych w kształtowaniu… » więcej 2020-10-29, godz. 13:30 Będzie remont kolejnego odcinka ulicy Opolskiej w Krapkowicach. ZDW w Opolu podpisał umowę z wykonawcą Na początku listopada ruszy remont ul. Opolskiej w Krapkowicach. Inwestycja dotyczy kilometrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 415 w rejonie targowiska (styk… » więcej 2020-10-29, godz. 12:45 Przebudowa mostu w Lewinie Brzeskim. Realizacja inwestycji za ponad 7 mln zł potrwa rok Ruszyła przebudowa mostu nad Zalewem Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim. Inwestycja będzie kosztować ponad 7 milionów złotych, a jej realizacja potrwa rok… » więcej 2020-10-28, godz. 12:49 Oferta barów i restauracji z Opola w jednym miejscu. Ratusz uruchomił internetową bazę lokali Bazę lokali gastronomicznych oferujących jedzenie na wynos uruchomił Urząd Miasta Opola. Ofertę można znaleźć na stronie www.opole.pl. » więcej 2020-10-27, godz. 15:50 Przetarg będzie, ale później. Nowy odbiorca odpadów w gminie Ozimek zostanie wyłoniony na początku listopada Opóźni się przetarg, który ma wyłonić odbiorcę śmieci w gminie Ozimek. Oferty od dwóch firm, które wystartowały w przetargu zostaną otwarte 6 listopada… » więcej 2020-10-27, godz. 10:41 Nowe rządowe tarcze pomocowe. W planie też pomoc prawna dla przedsiębiorców Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych zamknięciem biznesu w czasie pandemii. Pomoc ma dotyczyć także handlujących… » więcej 2020-10-27, godz. 09:10 GDDKiA będzie zarządcą obwodnicy Kluczborka Od nowego roku obwodnica Kluczborka trafi pod zarządzanie GDDKiA. To pokłosie podpisanego właśnie przez Ministra Infrastruktury rozporządzenia. » więcej 2020-10-27, godz. 06:00 Dwie nowe ulice w Byczynie prawie gotowe. W realizacji pomogły dotacje z budżetu państwa Dobiega końca budowa ulic: Lazara i Kwiasowskiego w Byczynie dzięki rządowym dotacjom. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***