Radio Opole » Gospodarka
2018-07-10, 18:30 Autor: Piotr Wójtowicz

I Kongres Żeglugi Śródlądowej, czyli kiedy transport w pełni wróci na Odrę

Organizatorzy I Kongresu Żeglugi Śródlądowej
Organizatorzy I Kongresu Żeglugi Śródlądowej
Jak skutecznie przywrócić transport na Odrze - odpowiedź na to pytanie ma przynieść I Kongres Żeglugi Śródlądowej, który odbędzie się 20 września w Opolu. Wojewoda Adrian Czubak liczy, że spotkanie w którym udział wezmą przedstawiciele rządu, świata nauki i biznesu zmieni sytuację transportu rzecznego.
- Kiedyś 14 mln ton towarów transportowano Odra a dziś to milion. Dla porównania średnio w Europie 10 procent transportu pływa rzekami, natomiast w Polsce to niecały procent - dodał Adrian Czubak.

Prezes firmy Famet na opolskim Metalchemie Janusz Przybyła podkreślił, że przedsiębiorstwo zainwestowało już kilka milionów złotych w przebudowę portu na Odrze, problem tylko w tym, że towary przewożone są drogami, ponieważ rzeka jest niestabilna pod względem poziomu wody. - Barki w tej chwili nie mogą kursować, ponieważ poziom wody jest zbyt niski. Taki problem mamy szczególnie poniżej stopnia w Malczycach.

Zdaniem Janusza Przybyły tylko budowa nowych stopni wodnych i zbiorników retencyjnych zmieni sytuację transportu rzecznego.

W podobnym tonie wypowiada się członek zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA Kamil Bortniczuk. - Oczekujemy kongresu i mam nadzieje, że poznamy na nim najnowsze decyzje rządu i będziemy wiedzieli, kiedy nasze plany logistyczne będziemy opierać na transporcie śródlądowym - zaznacza.

Agnieszka Kossakowska, dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu dodaje, że mimo, iż transport przeniósł się na drogi, to placówka nadal inwestuje w kadry. - W tym roku otworzyliśmy nową pracownię, symulator nawigacyjny, posiadamy także symulator siłowni okrętowej a w przyszłości marzy nam się nowy statek - podkreśla dyrektor.

Dodajmy, że kwestie dotyczące przyszłości żeglugi śródlądowej zostaną poruszone 20 września br. w Opolu, organizatorem wydarzenia jest wojewoda opolski. Udział w kongresie zapowiedział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, biznesmeni i naukowcy z kraju i zagranicy.
Adrian Czubak
Janusz Przybyła
Kamil Bortniczuk
Agnieszka Kossakowska

Gospodarka

2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »