Radio Opole » Gospodarka
2018-09-20, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kiedy barki na stałe będą kursować po Odrze? Poznaliśmy daty [FILM, ZDJĘCIA]

Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Odrzańska Droga Wodna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi Śródlądowej, jaki odbył się w Opolu. Minister Marek Gróbarczyk tłumaczy, że według założeń rządu stały transport towarów na Odrę wróci do 2020 roku.
- Wszystkie wyliczenia wskazują na to, że już wtedy zostanie uruchomiona żegluga. Najistotniejsze jest to, że dokończyliśmy budowę stopnia wodnego w Malczycach. Natomiast rozpoczęcie budowy kolejnych stopni wodnych wykaże w jakim tempie będziemy w pełni przywracać żeglugę - zaznaczył minister.

Na przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze liczą Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle. Członek zarządu tej firmy Kamil Bortniczuk, który poznał plany ministerstwa tak odniósł się do planów rządu. - Ja z tego co usłyszałem wyciągam wnioski, że za 5 lat będziemy mogli na stałe korzystać z Odry na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina. Po to żeby później połączyć transport rzeczny z morskim - zaznaczył Bortniczuk.

Wicewojewoda opolska Violetta Porowska podkreśla, że po kilkudziesięcioletnich zaniedbaniach trudno spodziewać się, że realizacja planów zajmie kilka lat. - Pierwszy etap zakłada 2020, być może 2021 rok, ale moim zdaniem najważniejsze jest to, że dzisiaj spotkali się ludzie, którzy mówią, że musi się to udać - podkreśliła.

Starosta kędzierzyńsko-kozielski Małgorzata Tudaj, odnosząc się to tematu zaznaczyła, że - Od wielu lat mówiło się o żeglowności Odry i kończyło się na mówieniu.
Przypomniała o przyczynach takiego stanu. - W przeszłości Odra na opolskim odcinku nie znalazła się na szlaku TNT, czyli władze nie mogły sięgać po dotacje unijne na poprawę żeglowności tego odcinka - dodała.

Przypomnijmy, że plany rządu opierają się na ratyfikowanym w ubiegłym roku porozumieniu AGN. Podpisany dokument zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności, czyli głębokość tranzytowa rzeki ma wynieść 2,5 m. Konsekwencją tego porozumienia będzie wpisanie Odry do transeuropejskiej sieci transportowej TNT. A to oznacza możliwość korzystania w przyszłości z dotacji unijnych na remont infrastruktury rzecznej.

Podczas kongresu poinformowano, że do 2030 roku w planach jest budowa 29 stopni wodnych na Odrze. Do tego roku według podpisanych porozumień 30 procent transportu ma odbywać się rzekami. Dzisiaj jest to 0,4 procent.

1 Kongres Żeglugi Śródlądowej zorganizował wojewoda opolski a Radio Opole imprezę objęło patronatem medialnym.
Marek Gróbarczyk
Kamil Bortniczuk
Violetta Porowska
Małgorzata Tudaj
I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu - dzień drugi (20.09.18)

Gospodarka

2018-11-15, godz. 16:35 Mieszkańcy Głuchołaz korzystają z dotacji na usuwanie azbestu. "Niektórzy liczą, że gmina sfinansuje też nowy dach" Właściciele prawie 140 obiektów znajdujących się na terenie gminy Głuchołazy skorzystali jak dotąd z gminnego programu dofinansowania utylizacji azbestu. » więcej 2018-11-15, godz. 10:30 Kędzierzyn-Koźle gości przedsiębiorców i inwestorów na specjalnej konferencji Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, to cykl spotkań, szkoleń i prelekcji skierowanych do przedsiębiorców i inwestorów. Zorganizowane przez Kędzierzyńsko-Kozi ... » więcej 2018-11-15, godz. 07:00 Włodarze Krapkowic chcą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Na początek jeden lub dwa budynki Gmina Krapkowice szykuje się do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus. We wrześniu tego roku zmieniły się zasady i teraz można korzystać z programu jed ... » więcej 2018-11-14, godz. 17:36 KRUS podsumował konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Opolszczyzna na czele Opolszczyzna ma najniższy wskaźnik wypadków w rolnictwie w kraju. Tak wynika z analiz prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. KRUS podsu ... » więcej 2018-11-14, godz. 14:02 Opole znów z rekordowym budżetem. Miasto pół miliarda złotych przeznaczy na inwestycje 1,333 miliarda złotych - to budżet Opola na 2019 rok. Oznacza to kolejny finansowy rekord miasta. Budżet 2019 względem tegorocznego będzie większy o blisko 20 ... » więcej 2018-11-14, godz. 11:00 Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości W Opolu to wydarzenie odbywa się pod hasłem 'Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości'. » więcej 2018-11-14, godz. 06:00 Kamiennik sięgnie kredyt, choć nie wiadomo jeszcze czy skorzysta z całej wnioskowanej kwoty Ponad 104 tysiące złotych może kosztować gminę Kamiennik obsługa tegorocznego deficytu, na którego pokrycie władze gminy zdecydowały się zaciągnąć kredyt. » więcej 2018-11-13, godz. 16:29 W Nysie ruszył Tydzień Branży Produkcyjnej. "Zauważamy, że firmy naprawdę zaczynają podnosić zarobki" Firmy z Opolszczyzny i Dolnego Śląska zachęcają mieszkańców powiatu nyskiego do pracy w swoich zakładach. W nyskim pośredniaku ruszył Tydzień Branży Produkcyj ... » więcej 2018-11-13, godz. 10:00 W Branicach brakuje mieszkań. Władze gminy chcą to zmienić Branice chcą postawić na rozwój mieszkalnictwa. Władze gminy liczą, że na przygotowywanych działkach powstaną nie tylko bloki ale i domy jednorodzinne. » więcej 2018-11-13, godz. 09:00 Opolskie awansowało w dziedzinie innowacyjności Województwo opolskie odnotowało największy postęp w dziedzinie innowacyjności - wynika z najnowszego rankingu Indeks Millennium. Autorzy raportu porównali woj ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »