Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-26, 11:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Kolejny rok wzrasta zanieczyszczenie powietrza. Opolski Alarm Smogowy podsumował stan powietrza w 2018 roku

Konferencja Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja Opolskiego Alarmu Smogowego [fot. Mariusz Chałupnik]
Dwukrotnie więcej dni z przekroczoną dopuszczalną normą pyłów, wzrost liczby zgonów oraz zachorowań na nowotwory, choroby układu oddechowego i krążenia. Opolski Alarm Smogowy podsumował stan powietrza w Opolu i działania władz miasta w ubiegłym roku.
W 2018 roku na dopuszczone 35 dni z przekroczeniami pyłowymi, w Opolu takie sytuacje miały miejsce 61 razy.

- I już widać, że sytuacja w roku bieżącym się nie poprawia - mówi Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego. - Jest kwiecień, piękny miesiąc, piękna wiosna wysokie temperatury, a już w tym miesiącu mieliśmy osiem dni z przekroczeniem. A od początku roku było 29 takich dni. Czyli jeszcze tylko sześć i znowu przekroczymy normę dla 2019 roku, a zdarzy się to na pewno.

Przez 208 dni ubiegłego roku w powietrzu przekroczona była norma benzopirenu - substancji rakotwórczej.

- To przekłada się na liczby - dodaje Słodczyk. - Nowotwory jako przyczyna zgonów w Polsce, to jest 26 proc. W województwie to jest 24 proc., a w samym Opolu 27,4 proc. Bardzo niepokoi wskaźnik zgonu niemowląt na tysiąc żywych urodzeń. W Polsce ten wskaźnik osiąga w tej chwili wartość 4 proc., w województwie opolskim 4,6 proc, a w Opolu 6,9 proc.

Przedstawiciele Opolskiego Alarmu Smogowego zwrócą się do prezydenta Opola o zrezygnowanie z pokazu fajerwerków podczas koncertu uświetniającego 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. Według nich, spowoduje to duże zanieczyszczenie powietrza oraz będzie miało negatywny wpływ na ptaki, które niedaleko miejsca koncertu mają swoje miejsca lęgowe.
Krystyna Słodczyk
Krystyna Słodczyk

Wiadomości z regionu

2020-07-11, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 3-krotnie więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń na Opolszczyźnie Ponad trzykrotnie więcej wyzdrowień niż nowych przypadków COVID-19 odnotowano ostatniej doby na terenie naszego regionu. Jak informują służby wojewody, na Opolszczyźnie… » więcej 2020-07-11, godz. 21:30 W Turawie koszono... jezioro Jak się okazuje, można skosić nie tylko trawnik, ale również jezioro. Za pomocą specjalistycznego sprzętu oczyszczono dno Średniego Jeziora w Turawie. » więcej 2020-07-11, godz. 19:45 Organizacje "Śniadanie z nadzieją" oraz "Zupa w Opolu" poszukują wolontariuszy. Zostać nim może każdy Wolontariusze 'Śniadania z Nadzieją' oraz 'Zupy w Opolu' poszukują nowych chętnych, którzy chcieliby zaangażować się w pomoc bezdomnym i ubogim. Nawet w trakcie… » więcej 2020-07-11, godz. 19:34 W Kędzierzynie-Koźlu oddano hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W weekend trwają tam Dni Kultury Kresowej Msza święta, marsz pamięci oraz apel przed Tablicą Upamiętnienia, a po nich konferencja naukowa. W Kędzierzynie-Koźlu zostały uczczone ofiary Zbrodni Wołyńskiej… » więcej 2020-07-11, godz. 19:20 Auta z przysmakami z różnych zakątków świata zaparkowały w Opolu. Przed NCPP pojawiło się kilkanaście foodtrucków Burgery, pizze, tortille, czy słodkie specjały z różnych zakątków świata od dziś (11.07) czekają na odwiedzających opolską Pasiekę. » więcej 2020-07-11, godz. 19:00 Plaga komarów w Opolu. Mieszkańcy skarżą się, że wieczorami nie da się wyjść z domu Letni koszmar powrócił. Komary znów atakują i kłują. Opolski ratusz przygotowuje się do odkomarzania miasta. Ma ono jednak odbyć się dopiero pod koniec miesiąca… » więcej 2020-07-11, godz. 18:15 Ruch wahadłowy na DK 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze krajowej 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po tym, jak samochód osobowy wypadł z trasy i wjechał do rowu. Na miejscu pracują służby ratownicze… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 W Nysie powstała pierwsza społeczna łączka kwietna. Pomysłodawczyni chce zainspirować w ten sposób samorząd do tworzenia… W centrum Nysy powstała pierwsza łączka kwietna. Rozwiązanie to ma pomóc pszczołom zbierającym nektar, a także przyczynić się do lepszego gromadzenia wody przez… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wszystko dla bezpieczeństwa. W Gogolinie staną nowe lampy przy kolejnych przejściach dla pieszych Dziesięć lamp ledowych zostanie ustawionych w centrum Gogolina przy przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku samorząd rozpoczął realizację tego zadania, montując… » więcej 2020-07-11, godz. 14:35 Kolejne sprzęty dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Z pieniędzy unijnych doposażono cztery oddziały Do szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu dotarła kolejna część sprzętów zamówionych jeszcze przed pandemią. Doposażone zostały cztery oddziały. Zakupy sfinansowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »