Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-20, 07:30 Autor: Daniel Klimczak

Paczków ma problem ze ściekami. Nie wszyscy mieszkańcy wywożą je do oczyszczalni

Beczkowóz (wóz ascenizacyjny) [fot. UM Witnica]
Beczkowóz (wóz ascenizacyjny) [fot. UM Witnica]
Nie wszyscy mieszkańcy nieskanalizowanych miejscowości w gminie Paczków wywożą nieczystości do oczyszczalni ścieków. Takie wnioski płyną z kontroli przeprowadzonej przez opolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Inspektorzy przeanalizowali dane za 2017 rok i znaleźli spore różnice pomiędzy ilością sprzedanej wody a objętością ścieków, które trafiły do oczyszczalni za pośrednictwem beczkowozów.

- Problem dotyczy tak naprawdę większości sołectw i tych mieszkańców, którzy mają swoje stare szamba. Na przykładzie jednej z miejscowości pokazano nam, że zużycie wody jest na poziomie na przykład 700 metrów sześciennych, a oddanie na poziomie niespełna 40 metrów, więc to jest znaczna różnica - wyjaśnia burmistrz Paczkowa Artur Rolka.

Obecnie koszt wywozu metra sześciennego nieczystości wynosi w gminie 24 złote, natomiast gospodarstwa podłączone do kanalizacji za odebranie takiej samej ilości ścieków płacą 1/4 tej ceny. Mimo to, nie brakuje osób, które nie chcą zamienić szamba na kanalizację, gdyż ich zdaniem, zapłacą wówczas więcej niż obecnie.

Gmina zapowiada intensywne działania edukacyjne, dzięki którym mieszkańcy będą mogli lepiej zrozumieć, dlaczego warto wywozić ścieki do oczyszczalni. Kary wobec opornych to, zdaniem władz, ostateczność, choć nie można wykluczyć ich stosowania.

Dodajmy, że sytuacja gminy jest pod tym względem dość trudna, ponieważ kanalizowanie wiosek rozpoczęło się niej dopiero cztery lata temu. W kolejce na podłączenie do sieci czeka 11 miejscowości.
Artur Rolka

Wiadomości z regionu

2019-04-24, godz. 22:29 Auto wypadło z drogi w Pępicach. Na miejsce wezwano LPR Około godz. 18.30 z nieustalonych jeszcze przyczyn osobowe audi wypadło (24.04) z drogi w okolicach miejscowości Pępice (gm. Skarbimierz, powiat brzeski) i ud ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:00 "Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej" - samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe wyróżnione. Gala w Filh ... Są opolskimi gwiazdami Europy - w Filharmonii Opolskiej w Opolu przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic - opolskie 15 lat ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:30 Prudnicka spółka szpitalna ma nowego prezesa Dariusz Brzeziński został prezesem Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Rozm ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:13 Opole: kolejna manifestacja wsparcia dla nauczycieli Około 200 osób wyraziło dziś w Opolu poparcie dla strajkujących nauczycieli. Wychowawcy, pedagodzy i uczniowie przynieśli transparenty i wykrzykiwali hasła ch ... » więcej 2019-04-24, godz. 20:15 Nowe toalety miejskie pojawiają się na ulicach Opola. Na razie będą dwie W Opolu montowane są nowoczesne toalety miejskie. Są w pełni zautomatyzowane, bezdotykowe i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. » więcej 2019-04-24, godz. 19:04 Interwencja TOZ w Lewinie Brzeskim. "Psy żyły w pospawanych klatkach, we własnych odchodach" [ZDJĘCIA] Inspektorzy opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w asyście policji i pracowników urzędu gminy odebrali 10 psów z pseudohodowli w Lewinie Brzeskim. Wś ... » więcej 2019-04-24, godz. 19:00 Burze piaskowe na polach i pył znad Sahary to dwa różne zjawiska Pył z Sahary nadciągnął nad Polskę. Ostatni raz takie zdarzenie miało miejsce w 2016 roku. - To zjawisko rzadkie, ale typowe - tłumaczy dr Krzysztof Badora z ... » więcej 2019-04-24, godz. 18:15 Łączenie nierentownych oddziałów lekarstwem na długi szpitali? Od 7 do 9 milionów złotych. Takie jest szacunkowe łączne zadłużenie opolskich szpitali. Najczęstszym powodem ujemnego bilansu jest utrzymywanie nierentownych ... » więcej 2019-04-24, godz. 17:56 Radni województwa przyjęli rezolucję w sprawie Powstań Śląskich Radni województwa upamiętnili setną rocznicę Powstań Śląskich. Podczas sesji sejmiku podjęli rezolucję, w której oddali hołd powstańcom i wszystkim poległym w ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:56 EUROWYBORY: Andrzej Buła z poparciem Mniejszości Niemieckiej Mniejszość Niemiecka oficjalnie poparła kandydaturę Andrzeja Buły w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »