Radio Opole » Gospodarka
2018-07-10, 18:30 Autor: Piotr Wójtowicz

I Kongres Żeglugi Śródlądowej, czyli kiedy transport w pełni wróci na Odrę

Organizatorzy I Kongresu Żeglugi Śródlądowej
Organizatorzy I Kongresu Żeglugi Śródlądowej
Jak skutecznie przywrócić transport na Odrze - odpowiedź na to pytanie ma przynieść I Kongres Żeglugi Śródlądowej, który odbędzie się 20 września w Opolu. Wojewoda Adrian Czubak liczy, że spotkanie w którym udział wezmą przedstawiciele rządu, świata nauki i biznesu zmieni sytuację transportu rzecznego.
- Kiedyś 14 mln ton towarów transportowano Odra a dziś to milion. Dla porównania średnio w Europie 10 procent transportu pływa rzekami, natomiast w Polsce to niecały procent - dodał Adrian Czubak.

Prezes firmy Famet na opolskim Metalchemie Janusz Przybyła podkreślił, że przedsiębiorstwo zainwestowało już kilka milionów złotych w przebudowę portu na Odrze, problem tylko w tym, że towary przewożone są drogami, ponieważ rzeka jest niestabilna pod względem poziomu wody. - Barki w tej chwili nie mogą kursować, ponieważ poziom wody jest zbyt niski. Taki problem mamy szczególnie poniżej stopnia w Malczycach.

Zdaniem Janusza Przybyły tylko budowa nowych stopni wodnych i zbiorników retencyjnych zmieni sytuację transportu rzecznego.

W podobnym tonie wypowiada się członek zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA Kamil Bortniczuk. - Oczekujemy kongresu i mam nadzieje, że poznamy na nim najnowsze decyzje rządu i będziemy wiedzieli, kiedy nasze plany logistyczne będziemy opierać na transporcie śródlądowym - zaznacza.

Agnieszka Kossakowska, dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu dodaje, że mimo, iż transport przeniósł się na drogi, to placówka nadal inwestuje w kadry. - W tym roku otworzyliśmy nową pracownię, symulator nawigacyjny, posiadamy także symulator siłowni okrętowej a w przyszłości marzy nam się nowy statek - podkreśla dyrektor.

Dodajmy, że kwestie dotyczące przyszłości żeglugi śródlądowej zostaną poruszone 20 września br. w Opolu, organizatorem wydarzenia jest wojewoda opolski. Udział w kongresie zapowiedział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, biznesmeni i naukowcy z kraju i zagranicy.
Adrian Czubak
Janusz Przybyła
Kamil Bortniczuk
Agnieszka Kossakowska

Gospodarka

2018-07-17, godz. 11:45 Nowy amfiteatr rośnie w oczach. Brzeg inwestuje w legendarny obiekt Brzeski amfiteatr w latach 70 i 80 był miejscem, który przyciągał tysiące mieszkańców. Koncerty, występy artystyczne, a także telewizyjny turniej miast - to i ... » więcej 2018-07-17, godz. 11:15 Darmowe kursy prawa jazdy, ale nie dla każdego Darmowe kursy prawa jazdy i szkolenia na spawacza, operatora koparki, wózka widłowego czy dźwigu. To oferta Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, które dla o ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 Oferty za drogie, ratusz pieniędzy nie dołoży. Opolski plac św. Sebastiana jeszcze poczeka na modernizację Trwa przebudowa placu Kopernika i Jana Pawła II w Opolu, natomiast na placu św. Sebastiana cisza. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe potencjalnych wykonawców ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 Muszą przeszkolić większą liczbę pracowników albo zwrócą dotację Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki sięgając po pieniądze z Brukseli założyło, że na zdobywanie nowych kwalifikacji wśród pracowników firm z Opolszczyzny wyda ... » więcej 2018-07-16, godz. 10:00 Gmina Tarnów Opolski chce ściągać do siebie inwestorów Park Technologiczno-inwestycyjny pomiędzy miejscowościami Przywory a Kąty Opolskie jest już uzbrojony. Na razie działa tam jedna firma, ale zainteresowanie in ... » więcej 2018-07-15, godz. 19:00 Nysa: tereny po FSO będą ściągać przedsiębiorców Tereny po byłej FSO dla przedsiębiorców. Gmina rozpoczyna prace, które mają zwiększyć atrakcyjność gruntów. Na początku roku przeprowadzono prace przygotowawc ... » więcej 2018-07-15, godz. 16:30 Z nowego PSZOK-u w Gorzowie Śląskim skorzystają też mieszkańcy gminy Radłów Do lutego przyszłego roku potrwa budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gorzowie Śląskim. Będą z niego korzystać również mieszkańcy gminy Rad ... » więcej 2018-07-15, godz. 14:00 Trwa przygotowanie działek pod zabudowę wielorodzinną w Kietrzu. Czy znajdą się zainteresowani deweloperzy? Kietrz przygotowuje działki pod budowę wielorodzinną. Chodzi o pięć terenów położonych w różnych częściach miasta. Część z nich znajduje się w bezpośrednim są ... » więcej 2018-07-15, godz. 11:30 W ramach programu "Lider" zostanie zorganizowanych 14 wydarzeń. LGD "Dolina Stobrawy" przyznała dofinansowania Głównym zadaniem jest integracja małych lokalnych społeczności. Lokalna Grupa Działania 'Dolina Stobrawy' rozstrzygnęła kolejną edycję konkursu 'Lider'. W jeg ... » więcej 2018-07-15, godz. 07:30 Oferta o 4,5 miliona większa od kosztorysu nie martwi władz Krapkowic. Wciąż szykują się do adaptacji mostu Cztery firmy zadeklarowały chęć adaptacji nieczynnego mostu kolejowego w Krapkowicach Otmęcie do lokalnego ruchu samochodowego. Kosztorys samorządu gminnego m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »