Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-16, 08:30 Autor: Daniel Klimczak

Kanalizacja to nie śmietnik. Nyskie wodociągi apelują, by nie wrzucać wszystkiego do kanału

Zatkana pompa kanalizacyjna [fot. AKWA Nysa]
Zatkana pompa kanalizacyjna [fot. AKWA Nysa]
Rura uszkodzona przez szczury [fot. AKWA Nysa]
Rura uszkodzona przez szczury [fot. AKWA Nysa]
Artykuły higieniczne, ubrania, gruz czy resztki jedzenia to tylko część rzeczy, które trafiają do kanalizacji w Nysie.
Miejscowe wodociągi przypominają, że muszla klozetowa czy kratka ściekowa to nie studnie bez dna, a wrzucanie do nich nieodpowiednich przedmiotów powoduje kosztowne awarie i dyskomfort dla użytkowników.

Jednymi z najczęściej wrzucanych do kanalizacji przedmiotów są papierowe ręczniki, które tworzą trudne do usunięcia zatory. Równie niebezpieczne są artykuły spożywcze.

- Kiedyś wyciągnęliśmy całego kurczaka, bo chyba komuś się zepsuł. W okresie świąt to i całe ryby czasami jakieś tam płyną, no już nie mówiąc właśnie o warzywach bądź resztkach jedzenia. A to stwarza świetne warunki do zagnieżdżania się szczurów które mogą uszkadzać rury - wyjaśnia Mariusz Kloc z nyskiej Akwy.

Usuwanie awarii może trwać wiele godzin. W tym czasie ścieki nie mogą spływać, co w najlepszym wypadku powoduje unoszenie się nieprzyjemnego zapachu.

- Po znalezieniu takiego zatoru odpowiednie służby albo wóz specjalistyczny, jeśli to jest możliwe i rozbije ten zator, działa, aczkolwiek są zatory, które niestety, trzeba się do nich dostać kopiąc - dodaje Stanisław Sopiak.

Choć w niektórych przypadkach możliwe jest ustalenie sprawcy awarii, nyskie wodociągi na razie skupiają się na edukowaniu użytkowników. Dodajmy, że sieć kanalizacyjna w tym mieście liczy blisko 400 kilometrów.
Mariusz Kloc
Stanisław Sopiak

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »