Radio Opole » Gospodarka
2018-09-05, 09:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Oczyszczalnia na Zaodrzu ma nie wydzielać nieprzyjemnych zapachów i produkować prąd

Oczyszczalnia ścieków w Opolu
Oczyszczalnia ścieków w Opolu
Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu wybierze wykonawcę rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ulicy Wrocławskiej. Inwestycja warta 150 mln złotych ma sprawić, że w tej okolicy zniknie nieprzyjemny zapach a ścieki, które wpadną do Odry, będą czystsze. Wiceprezes Zarządu WIK w Opolu Mateusz Filipowski tłumaczy, że nowa instalacja zapewni także pozyskiwanie gazu, dzięki czemu oczyszczalnia będzie samowystarczalna pod względem energetycznym.
- Powstanie nowy zbiornik do gromadzenia biogazu. Proces polega na tym, że ze ścieków powstanie osad ściekowy, który zostanie podniesiony do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu powstanie biogaz, który następnie będzie zamieniany na energię elektryczną - mówi Mateusz Filipowski i dodaje, że obecnie podczas gorących dni, mieszkańcom Zaodrza doskwiera odór, natomiast po oddaniu inwestycji do użytku problem zniknie. - Oczyszczalnia będzie w pełni hermetyczna, co będzie można zauważyć i odczuć od pierwszego dnia uruchomienia - mówi wiceprezes WiK, który zapewnia, że inwestycja ma się zakończyć do 2020 roku a projekt ma być rozliczony do roku 2022.

Projekt opiewa na blisko 150 milionów złotych, z czego 63 procent to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Powodem rozpoczęcia inwestycji są normy środowiskowe. Według Wodociągów i Kanalizacji, bez rozbudowy ścieki w przyszłości mogłyby nie spełniać nałożonych norm a spółka musiałaby płacić kary.
Mateusz Filipowski 01
Mateusz Filipowski 02

Gospodarka

2019-08-23, godz. 11:00 Strzelce Opolskie: Powiat i gminy wspólnie remontują drogi i chodniki Ponad 700 tysięcy złotych wydało wspólnie starostwo i 7 gmin powiatu strzeleckiego na inwestycje w drogi i chodniki. Ukończona jest już przebudowa ulicy Ujazd ... » więcej 2019-08-22, godz. 09:16 Unijna dotacja na wymianę źródeł ciepła trafi m.in. do Olesna Ponad sto osób w gminie Olesno skorzysta z unijnej dotacji na wymianę źródeł ciepła. Wczoraj w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę w tej sprawie. » więcej 2019-08-22, godz. 07:00 PKS wraca do Tułowic. Od września mieszkańcy dojadą do Korfantowa i Niemodlina Tułowice odzyskują kluczowe połączenia autobusowe. Od 2. września mieszkańcy będą mogli dzięki komunikacji zbiorowej dostać się do pobliskich - Niemodlina i K ... » więcej 2019-08-21, godz. 21:00 Opole czeka na nowe autobusy - 51 nowych autobusów z ostatniego projektu 'Czyta komunikacja publiczna' jeździ już po Opolu. Czekamy na kolejnych 10. Przetarg jest rozstrzygnięty - powiedz ... » więcej 2019-08-21, godz. 18:16 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowany odcinek ul. Wojska Polskiego już oddany do użytku Oficjalnie oddano do użytku wyremontowany fragment ul. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku realizowana była przebudowa 3 odcinka tej drogi, od k ... » więcej 2019-08-21, godz. 17:25 Remontują drogi, żeby zdążyć przed zimą Koniec wakacji, to czas prowadzenia intensywnych prac drogowych w gminie Gogolin. Na ukończeniu jest największa inwestycja, czyli przebudowa skrzyżowania w Ch ... » więcej 2019-08-21, godz. 10:30 Elektryczny Ixar z Nysy ładuje się w Otmuchowie Elektryczny samochód z Nysy wyjechał na drogi. Stworzony przez Pawła Dytko elektryczny prototyp mini samochodu Ixar przemierza pierwsze testowe kilometry. Hom ... » więcej 2019-08-20, godz. 19:00 Problemy z wyłonieniem wykonawcy przebudowy dworca PKS w Prudniku Samorząd Prudnika unieważnił przetarg na przebudowę dworca autobusowego. Dotychczasowa koncepcja zakładała wyburzenie obiektu dawnego PKS i wybudowanie tam ce ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:00 Dobiega końca remont rynku w Kietrzu. Inwestycja warta jest 4,5 mln złotych Modernizacja rynku w Kietrzu ma zakończyć się we wrześniu. Inwestycja współfinansowana z pieniędzy gminy i Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opol ... » więcej 2019-08-20, godz. 10:12 Dobiega końca etap uzgodnień Klastra Energii Powiatu Głubczyckiego Dobiega końca etap uzgodnień Klastra Energii Powiatu Głubczyckiego. Przedsięwzięcie to ma na celu ograniczenie niskiej emisji na terenie członków klastra, mię ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »