Radio Opole » Gospodarka
2018-09-20, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA]

Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi Śródlądowej, jaki odbył się w Opolu. Minister Marek Gróbarczyk tłumaczy, że według założeń rządu stały transport towarów na Odrę wróci do 2020 roku.
- Wszystkie wyliczenia wskazują na to, że już wtedy zostanie uruchomiona żegluga. Najistotniejsze jest to, że dokończyliśmy budowę stopnia wodnego w Malczycach. Natomiast rozpoczęcie budowy kolejnych stopni wodnych wykaże w jakim tempie będziemy w pełni przywracać żeglugę - zaznaczył minister.

Na przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze liczą Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle. Członek zarządu tej firmy Kamil Bortniczuk, który poznał plany ministerstwa tak odniósł się do planów rządu. - Ja z tego co usłyszałem wyciągam wnioski, że za 5 lat będziemy mogli na stałe korzystać z Odry na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina. Po to żeby później połączyć transport rzeczny z morskim - zaznaczył Bortniczuk.

Wicewojewoda opolska Violetta Porowska podkreśla, że po kilkudziesięcioletnich zaniedbaniach trudno spodziewać się, że realizacja planów zajmie kilka lat. - Pierwszy etap zakłada 2020, być może 2021 rok, ale moim zdaniem najważniejsze jest to, że dzisiaj spotkali się ludzie, którzy mówią, że musi się to udać - podkreśliła.

Starosta kędzierzyńsko-kozielski Małgorzata Tudaj, odnosząc się to tematu zaznaczyła, że - Od wielu lat mówiło się o żeglowności Odry i kończyło się na mówieniu.
Przypomniała o przyczynach takiego stanu. - W przeszłości Odra na opolskim odcinku nie znalazła się na szlaku TNT, czyli władze nie mogły sięgać po dotacje unijne na poprawę żeglowności tego odcinka - dodała.

Przypomnijmy, że plany rządu opierają się na ratyfikowanym w ubiegłym roku porozumieniu AGN. Podpisany dokument zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności, czyli głębokość tranzytowa rzeki ma wynieść 2,5 m. Konsekwencją tego porozumienia będzie wpisanie Odry do transeuropejskiej sieci transportowej TNT. A to oznacza możliwość korzystania w przyszłości z dotacji unijnych na remont infrastruktury rzecznej.

Podczas kongresu poinformowano, że do 2030 roku w planach jest budowa 29 stopni wodnych na Odrze. Do tego roku według podpisanych porozumień 30 procent transportu ma odbywać się rzekami. Dzisiaj jest to 0,4 procent.

1 Kongres Żeglugi Śródlądowej zorganizował wojewoda opolski a Radio Opole imprezę objęło patronatem medialnym.
Marek Gróbarczyk
Kamil Bortniczuk
Violetta Porowska
Małgorzata Tudaj
I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu - dzień drugi (20.09.18)

Gospodarka

2019-01-18, godz. 09:49 Olesno inwestuje, ale nie zadłuża się. "Ten rok będzie bardzo aktywny" Gmina Olesno na inwestycje przeznaczy 25 procent tegorocznego budżetu. Trwa gruntowna przebudowa odkrytego basenu za 10 milionów złotych. Samorząd przymierza ... » więcej 2019-01-18, godz. 09:00 Wiadomo jak będzie wyglądać park handlowy Stawowa w Strzelcach Opolskich Teren dawnego miasteczka ruchu przy placu targowym w Strzelcach Opolskich, ma się zmienić w centrum handlowe. Spółka Unico, która specjalizuje się w budowie p ... » więcej 2019-01-18, godz. 07:30 Grodków chce skanalizować kolejne wsie. W pozostałych mogą pojawić się przydomowe oczyszczalnie Grodków po raz kolejny przymierza się do skanalizowania największej wsi w gminie. Dotychczasowe dwa przetargi na budowę instalacji w Kopicach, nie wyłoniły wy ... » więcej 2019-01-17, godz. 21:00 Stan środowiska na Opolszczyźnie jest coraz lepszy - wynika z raportu 2016 - 2017 Przemysł emituje coraz mniej szkodliwych gazów, a woda jest bardziej czysta. Stan środowiska w województwie opolskim był jednym z tematów posiedzenia Komisji ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:15 Ponad 4 miliardy złotych ulokowali w ubiegłym roku inwestorzy na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się bezkonkurencyjna w porównaniu z pozostałymi 14 strefami w Polsce - powiedział w 'Loży Radiowej' Krzyszto ... » więcej 2019-01-17, godz. 17:45 Doradcy do spraw pieców - to pomysł samorządu województwa na walkę ze smogiem W gminach na Opolszczyźnie dzięki pieniądzom Komisji Europejskiej mają pojawić się doradcy do spraw czystego powietrza. Porozumienie w tej sprawie podpisało 2 ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:45 Budżet Kolonowskiego skromny, ale i tak sporo przeznaczono na remonty dróg Najwięcej pieniędzy inwestycyjnych gmina Kolonowskie przeznaczy na drogi. Tegoroczny budżet jest skromny, ale mimo to, sporo się będzie w gminie budować i rem ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:30 Co się stało ze ściekami z Otmuchowa? Sprawdza to WIOŚ Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu sprawdza, co stało się ze ściekami z Otmuchowa. Gmina ta nie posiada własnej oczyszczalni, dlatego nieczysto ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:10 Są pieniądze na uzbrojenie strefy przemysłowej pod Nysą. Prace mają ruszyć w lutym Nysa uzbroi strefę przemysłową zlokalizowaną pod miastem. W budżecie na 2019 rok, znalazły się brakujące wcześniej pieniądze na realizację inwestycji. » więcej 2019-01-16, godz. 16:34 Byczyna będzie spłacać długi do 2034 roku. "Musieliśmy zrezygnować z inwestycji" Władze gminy Byczyna wprowadzają oszczędności z powodu 80 milionów złotych zadłużenia. Przyjęty plan zakłada spłatę zobowiązań do 2034 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »