Radio Opole » Gospodarka
2019-03-11, 21:52 Autor: Mariusz Chałupnik

O efektywnej promocji programu "Czyste powietrze". Konferencja w Kamieniu Śląskim

Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja w Kamieniu Śląskim [fot. Mariusz Chałupnik]
35 tysięcy wniosków w całym kraju wpłynęło do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze". Chodzi o wymianę źródeł ogrzewania, a także termomodernizację domów jednorodzinnych.
O usprawnieniu programu i przyśpieszeniu jego realizacji poświęcona zostanie 2-dniowa konferencja w Kamieniu Śląskim.

- Ilość złożonych wniosków jest zgodna z naszymi przewidywaniami. Kończy się zima, więc teraz zapewne będzie ich więcej - mówi Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

- Szacujemy, że ilość wniosków będzie wzrastać. Zbliża się sezon, ale też i dlatego, że jak sąsiad zobaczy, że ktoś ocieplił dom, wymienił piec i dostał pieniądze, to będzie najlepsza zachęta. Stąd oczywiście będziemy promować ten program i zachęcać. 35 tysięcy wniosków, to jest znacząca liczba, ale zgodnie z założeniami programu, w roku powinno być od 150 do 200 tysięcy wniosków.

Na razie na Opolszczyźnie z programu chce skorzystać nieco ponad tysiąc gospodarstw.

- Działania w tym programie są kompleksowe i muszą być przeprowadzone z pełną korzyścią dla beneficjentów - zapewnia Henryk Tylak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

- Nie chcielibyśmy postawić naszych beneficjentów w bardzo kłopotliwej sytuacji. Bo najpierw zachęcimy, aby dotychczasowe kopciuchy, kotły na węgiel wymienili na przykład na "błękitne paliwo", czyli gaz, ale wówczas nie obsłużą tego finansowo. Zatem, w tak zwanym rachunku ciągłym należy doprowadzić do ocieplenia budynku, wówczas rachunki, koszty będą dotychczasowe.

Wojewódzkie fundusze wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" będą przyjmowały do 2027 roku. Na realizację programu rząd przeznaczył miliard złotych.
Henryk Kowalczyk
Henryk Tylak

Gospodarka

2019-03-20, godz. 21:00 Kopice będą miały kanalizację. Gmina znalazła brakujące pieniądze dzięki wcześniejszej spłacie kredytu Grodków znalazł pieniądze na rozpoczęcie budowy kanalizacji w największej wiosce na terenie gminy. Mimo, że w najtańsza ze złożonych ofert przekraczała o pona ... » więcej 2019-03-20, godz. 15:45 Kolejne inwestycje w Otmuchowie opóźnią się przez brak wykonawców. "Albo nikt się nie zgłasza, albo oferują ceny nie d ... Opóźnia się remont otmuchowskiego domu kultury. Do dziś wykonawcy mogli składać oferty w drugim przetargu na ten cel. Do magistratu nie wpłynęła jednak żadna ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:30 Namysłowski Velux zainwestuje w tym roku 50 milionów złotych. Fabryka wymieni oświetlenie i zautomatyzuje produkcję, a ... Nawet 50 milionów złotych zainwestuje w tym roku w rozwój namysłowska fabryka okien Velux. Jednym z najważniejszych zadań realizowanych obecnie przez zakład j ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Jest wykonawca remontu mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Konsorcjum firm PBW Inżynieria oraz RADPOL sp.z o.o. zajmie się przebudową mostu Pamięci Sybiraków nad Odrą w ciągu ulicy Nysy Łużyckiej w Opolu. » więcej 2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej 2019-03-17, godz. 13:15 Wyremontują... połowę drogi. W Chrząstowicach niedługo ruszy przebudowa ulicy Polnej W Chrząstowicach ruszy niebawem remont ulicy Polnej. Dla mieszkańców ulicy istotnej, ponieważ znajduje się przy niej kilka ważnych punktów usługowo-handlowych ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:30 Kalendarium prac przy budowie obwodnicy Brzegu gotowe 1 kwietnia ma dojść do podpisania umowy na prace projektowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i Koncepcji Programowej obwodnicy Brzegu, która przy ... » więcej 2019-03-16, godz. 18:00 Opolanie chętnie rozliczają PIT w galeriach handlowych. Trwa akcja „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pomagają w skorzystaniu z ulg podatkowych i w poznaniu nowej usługi 'Twój e-PIT'. Dziś (16.03) do godziny 20:00 pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dy ... » więcej 2019-03-16, godz. 10:00 PIT rozliczysz podczas zakupów. Administracja Skarbowa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w tę sobotę (16.03) dyżurować będą w centrach handlowych naszego województwa. Służą pomocą wszystkim zainteresowan ... » więcej 2019-03-16, godz. 09:00 Ma być wygodnie, ale przede wszystkim bezpieczniej. Komprachcice szykują się do budowy kolejnej ścieżki pieszo-rowerow ... Powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący Komprachcice z Osinami. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie 300-metrowego odcinka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »