Radio Opole » Gospodarka
2018-11-20, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Rozmawiali o ulgach podatkowych dla inwestorów. Teraz cała Polska jest traktowana jak strefa ekonomiczna

Spotkanie otwarte odnośnie ulg podatkowych dla inwestorów [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie otwarte odnośnie ulg podatkowych dla inwestorów [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie otwarte odnośnie ulg podatkowych dla inwestorów [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie otwarte odnośnie ulg podatkowych dla inwestorów [fot. Witold Wośtak]
Nowe zasady dotyczące współpracy samorządów, inwestorów i stref ekonomicznych były tematem spotkania w urzędzie marszałkowskim. Chodzi o ulgi podatkowe.
Do tej pory na tymczasowe zwolnienie z płacenia podatku dochodowego CIT mogli liczyć tylko inwestorzy działający w specjalnej strefie ekonomicznej. - Według przepisów obowiązujących od 30 czerwca tego roku o zwolnienie z płacenia CIT można starać się również poza strefą ekonomiczną - tłumaczy Jacek Bialik, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Na pewno są potrzebne spotkania podobne do dzisiejszego, bo przez wiele lat samorządy oraz inwestorzy przyzwyczaili się do zwolnień podatkowych w strefach. Teraz trzeba uświadomić ich na nowo, że są możliwości dodatkowych terenów, na których będą udzielane takie ulgi podatkowe.

Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic, docenia znacznie skróconą procedurę włączania terenu do strefy ekonomicznej. - Mam wątpliwości przy wyborze dowolnej lokalizacji przez inwestora - dodaje. - Rozproszenie jest pewnego rodzaju zagrożeniem. Może okazać się, że samorząd wyda 15 milionów złotych na uzbrajanie terenów, a inwestor powie, że chciałby kupić kawałek ziemi o trzy kilometry dalej i tam założyć biznes. Wtedy zapyta, czy samorząd zapewni mu infrastrukturę. Nie zapewni, bo nie ma takich możliwości finansowych. Wniosek jest następujący: i tak potrzebujemy merytorycznego dialogu na początku.

Z kolei Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, zaznacza, że spotkanie to odpowiedź na liczne pytania samorządów. - Wielokrotnie byliśmy także proszeni, żeby odwiedzić poszczególne gminy, bo one chciałyby umieścić swoje tereny inwestycyjne w naszej bazie. Oczywiście jest taka możliwość. Powiem więcej, my oczekujemy, że te informacje trafią do naszej bazy. Po pierwsze to jest bezpłatne źródło informacji, a po drugie my na tej podstawie odpowiadamy na oferty przesyłane przez inwestorów.

W styczniu ruszy seria opolskich spotkań informacyjnych na temat szczegółów nowych przepisów.
Jacek Bialik
Andrzej Kasiura
Roland Wrzeciono

Gospodarka

2018-12-17, godz. 17:25 Prudnik rezygnuje z opłaty targowej. Likwidacja daniny ma zachęcić do bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych Od nowego roku zniknie w Prudniku opłata targowa. Według wyliczeń w tym roku wpływy z tej daniny mają wynieść 10 tysięcy złotych. Zaledwie o dwa tysiące przew ... » więcej 2018-12-17, godz. 10:25 Ponad 16 tys. Ukraińców pracuje legalnie na Opolszczyźnie. To pięciokrotny wzrost od 2015 roku Przybywa Ukraińców, którzy pracują na Opolszczyźnie. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba wzrosła pięciokrotnie. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społeczn ... » więcej 2018-12-16, godz. 17:00 Kończą budowę chodnika. Chcą zdążyć przed świętami Mimo zimy drogowcy kończą jeszcze ostatnie inwestycje. W Kędzierzynie-Koźlu na finiszu jest remont chodnika przy ul. Powstańców Śląskich. Chodzi o fragment od ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Platforma Wirtualnych Targów, czyli dostaniesz pracę bez wychodzenia z domu Platforma Wirtualnych Targów, czyli targi pracy w internecie. Pomysł, który otrzymał dotację Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki zakłada, że każdy zainteres ... » więcej 2018-12-16, godz. 08:00 W listopadzie bezrobocie w powiecie głubczyckim spadło, ale minimalnie. To historyczny rezultat Niewielki, ale jednak spadek. Po raz pierwszy w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach w listopadzie zmalało bezrobocie. W ubiegłym miesiącu w pośred ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:45 Wybuchowy Explomet skorzystał z pieniędzy na innowacje. Ma zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju Opolska firma Explomet uruchomiła zaplecze techniczne Działu Nauki Badań i Rozwoju. Obiekt ma stwarzać nowe możliwości wykonywania technologii stowarzyszonych ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 "Stop szarej strefie". Pod lupą kontrolerów tym razem znalazły się kluby nocne i targowisko Mandaty na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych to efekt kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w klubach nocnych w po ... » więcej 2018-12-15, godz. 10:30 Budżet powiatu strzeleckiego na rok 2019: dużo inwestycji, ale pieniędzy za mało Znany jest już kształt budżetu powiatu strzeleckiego na przyszły rok. Do kasy starostwa wpłynie 90 mln zł, wydać trzeba będzie o 7 mln więcej. Dziurę budżetow ... » więcej 2018-12-14, godz. 21:00 Arriva: decyzja o rezygnacji z kursowania autobusów podtrzymana. Wicemarszałek: nie oznacza to, że transport publiczny ... Firma autobusowa Arriva 30 czerwca przyszłego roku wycofuje się z kursowania w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim. Dzisiaj (14.12) na temat decyz ... » więcej 2018-12-14, godz. 18:30 Gdyby nie pomoc unijna, nie byłoby remontów dróg czy szkół. Jak Opolszczyzna wykorzystała pieniądze z Brukseli? Z 4 miliardów złotych, które województwo opolskie otrzymało z Unii Europejskiej, blisko 1,5 mld złotych wypłacono już samorządom i firmom, a na drugie tyle po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »