Radio Opole » Gospodarka
2018-09-20, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA]

Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi Śródlądowej, jaki odbył się w Opolu. Minister Marek Gróbarczyk tłumaczy, że według założeń rządu stały transport towarów na Odrę wróci do 2020 roku.
- Wszystkie wyliczenia wskazują na to, że już wtedy zostanie uruchomiona żegluga. Najistotniejsze jest to, że dokończyliśmy budowę stopnia wodnego w Malczycach. Natomiast rozpoczęcie budowy kolejnych stopni wodnych wykaże w jakim tempie będziemy w pełni przywracać żeglugę - zaznaczył minister.

Na przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze liczą Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle. Członek zarządu tej firmy Kamil Bortniczuk, który poznał plany ministerstwa tak odniósł się do planów rządu. - Ja z tego co usłyszałem wyciągam wnioski, że za 5 lat będziemy mogli na stałe korzystać z Odry na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina. Po to żeby później połączyć transport rzeczny z morskim - zaznaczył Bortniczuk.

Wicewojewoda opolska Violetta Porowska podkreśla, że po kilkudziesięcioletnich zaniedbaniach trudno spodziewać się, że realizacja planów zajmie kilka lat. - Pierwszy etap zakłada 2020, być może 2021 rok, ale moim zdaniem najważniejsze jest to, że dzisiaj spotkali się ludzie, którzy mówią, że musi się to udać - podkreśliła.

Starosta kędzierzyńsko-kozielski Małgorzata Tudaj, odnosząc się to tematu zaznaczyła, że - Od wielu lat mówiło się o żeglowności Odry i kończyło się na mówieniu.
Przypomniała o przyczynach takiego stanu. - W przeszłości Odra na opolskim odcinku nie znalazła się na szlaku TNT, czyli władze nie mogły sięgać po dotacje unijne na poprawę żeglowności tego odcinka - dodała.

Przypomnijmy, że plany rządu opierają się na ratyfikowanym w ubiegłym roku porozumieniu AGN. Podpisany dokument zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności, czyli głębokość tranzytowa rzeki ma wynieść 2,5 m. Konsekwencją tego porozumienia będzie wpisanie Odry do transeuropejskiej sieci transportowej TNT. A to oznacza możliwość korzystania w przyszłości z dotacji unijnych na remont infrastruktury rzecznej.

Podczas kongresu poinformowano, że do 2030 roku w planach jest budowa 29 stopni wodnych na Odrze. Do tego roku według podpisanych porozumień 30 procent transportu ma odbywać się rzekami. Dzisiaj jest to 0,4 procent.

1 Kongres Żeglugi Śródlądowej zorganizował wojewoda opolski a Radio Opole imprezę objęło patronatem medialnym.
Marek Gróbarczyk
Kamil Bortniczuk
Violetta Porowska
Małgorzata Tudaj
I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu - dzień drugi (20.09.18)

Gospodarka

2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »