Radio Opole » Gospodarka
2018-11-13, 09:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie awansowało w dziedzinie innowacyjności

IFM Ecolink dostało 1 mln 750 tys. zł dotacji na innowacje
IFM Ecolink dostało 1 mln 750 tys. zł dotacji na innowacje
Archiwum © (fot. Janusz Maćkowiak)
Archiwum © (fot. Janusz Maćkowiak)
Województwo opolskie odnotowało największy postęp w dziedzinie innowacyjności - wynika z najnowszego rankingu Indeks Millennium. Autorzy raportu porównali województwa, uwzględniając wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój czy liczbę przyznanych patentów. Według tych kryteriów, w tym roku Opolszczyzna z 13 miejsca przesunęła się na 10, i jest to największy skok w dziedzinie innowacyjności w kraju.
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu utrzymuje, że wpływ na ten wynik mają ulgi dla przedsiębiorców na wdrażanie innowacyjności.

- Teraz przedsiębiorca ma korzyść w postaci zwiększonych kosztów uzyskania przychodów a przez to zapłacenia mniejszego podatku. Ponadto musi składać dokumenty, które tę innowacyjność potwierdzają. Do tej pory przedsiębiorcy ze względów pragmatycznych tego nie robili.

Innowacje, które są efektem współpracy nauki i biznesu coraz bardziej odpowiadają za wzrost gospodarczy na świecie. Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności 2018, który opublikowała Komisja Europejska, najlepsza w tej dziedzinie jest Szwecja, gdzie innowacje odpowiadają za dwie trzecie wzrostu gospodarczego. Polska natomiast na 28 państw zajmuje 25 miejsce.

- Przyczyną takiej sytuacji jest niepewność na rynku - uważa profesor Waldemar Skomudek, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej. - W tej chwili podmioty gospodarcze obawiają się, czy innowacyjność nie zachwieje ich pozycji. Po prostu brakuje rozpoznania jak rynek zareaguje, gdy pojawią się z nowym produktem.

W tegorocznej edycji rankingu Banku Millennium widoczny był awans opolskiego pod względem wydatków na B+R oraz uzyskanych patentów - tych ostatnich było 50. - To pokazuje, że małe województwo, niebędące dużym ośrodkiem akademickim i przemysłowym, nie jest skazane na innowacyjny niebyt - piszą autorzy opracowania.

Tak jak w poprzednich latach na ostatnich miejscach zestawienia znalazły się województwa: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Jak czytamy w opracowaniu, niższa pozycja w rankingu jest pochodną niskiego uprzemysłowienia tych regionów oraz słabego rozwoju sektora usług oraz infrastruktury edukacyjnej.
Roland Wrzeciono 1
Waldemar Skomudek 2
Innowacje w Opolskiem i Polsce

Gospodarka

2019-06-26, godz. 20:00 Kolejny etap remontu pływalni w Praszce rozpocznie się w lipcu. Czy uda się zakończyć prace do listopada? Dobiegają końca prace żelbetowe przy gruntownej przebudowie krytej pływalni w Praszce. Do wykonania pozostał wieniec oczepowy, który łączy słupy w poziomie da ... » więcej 2019-06-26, godz. 13:06 DPS w Kietrzu wyremontowany za 4 mln zł. Przyjmie więcej pacjentów Zakończył się remont Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, który jest filią placówki w Klisinie. Budynek przeszedł całkowitą modyfikację i został dostosowany do p ... » więcej 2019-06-24, godz. 19:45 Budowa mostu na DK 40 pod Głogówkiem nie będzie uciążliwa dla zmotoryzowanych Nowy most wybudowany zostanie w Mochowie na rzece Osobłodze pod Głogówkiem. Powstanie w miejsce dotychczasowej przeprawy, która znajduje się w ciągu drogi kra ... » więcej 2019-06-24, godz. 16:15 Ceny śmieci sporo w górę! Mieszkańcy Strzelec Opolskich odczują to w portfelach Od początku lipca mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie zapłacą więcej za wywóz śmieci. Podwyżka jest spora, bo aż o 40% w przypadku odpadów segregowanych. Za od ... » więcej 2019-06-24, godz. 10:00 Wody Polskie rozważają możliwość żeglugi po Kanale Gliwickim również nocą. Trwa analiza ekonomiczna Jeśli firmy transportujące towary Kanałem Gliwickim do Odry będą miały duże zapotrzebowanie, to Wody Polskie biorą pod uwagę możliwość prowadzenia śluzowań ba ... » więcej 2019-06-22, godz. 18:39 Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie zabiegów zaćmy Teraz wszystkie takie operacje są wykonywane bez limitu a pacjenci nie będą czekać w kolejkach. NFZ zapłaci za wszystkie zabiegi. » więcej 2019-06-22, godz. 10:52 W Górach Opawskich rozpoczęły się „żniwa” dla branży turystycznej Na brak urlopowych klientów nie narzekają ośrodki wczasowe w Górach Opawskich. Sezon wakacyjny to również najlepsze miesiące dla branży turystycznej w tej czę ... » więcej 2019-06-21, godz. 19:00 Grodków poprawi dojazd do terenów inwestycyjnych. Chce przyciągnąć kolejnych inwestorów Grodków chce skuteczniej kusić potencjalnych inwestorów do lokowania w mieście swoich zakładów. Aby uatrakcyjnić swoją ofertę, miasto wybuduje dojazd do kolej ... » więcej 2019-06-21, godz. 15:00 Nysa: ostatnie dni na wnioski o dopłaty do usuwania azbestu. Korzystać mogą mieszkańcy, jak i firmy Jeszcze tylko do wtorku 25 czerwca nyski magistrat czeka na wnioski o dofinansowanie do usuwania azbestu. Z pomocy mogą skorzystać zarówno mieszkańcy, jak i f ... » więcej 2019-06-21, godz. 10:37 Masz co najmniej 35 lat i pracujesz? ZUS przyśle list ze stanem konta składkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listy ze stanem składek odłożonych na koncie do końca 2018 roku. Akcją objęte są osoby powyżej 35. roku życia, więc w ci ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »