Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-24, 19:00 Autor: Roman Juranek

Burze piaskowe na polach i pył znad Sahary to dwa różne zjawiska

Dr Krzysztof Badora [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Krzysztof Badora [fot. Paula Hołubowicz]
Pył z Sahary nadciągnął nad Polskę. Ostatni raz takie zdarzenie miało miejsce w 2016 roku. - To zjawisko rzadkie, ale typowe - tłumaczy dr Krzysztof Badora z Uniwersytetu Opolskiego.
Powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki, od czasu do czasu, jest nad naszą część Europy zaciągane. Oczywiście, aby takie zjawisko wystąpiło musimy mieć spełnionych kilka przesłanek. Pył znad Sahary unosi się w wyższych partiach atmosfery i dociera na ziemię wraz z deszczem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenie o silnym wietrze wiejącym z południowego wschodu. Jak tłumaczy dr Krzysztof Badora, kłęby dymu na polach czy drogach, nie mają nic wspólnego z pyłem znad Sahary.

- To są dwie różne rzeczy. Pył afrykański jest bardzo wysoko niesiony w atmosferze i on pojawia się u nas wtedy, kiedy jest opad deszczu. Nie powoduje kłębów pyłu na autostradzie. To, co się dzieje na drogach, to jest efekt suszy, którą mamy, bo w zasadzie od dwóch tygodni jakiegoś poważniejszego deszczu nie było. To także efekt prowadzonych prac polowych.

- Takie zjawiska będą się teraz zdarzać coraz częściej - dodaje dr Krzysztof Badora.
Krzysztof Badora
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2019-05-20, godz. 12:08 Śmigłowiec LPR z akcją ratunkową w centrum Opola Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wylądował na Pl. Teatralnym w Opolu. Powodem interwencji jest zasłabnięcie 19-latka. » więcej 2019-05-20, godz. 10:50 Cyberoszuści w rękach opolskich kryminalnych. Próbowali oszukać 90 osób 3 mieszkańców gminy Praszka odpowie przed sądem za cyberoszustwa. 19-latkowie działali na jednym z portali aukcyjnych. Mężczyźni zamawiali towar w internecie. ... » więcej 2019-05-20, godz. 09:30 Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Biadaczu rozpoczyna nabór Placówka funkcjonuje od września, ale dopiero teraz zakończyliśmy remont - mówi Grażyna Sokołowska, prezes Fundacji Artem Silesiam Promovere. - Ruszamy z nabo ... » więcej 2019-05-20, godz. 07:55 Zmarł biskup Jan Bagiński. "Trzeba mówić prawdę z obu stron" Wczoraj (19.05) wieczorem zmarł bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej. » więcej 2019-05-19, godz. 21:15 W Ujeździe jak za dawnych lat odbyły się Targi Panieńskie Kiedyś to było najlepsze miejsce, że by poznać pannę lub kawalera. Dzisiaj to przede wszystkim dobra zabawa połączona z degustacją tortów weselnych. W Ujeździ ... » więcej 2019-05-19, godz. 20:24 7 sztuk bydła spaliło się w pożarze stodoły w Turawie Pożar najprawdopodobniej wywołało uderzenie pioruna. » więcej 2019-05-19, godz. 20:15 Opolscy politycy podzieleni w ocenie amerykańskiej ustawy o roszczeniach żydowskich Amerykańska ustawa dotycząca ewentualnych roszczeń majątkowych ze strony Żydów była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. W Polsce pojawiły się różne in ... » więcej 2019-05-19, godz. 17:21 Wspólne muzykowanie przyciąga na paradę orkiestr do Białej Orkiestry z Opolszczyzny oraz z Czech i Niemiec biorą udział w 11 Bialskiej Paradzie Orkiestr Dętych. Imprezę rozpoczął ich przemarsz na miejscowy stadion spo ... » więcej 2019-05-19, godz. 15:45 Najbardziej roztańczone mistrzostwa Polski trwają w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Tańczą, skaczą, wykonują układy akrobatyczne a do tego rzucają w górę batonami - takie cuda dzieją się od piątku w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie trwają XXI Mistrz ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:45 Wielkie sadzenie lasu w Górach Opawskich. To akcja dla każdego „Przywróć las na Kopie”. Pod takim hasłem prowadzona jest akcja odnowienia lasu w masywie Biskupiej Kopy. Każdy z nas może zasadzić tam swoje drzewko. Przed k ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »