Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-16, 08:30 Autor: Daniel Klimczak

Kanalizacja to nie śmietnik. Nyskie wodociągi apelują, by nie wrzucać wszystkiego do kanału

Zatkana pompa kanalizacyjna [fot. AKWA Nysa]
Zatkana pompa kanalizacyjna [fot. AKWA Nysa]
Rura uszkodzona przez szczury [fot. AKWA Nysa]
Rura uszkodzona przez szczury [fot. AKWA Nysa]
Artykuły higieniczne, ubrania, gruz czy resztki jedzenia to tylko część rzeczy, które trafiają do kanalizacji w Nysie.
Miejscowe wodociągi przypominają, że muszla klozetowa czy kratka ściekowa to nie studnie bez dna, a wrzucanie do nich nieodpowiednich przedmiotów powoduje kosztowne awarie i dyskomfort dla użytkowników.

Jednymi z najczęściej wrzucanych do kanalizacji przedmiotów są papierowe ręczniki, które tworzą trudne do usunięcia zatory. Równie niebezpieczne są artykuły spożywcze.

- Kiedyś wyciągnęliśmy całego kurczaka, bo chyba komuś się zepsuł. W okresie świąt to i całe ryby czasami jakieś tam płyną, no już nie mówiąc właśnie o warzywach bądź resztkach jedzenia. A to stwarza świetne warunki do zagnieżdżania się szczurów które mogą uszkadzać rury - wyjaśnia Mariusz Kloc z nyskiej Akwy.

Usuwanie awarii może trwać wiele godzin. W tym czasie ścieki nie mogą spływać, co w najlepszym wypadku powoduje unoszenie się nieprzyjemnego zapachu.

- Po znalezieniu takiego zatoru odpowiednie służby albo wóz specjalistyczny, jeśli to jest możliwe i rozbije ten zator, działa, aczkolwiek są zatory, które niestety, trzeba się do nich dostać kopiąc - dodaje Stanisław Sopiak.

Choć w niektórych przypadkach możliwe jest ustalenie sprawcy awarii, nyskie wodociągi na razie skupiają się na edukowaniu użytkowników. Dodajmy, że sieć kanalizacyjna w tym mieście liczy blisko 400 kilometrów.
Mariusz Kloc
Stanisław Sopiak

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 22:00 13 tysięcy głosów poparcia nie pomogło. Opolski NFZ nie ma pieniędzy na neurochirurgię i OIOM w Kluczborku Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma pieniędzy na kontrakt dla kluczborskiego szpitala Vital Medic. Placówka od kilku miesięcy walczy, aby podpi ... » więcej 2018-12-12, godz. 21:00 "Świeć się na święta" - ruszyła akcja opolskiej policji. "Piesi mogą w każdej chwili wejść na jezdnię" Na placu Wolności w Opolu policjanci rozdawali przechodniom odblaski, a także przypominali o prawidłowym zachowaniu wszystkich uczestników ruchu drogowego po ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:30 W opolskiej Betanii zapachniało świętami. Pacjenci wraz młodzieżą dekorowali świąteczne pierniki Uczniowie klasy gastronomicznej z Zespołu Szkół nr 4 w Opolu upiekli dla pacjentów Betanii dwa kartony pierników. Dziś (12.12) młodzież dostarczyła je senioro ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:25 Pożar hali magazynowej. 16 zastępów straży w akcji 16 zastępów straży pożarnej zostało zaalarmowanych z powodu pożaru hali magazynowej w jednym z zakładów przy ul. Portowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ogień pojawił ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:46 Wójtowie pięciu gmin: musimy zapewnić transport mieszkańcom Wójtowie pięciu gmin wiejskich z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego spotkali się z przedstawicielami PKS Racibórz. Rozmowy dotyczyły zapewnienia transportu mi ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Dachowanie na autostradzie. Jedna osoba ranna Na 202 kilometrze autostrady doszło do dachowania samochodu osobowego. Jak podaje dyżurny GDDKiA, jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Nie żyje mężczyzna. Spłonął przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu Przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu spłonął mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj (12.12) przed godziną 16.00 na tyłach Instytutu Sztuk ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Wigilijne spotkanie seniorów w Domu Dziennego Pobytu "Nad Odrą" Karp pieczony z warzywami ze swojskim chlebem i śląska makówka - tego nie zabrakło dziś (12.12) na stołach w Domu Dziennego Pobytu 'Nad Odrą'. Do wigilijnego ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:15 Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS Certyfikat ten potwierdza wysokie standardy jakości usług ośrodków leczenia raka piersi. - Uzyskanie tego certyfikatu jest gwarancją, że skoordynowana opieka ... » więcej 2018-12-12, godz. 17:30 Tragedia na Wrocławskiej w Opolu. To było samopodpalenie? Do tragicznego zdarzenia doszło po południu w Opolu w pobliżu szkoły podstawowej nr 8 w Opolu. Nie żyje mężczyzna, który prawdopodobnie sam się podpalił. Na m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »