Radio Opole » Gospodarka
2019-01-30, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Turawa chce mieć w gminie gazociąg. Pierwsze prace już zakończone

Gaz [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Gaz [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Władze Turawy chcą zgazyfikować wszystkie swoje miejscowości. Prowadzą w tej sprawie negocjacje ze spółką Polska Spółka Gazownictwa.
Pierwsza nitka gazociągu już została wybudowana, w Zawadzie przy ulicach Luboszyckiej i Bocianowej. Gmina chce, aby swoim zasięgiem objęła ona większy teren tej miejscowości, a później zostały poprowadzone dwie odnogi gazociągu - w stronę Turawy i Węgier.

- Bardzo liczę no to, że w ciągu kilku lat uda nam się to wykonać - mówi Dominik Pikos, wójt Turawy.

- Będę w tym kierunku działał wraz z mieszkańcami, sołtysami, aby powstawały listy, na które będą wpisywali się chętni do podłączenia do gazociągu. Dzisiaj bardzo patrzymy na ochronę środowiska, na czyste powietrze, a jeśli ktoś podłącza się do sieci gazowej, to automatycznie uwalnia nas od kopcącego pieca. A jest to problem powszechny.

Kluczowe dla pozytywnej decyzji spółki o poprowadzeniu instalacji jest przedstawienie przez gminę odbiorców strategicznych.

- To może znacznie przyśpieszyć realizację projektu - zaznacza Pikos. - Dla spółki odbiorca strategiczny jest istotnym elementem. Chodzi o podmioty, czy budynki, które mają piece powyżej 100 Kw, tak to było określone. Wtedy mieszkańcy są w stanie skorzystać i przy okazji się podłączyć. Mamy halę, która obok szkoły też na pewno ma piec powyżej 100 Kw i to dla spółki jest bardzo ważne - dodaje.

Według wyliczeń, jakie gmina otrzymała od PSG, koszt podłączenia do sieci dla jednego gospodarstwa ma wynieść 2,5 tysiąca złotych. Dodatkowym kosztem będzie infrastruktura potrzebna do takiego podłączenia.
Dominik Pikos
Dominik Pikos

Gospodarka

2019-11-19, godz. 15:00 Nadal nie ma inwestora, który chciałby kupić budynek przy ulicy Struga Dzisiaj (19.11) w ratuszu miało nastąpić otwarcie ofert na sprzedaż budynku przy ulicy Struga w Opolu. Tak się jednak nie stało. Od 2009 roku gmach stoi pusty… » więcej 2019-11-19, godz. 10:29 Przedsiębiorcy z Opolszczyzny przeszli mistrzowską szkołę biznesu Jak zarządzać firmą i gospodarować jej finansami, a także jak motywować siebie i pracowników - o takich tematach rozmawiali ze swoimi mentorami uczestnicy III… » więcej 2019-11-19, godz. 10:23 Remont rynku w Dobrodzieniu jest na ostatniej prostej. Małe utrudnienia dotyczą sterowania multimedialną fontanną Ostatnie akcenty remontu rynku w Dobrodzieniu. Przed rozpoczęciem modernizacji zapowiadano, że prace muszą zakończyć się nie później niż w listopadzie i wszystko… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Ministerstwo Finansów pożyczy zadłużonemu powiatowi kluczborskiemu 62 miliony złotych Ponad 62 miliony złotych pożyczki od Ministerstwa Finansów otrzyma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. Zadłużony samorząd spłaci w ten sposób 45 milionów złotych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:00 Biała: gmina wniesie opłatę legalizacyjną, albo będzie musiała rozebrać nielegalnie wybudowany most Samowolę budowlaną w gminie Biała stwierdził Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. Podejrzenie 47 takich przypadków zgłosiła policja z Opola. Po… » więcej 2019-11-18, godz. 09:04 Wyremontowali 3 drogi, doświetlili przejścia dla pieszych. Wszystko dla bezpieczeństwa Trzy duże inwestycje drogowe realizowała w tym roku gmina Zdzieszowice. Dodatkowo, na wniosek mieszkańców i policji, doświetlano przejścia dla pieszych w rejonie… » więcej 2019-11-17, godz. 12:44 Drogowa passa w Wołczynie. Burmistrz: takie są oczekiwania mieszkańców Niektóre remonty zaplanowane na ten rok zakończyły się, inne jeszcze trwają. Jak co roku, gmina Wołczyn stawia na przebudowę dróg w złym stanie. » więcej 2019-11-16, godz. 14:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-16, godz. 08:11 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Remiza OSP Komorzno i świetlica w Ligocie Wołczyńskiej jak nowe. Magistrat wydał na remonty niemal 700 tysięcy złotych Zakończył się remont remizy strażackiej w Komorznie i kompleksowa modernizacja świetlicy wiejskiej w Ligocie Wołczyńskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »