Radio Opole » Gospodarka
2019-03-14, 15:38 Autor: Mariusz Chałupnik

W dbałości o czyste powietrze Opolszczyzna będzie współpracowała z Czechami

Podpisanie porozumienia o współpracy z Czechami w ramach projektu LIFE [fot. Mariusz Chałupnik]
Podpisanie porozumienia o współpracy z Czechami w ramach projektu LIFE [fot. Mariusz Chałupnik]
Porozumienie dotyczące ochrony powietrza podpisał samorząd województwa opolskiego z czeskimi partnerami - Ostrawą i Ołomuńcem. Zostało ono zawarte w ramach unijnego projektu LIFE, który zakłada między innymi poszerzenie istniejącego systemu monitorowania stanu powietrza, czy podniesienie kompetencji gminnych w tym zakresie.
- Od Czechów możemy wziąć wiele dobrego, ponieważ oni bardzo szybko wprowadzają kolejne rozwiązania dotyczące ochrony powietrza - mówi Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim. - Już dawno zakazali między innymi palić mułami, flotami, węglem. Wymieniają kotły, z czym u nas jest trochę trudniej. Chcieliśmy skorzystać z ich doświadczeń, ale również oni mają pewnego rodzaju problemy. Między innymi bardzo mocno są zainteresowani tym, w jaki sposób kontrolować stan powietrza.

- To nie jest tak, że do tej pory nie było wspólnych działań - przekonuje Milan Klimeš, wicehetman kraju ołomunieckiego. - Jako sąsiedzi informujemy się na bieżąco. Jednak dzięki temu projektowi, będziemy to mogli robić częściej. Będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami, a jednocześnie wykorzystać je w praktyce po obu stronach granicy.

W naszym regionie w realizację projektu LIFE zaangażowanych jest 26 gmin oraz Politechnika Opolska, która będzie prowadzić studia podyplomowe ze specjalizacją - ochrony powietrza.
Manfred Grabelus
Milanem Klimeš

Gospodarka

2019-03-25, godz. 14:00 Rozpoczynają się konsultacje dotyczące budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla Ruszają konsultacje dotyczące budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowała spotkania z mieszkańcami Lenartowi ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:45 Niemodlin rozpoczął największą drogową inwestycję w tym roku Rozpoczęła się przebudowa ulicy Lwowskiej w Niemodlinie. Na odcinku 900 metrów drogowcy wymienią nawierzchnię i zamontują oświetlenie. Dodatkowo wzdłuż ulicy ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:10 Budżet województwa wesprze finansowo organizacje społeczne, które dotychczas nie mogły pozyskiwać dofinansowania na lo ... Organizacjom pozarządowym z Opolszczyzny będzie łatwiej sięgać po unijne fundusze. Pomocne w tym będą pieniądze z budżetu samorządu województwa. Dla wielu org ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:00 Więcej ścieżek rowerowych będzie w Tułowicach Od Małych Tułowic i Ligoty Tułowickiej do samego centrum gminy, czyli dworca kolejowego. Tułowice rozbudowują swoją sieć ścieżek pieszo-rowerowych. » więcej 2019-03-22, godz. 12:28 W Walcach powstanie pierwszy w gminie żłobek Milion złotych ma kosztować budowa żłobka z Walcach. Będzie to pierwsza taka placówka w gminie. 640 tysięcy samorząd otrzymał z programu rządowego Maluch Plus ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:41 Wody w Polsce będzie coraz mniej. W pierwszej kolejności wpłynie to na uprawy 0,6% wody na naszej planecie nadaje się do picia. Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody, a eksperci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie alar ... » więcej 2019-03-22, godz. 08:53 17 tysięcy złotych co miesiąc - to najwyższa emerytura w naszym regionie wypłacana przez ZUS. Najniższa to 40 groszy Ponad 17 tysięcy złotych emerytury otrzymuje każdego miesiąca jeden z mieszkańców Opola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta suma plasuje go na podium zestaw ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:00 Otmuchów stawia na LEDy. W przyszłym roku z ulic wszystkich miejscowości w gminie znikną lampy sodowe Otmuchów chce zmodernizować uliczne oświetlenie. Do połowy przyszłego roku, wszystkie lampy sodowe na przydrożnych latarniach w gminie, mają zostać zastąpione ... » więcej 2019-03-21, godz. 12:00 Nie ma wstępu do kluczborskiego Parku Dzierżona. Rewitalizacja potrwa do września Kluczborski Park Dzierżona zamienił się w plac budowy na czas rewitalizacji. Teren przy ulicy Byczyńskiej został zabezpieczony i ogrodzony siatką. » więcej 2019-03-20, godz. 21:00 Kopice będą miały kanalizację. Gmina znalazła brakujące pieniądze dzięki wcześniejszej spłacie kredytu Grodków znalazł pieniądze na rozpoczęcie budowy kanalizacji w największej wiosce na terenie gminy. Mimo, że w najtańsza ze złożonych ofert przekraczała o pona ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »