Radio Opole » Gospodarka
2018-07-10, 18:30 Autor: Piotr Wójtowicz

I Kongres Żeglugi Śródlądowej, czyli kiedy transport w pełni wróci na Odrę

Organizatorzy I Kongresu Żeglugi Śródlądowej
Organizatorzy I Kongresu Żeglugi Śródlądowej
Jak skutecznie przywrócić transport na Odrze - odpowiedź na to pytanie ma przynieść I Kongres Żeglugi Śródlądowej, który odbędzie się 20 września w Opolu. Wojewoda Adrian Czubak liczy, że spotkanie w którym udział wezmą przedstawiciele rządu, świata nauki i biznesu zmieni sytuację transportu rzecznego.
- Kiedyś 14 mln ton towarów transportowano Odra a dziś to milion. Dla porównania średnio w Europie 10 procent transportu pływa rzekami, natomiast w Polsce to niecały procent - dodał Adrian Czubak.

Prezes firmy Famet na opolskim Metalchemie Janusz Przybyła podkreślił, że przedsiębiorstwo zainwestowało już kilka milionów złotych w przebudowę portu na Odrze, problem tylko w tym, że towary przewożone są drogami, ponieważ rzeka jest niestabilna pod względem poziomu wody. - Barki w tej chwili nie mogą kursować, ponieważ poziom wody jest zbyt niski. Taki problem mamy szczególnie poniżej stopnia w Malczycach.

Zdaniem Janusza Przybyły tylko budowa nowych stopni wodnych i zbiorników retencyjnych zmieni sytuację transportu rzecznego.

W podobnym tonie wypowiada się członek zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn SA Kamil Bortniczuk. - Oczekujemy kongresu i mam nadzieje, że poznamy na nim najnowsze decyzje rządu i będziemy wiedzieli, kiedy nasze plany logistyczne będziemy opierać na transporcie śródlądowym - zaznacza.

Agnieszka Kossakowska, dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu dodaje, że mimo, iż transport przeniósł się na drogi, to placówka nadal inwestuje w kadry. - W tym roku otworzyliśmy nową pracownię, symulator nawigacyjny, posiadamy także symulator siłowni okrętowej a w przyszłości marzy nam się nowy statek - podkreśla dyrektor.

Dodajmy, że kwestie dotyczące przyszłości żeglugi śródlądowej zostaną poruszone 20 września br. w Opolu, organizatorem wydarzenia jest wojewoda opolski. Udział w kongresie zapowiedział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, biznesmeni i naukowcy z kraju i zagranicy.
Adrian Czubak
Janusz Przybyła
Kamil Bortniczuk
Agnieszka Kossakowska

Gospodarka

2018-09-18, godz. 11:15 Praca poza krajem i wypłacanie emerytury - ZUS organizuje Dni Poradnictwa dla pracujących za granicą Kto wypłaci emeryturę, jak złożyć wniosek o rentę, jakie świadczenia za pracę za granicą można pobrać - w ramach Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa Emerytalno ... » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Gorzów Śląski ma internet światłowodowy. Mieszkańcy deklarują chęć dołączenia do sieci Bardzo szybki internet światłowodowy zawitał do Gorzowa Śląskiego. Na razie sieć przyłączona od pobliskiej Praszki dotarła do jednej z firm, urzędu miejskiego ... » więcej 2018-09-17, godz. 20:10 Zmian w Kodeksie Pracy chce poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński Obowiązek podawania wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę chce wprowadzić opolski poseł Witold Zembaczyński. Projekt zmian w Kodeksie Pracy jego auto ... » więcej 2018-09-17, godz. 18:00 Mieszkańcy Brzegu zyskają superszybki internet Brzeski samorząd podpisał list intencyjny z telekomunikacyjnym gigantem, który w ciągu najbliższych dwóch lat ma wybudować na terenie miasta sieć światłowodow ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:50 Inwestycje drogowe w powiecie brzeskim. Czy wykonawcy zdążą na czas? Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu realizuje trzy duże zadania. Do końca roku zostało niewiele czasu, a na części inwestycji wykonawcy dopiero weszli na plac bu ... » więcej 2018-09-16, godz. 10:00 "Działki dla młodych" w Nysie. Chętni mogą składać dokumenty Nysa ogłosiła przetarg w ramach drugiej edycji programu 'Działki dla młodych'. Do dyspozycji jest teren przy ul. Lazurowej, ul. Zawiszy Czarnego lub w Domaszk ... » więcej 2018-09-15, godz. 10:15 Wystawcy z całego kraju zawitali do Prudnika. Ruszyły targi Inter-Region "Dom i ogród" W prudnickiej hali OSiR-u rozpoczęły się Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region 'Dom i ogród'. Prezentują się na nich firmy z branż związanych z za ... » więcej 2018-09-14, godz. 19:00 Czysto i wygodnie. Głubczyce mają nowe centrum przesiadkowe i dworzec autobusowy. W Głubczycach otwarto centrum przesiadkowe i przebudowany dworzec. Dla podróżnych przygotowano nową poczekalnię, zadaszone miejsca przy stanowiskach autobusow ... » więcej 2018-09-14, godz. 08:00 W Opolu będą promować komunikację zbiorową. 16 września rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu Edukacyjne warsztaty, nocny przejazd rolkarzy, rodzinny festyn czy bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w ramach akcji darmowy piątek czekają na opolan po ... » więcej 2018-09-13, godz. 18:36 Nyscy przedsiębiorcy poznali założenia "Konstytucji biznesu" Ułatwienia dla firm wprowadzone przez Konstytucję dla Biznesu były tematem kolejnego spotkania pod hasłem 'Prawo do przedsiębiorczości' adresowanego do przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »