Radio Opole » Gospodarka
2019-01-10, 17:15 Autor: Witold Wośtak

Impas budżetowy w Namysłowie. Stawiarski pyta, dlaczego były burmistrz chce zmieniać swój projekt

Konferencja prasowa burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego [fot. Witold Wośtak]
Julian Kruszyński [fot. Barbara Więcek]
Julian Kruszyński [fot. Barbara Więcek]
Przerwana i odroczona do 21 stycznia została wczorajsza (09.01) budżetowa sesja Rady Miejskiej w Namysłowie. Tak zdecydowali rajcy.
Burmistrz Bartłomiej Stawiarski mówił na konferencji prasowej, że za kształt budżetu jest odpowiedzialny były burmistrz i jego dwaj ówcześni zastępcy. Dzisiaj wszyscy trzej są radnymi Koalicji Obywatelskiej, więc Stawiarski dziwi się, jak można kwestionować własny projekt.

- Poza tym radni próbowali zablokować pieniądze na audyt w magistracie - zaznacza burmistrz. - Skoro nie będzie pieniędzy na audyt, burmistrz nie przeprowadzi audytu otwarcia i nie dowie się, w jakim stanie zastał gminę. Zabraknie mi też wiedzy, co urzędnicy zrobili w magistracie. Bieżące rozgrywki polityczne i obawa przed rozliczeniem poprzedniej kadencji jest ważniejsza dla grupy radnych Platformy Obywatelskiej i Przyjaznego Samorządu, niż uchwalenie budżetu oraz realizacja inwestycji.

Julian Kruszyński, były burmistrz, a dziś radny Koalicji Obywatelskiej, odpowiada, że przerwa posłuży sprawdzeniu kilku rzeczy, bo zdania w niektórych kwestiach są rozbieżne.

- Chcemy uchwalić budżet, natomiast oczekujemy od burmistrza Stawiarskiego również elastyczności, a nie tylko usztywnienia jego stanowiska. Zaproponowane przez nas przesunięcia są potrzebne, sensowne i możliwe do wykonania, choć burmistrz jest przeciwnego zdania. Zwyczajnie daliśmy sobie czas na sprawdzenie tego, a poza tym burmistrz ma czas na przemyślenie swoich niektórych decyzji.

Jeżeli budżet nie zostanie uchwalony do końca stycznia, Regionalna Izba Obrachunkowa wprowadzi budżet zastępczy, czyli bez gminnych inwestycji.
Bartłomiej Stawiarski 1
Bartłomiej Stawiarski 2

Gospodarka

2019-01-17, godz. 19:15 Ponad 4 miliardy złotych ulokowali w ubiegłym roku inwestorzy na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z pozostałymi 14 strefami w Polsce - powiedział w 'Loży Radiowej' Krzyszto ... » więcej 2019-01-17, godz. 17:45 Doradcy do spraw pieców - to pomysł samorządu województwa na walkę ze smogiem W gminach na Opolszczyźnie dzięki pieniądzom Komisji Europejskiej mają pojawić się doradcy do spraw czystego powietrza. Porozumienie w tej sprawie podpisało 2 ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:45 Budżet Kolonowskiego skromny, ale i tak sporo przeznaczono na remonty dróg Najwięcej pieniędzy inwestycyjnych gmina Kolonowskie przeznaczy na drogi. Tegoroczny budżet jest skromny, ale mimo to, sporo się będzie w gminie budować i rem ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:30 Co się stało ze ściekami z Otmuchowa? Sprawdza to WIOŚ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu sprawdza, co stało się ze ściekami z Otmuchowa. Gmina ta nie posiada własnej oczyszczalni, dlatego nieczysto ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:10 Są pieniądze na uzbrojenie strefy przemysłowej pod Nysą. Prace mają ruszyć w lutym Nysa uzbroi strefę przemysłową zlokalizowaną pod miastem. W budżecie na 2019 rok, znalazły się brakujące wcześniej pieniądze na realizację inwestycji. » więcej 2019-01-16, godz. 16:34 Byczyna będzie spłacać długi do 2034 roku. "Musieliśmy zrezygnować z inwestycji" Władze gminy Byczyna wprowadzają oszczędności z powodu 80 milionów złotych zadłużenia. Przyjęty plan zakłada spłatę zobowiązań do 2034 roku. » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 Skromny budżet gminy Walce. Wśród inwestycji: budowa kanalizacji oraz remont przedszkola Tegoroczny budżet gminy Walce nie jest rekordowy - wyniesie nieco ponad 20 milionów złotych. W planach inwestycyjnych znalazło się wiele pozycji, w tym te naj ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Wyasfaltują drogę polną, żeby zachęcić do budowy domów Tu na razie jest ściernisko… a dokładniej droga polna. Władze gminy Ujazd przygotowują się do przebudowy ulicy Zapłotnej w Olszowej. Zlokalizowano tam działki ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:48 Zima nie wstrzymała prac na rynku w Paczkowie. Rewitalizacja centrum miasta ma się zakończyć za pół roku Zima, przynajmniej na razie, nie wstrzymała prac budowlanych na paczkowskim rynku. Według zapewnień władz miasta, roboty idą zgodnie z planem, a termin zakońc ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Ponad milion złotych dla zakładających działalność gospodarczą. W lutym nabór LGD "Płaskowyż Dobrej Ziemi" 1,1 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Płaskowyż Dobrej Ziemi' z Kietrza. To dla osób, które chcą założyć własną działalność gospo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »