Radio Opole » Gospodarka
2019-01-10, 17:15 Autor: Witold Wośtak

Impas budżetowy w Namysłowie. Stawiarski pyta, dlaczego były burmistrz chce zmieniać swój projekt

Konferencja prasowa burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego [fot. Witold Wośtak]
Julian Kruszyński [fot. Barbara Więcek]
Julian Kruszyński [fot. Barbara Więcek]
Przerwana i odroczona do 21 stycznia została wczorajsza (09.01) budżetowa sesja Rady Miejskiej w Namysłowie. Tak zdecydowali rajcy.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski mówił na konferencji prasowej, że za kształt budżetu jest odpowiedzialny były burmistrz i jego dwaj ówcześni zastępcy. Dzisiaj wszyscy trzej są radnymi Koalicji Obywatelskiej, więc Stawiarski dziwi się, jak można kwestionować własny projekt.

- Poza tym radni próbowali zablokować pieniądze na audyt w magistracie - zaznacza burmistrz. - Skoro nie będzie pieniędzy na audyt, burmistrz nie przeprowadzi audytu otwarcia i nie dowie się, w jakim stanie zastał gminę. Zabraknie mi też wiedzy, co urzędnicy zrobili w magistracie. Bieżące rozgrywki polityczne i obawa przed rozliczeniem poprzedniej kadencji jest ważniejsza dla grupy radnych Platformy Obywatelskiej i Przyjaznego Samorządu, niż uchwalenie budżetu oraz realizacja inwestycji.

Julian Kruszyński, były burmistrz, a dziś radny Koalicji Obywatelskiej, odpowiada, że przerwa posłuży sprawdzeniu kilku rzeczy, bo zdania w niektórych kwestiach są rozbieżne.

- Chcemy uchwalić budżet, natomiast oczekujemy od burmistrza Stawiarskiego również elastyczności, a nie tylko usztywnienia jego stanowiska. Zaproponowane przez nas przesunięcia są potrzebne, sensowne i możliwe do wykonania, choć burmistrz jest przeciwnego zdania. Zwyczajnie daliśmy sobie czas na sprawdzenie tego, a poza tym burmistrz ma czas na przemyślenie swoich niektórych decyzji.

Jeżeli budżet nie zostanie uchwalony do końca stycznia, Regionalna Izba Obrachunkowa wprowadzi budżet zastępczy, czyli bez gminnych inwestycji.
Bartłomiej Stawiarski 1
Bartłomiej Stawiarski 2

Gospodarka

2020-01-29, godz. 07:33 Ludzie chcą budować domy, więc gmina musi budować sieć wodną i kanalizacyjną Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Dobrej to jedna z największych tegorocznych inwestycji realizowanych w gminie Strzeleczki. Zapotrzebowanie generują nowi… » więcej 2020-01-28, godz. 21:45 Nyski urząd pracy zapoznał przedsiębiorców ze zmianami w prawie i nowymi możliwościami wspierania firm. "Takie spotkania… Zmiany w prawie istotne dla prowadzenia firmy, czy możliwości sięgania po dotacje na zwiększanie zatrudnienia. To część tematów poruszanych w czasie dzisiejszej… » więcej 2020-01-28, godz. 19:17 Po podwyżkach płacy minimalnej szpitale potrzebują więcej pieniędzy Po wzroście pensji minimalnej koszty funkcjonowania szpitali należących do urzędu marszałkowskiego mogą wzrosnąć o 30 mln złotych. Według wyliczeń samorządu regionu… » więcej 2020-01-28, godz. 17:30 Były starosta nyski został dyrektorem w miejscowym PKS. "Jego obszerna wiedza przyniesie korzyści spółce" Były starosta nyski Czesław Biłobran otrzymał posadę w spółce należącej do powiatu. Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami, został on dyrektorem… » więcej 2020-01-28, godz. 16:00 Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej na starej linii kolejowej Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczęły się prace przy budowie ścieżki rowerowej na nieczynnym torowisku prowadzącym przez gminę Reńska Wieś. Ścieżka powstaje… » więcej 2020-01-28, godz. 15:00 Gmina utwardzi drogę do nowo budowanego domu seniora Za kilka tygodni w Solarni (gm. Bierawa) ma ruszyć budowa prywatnego domu spokojnej starości. Gmina wspiera inwestorów i przygotowuje utwardzenie drogi prowadzącej… » więcej 2020-01-28, godz. 12:44 Nowe studnie i oczyszczalnia - to plan gminy Ujazd na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Pod koniec ubiegłego roku zakończono modernizację oczyszczalni w Ujeździe. W tym roku rozpocznie się budowa nowej, która będzie obsługiwać firmy z terenu strefy… » więcej 2020-01-28, godz. 11:44 W Kędzierzynie-Koźlu przyznano statuetki Kozłów Biznesu Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy po raz kolejny zorganizował konkurs „Kozły Biznesu”, żeby uhonorować najaktywniejsze firmy i przedsiębiorców, a także… » więcej 2020-01-28, godz. 08:45 Zapowiada się kolejny rok z inwestycjami drogowymi w Wołczynie. Takie są podstawowe założenia budżetu 66 milionów złotych dochodów i o niemal milion złotych większe wydatki. Takie są założenia tegorocznego budżetu gminy Wołczyn. » więcej 2020-01-28, godz. 07:00 W tym roku powstanie kanalizacja w Urbanowicach i ujecie wody w Grodzisku W tym roku w gminie Pawłowiczki będą realizowane dwie duże inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. Jedną będzie budowa kolejnego odcinka kanalizacji w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »