Radio Opole » Gospodarka
2018-06-22, 06:47 Autor: Wiktoria Palarczyk

Prawie 800 tysięcy złotych na skatepark w Głuchołazach. Radni zabierają głos

Głuchołazy: Prawie 800 tysięcy złotych na nowoczesny skatepark. Radni zabierają głos [fot. Wiktoria Palarczyk]
Głuchołazy: Prawie 800 tysięcy złotych na nowoczesny skatepark. Radni zabierają głos [fot. Wiktoria Palarczyk]
Ruszyła budowa skateparku przy głuchołaskim kąpielisku miejskim. Pojawiły się już pierwsze komentarze ze strony radnych na temat kosztów i wykonania inwestycji. Blisko 800 tysięcy złotych to szacowana kwota, jaka zostanie przeznaczona na budowę sześciu nowoczesnych atrakcji dla rolkarzy i skaterów na powierzchni około 600 m2.
Grzegorz Ptak, niezależny radny miejski uważa, że taka rozrywka dla młodzieży jest potrzebna, ale zastanawia się, czy inwestycja pod względem technicznym sprosta oczekiwaniom młodych ludzi.

- Ja się boję, że te urządzenia nie będą dobrze zrobione. W naszym mieście wszystko buduje się takie niedokończone, takie niedorobione, a za chwilę będzie trzeba dokładać do tego 200, 300 tysięcy złotych, bo okaże się, że kwota było źle skalkulowana. Nasi włodarze się na tym nie znają, nie wiem czy to konsultowali z ludźmi z tego kręgu i zapytali, co oni chcą. Jeśli burmistrz, czy wiceburmistrz spotkał się tylko z naczelnikiem i powiedzieli, że to fajny projekt, to trochę za słabo - dodaje Ptak.

Andrzej Gębala, radny miejski z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że pomimo tak wysokich kosztów inwestycja jest opłacalna, bo w mieście nie ma takiego obiektu, a chętnych do korzystania z takich atrakcji jest wielu.

- Koszt jest duży, to prawda. Miało to kosztować trochę, a nawet może i sporo mniej według wcześniejszych wycen, ale gmina musi budować obiekty, które nie wybuduje nikt inny. Takiego skateparku za takie pieniądze nie wybuduje nikt. Każda rzecz, która pozwoli na to, żeby odciągnąć młodzież od komputerów, czy budki z piwem jest bezcenna i nie można tego przeliczać na pieniądze - mówi Gębala.

Andrzej Frankiewicz, przewodniczący rady miasta z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że skatepark powinien powstać dużo wcześniej. - Skatepark wydaje mi się potrzebny, tylko czy aż za taką kwotę? Wcześniejsze przetargi pokazywały, że można go za mniej zrobić. Sprawa skateparku ciągnie się już dość długo. Pierwszymi pomysłodawcami tego skateparku byli młodzieżowi radni, jakieś dwie, trzy kadencje temu. Moim zdaniem skatepark powinien powstać dużo wcześniej, za mniejszą cenę, a teraz ceny na rynku są jakie są - dodaje Frankiewicz.

- Cenę inwestycji zweryfikował rynek - odpowiada Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Tę inwestycję realizujemy w ramach zadania rewitalizacji miasta. Pozyskaliśmy 5 milionów złotych dofinansowania, plus wkład własny, to daje kwotę rzędu 7, a nawet 8 milionów złotych. Skatepark jest jednym z zadań. Będzie tam 6 przeszkód betonowych, będzie zagospodarowany teren zielony wokół i oświetlenie. Na to składa się ta kwota. Były firmy, które w przetargu proponowały cenę za ten obiekt w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Stanęło na blisko 800 tysiącach złotych. Drogo, ale takie są realia na rynku - podkreśla Sambor.

Obiekt ma być oddany do użytku do końca września. Nowy skatepark jest współfinansowany z pieniędzy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego
Grzegorz Ptak
Andrzej Gębala
Roman Sambor
Andrzej Frankiewicz

Gospodarka

2019-01-23, godz. 18:00 Nie ma miejsca na inwestycje w budżecie Byczyny. "Spłacamy kredyt z drugiego kredytu" Oszczędnościowy i ubogi w inwestycje jest budżet gminy Byczyna. Plan finansowy na poziomie 51 milionów złotych uwzględnia jedynie projekty najbardziej potrzeb ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:00 Termomodernizację szkoły zaczną od wymiany okien na basenie Milion złotych - tyle w tym roku przeznaczy gmina Zdzieszowice na termomodernizację swojej największej szkoły - podstawówki nr 3. Zakres prac dotyczyć będzie ... » więcej 2019-01-23, godz. 13:15 Po raz trzeci przesunięto zakończenie przebudowy drogi w Zalesiu Śląskim Już po raz trzeci przesuwany jest termin zakończenia prac przy przebudowie drogi w Zalesiu Śląskim. Trasa powiatowa łącząca tę miejscowość z Kędzierzynem-Koźl ... » więcej 2019-01-23, godz. 09:47 Wiosną ruszy budowa ronda w Walidrogach To już pewne - w tym roku rozpocznie się budowa ronda w Walidrogach. Umowę w tej sprawie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z firmą 'TRAN ... » więcej 2019-01-22, godz. 19:30 Park Przemysłowy zaprasza na V Bal Biznesu Są jeszcze wolne miejsca na V Bal Biznesu, który organizuje Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. W czasie balu wręczone będą statuetki dla zwycięzców ple ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:30 Mieszkańcy Jemielnicy chcą przyłączenia do sieci gazowej Mieszkańcy Jemielnicy chcą móc przyłączyć się do sieci gazowej. Coraz częściej pytali o taką możliwość w urzędzie gminy. W ostatnim czasie wójt zorganizował s ... » więcej 2019-01-22, godz. 15:30 W Strzeleczkach w tym roku powstanie PSZOK Do tej pory mieszkańcy gminy Strzeleczki kilka razy w roku mogli oddać np. stare meble w czasie mobilnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. W tym roku to się ... » więcej 2019-01-22, godz. 13:30 Wybudują kanalizację taniej niż planowali Samorządowcy zacierają ręce, bo ogłaszane teraz przetargi w końcu udaje się rozstrzygać bez konieczności dokładania pieniędzy z budżetu. Znacznie więcej niż c ... » więcej 2019-01-22, godz. 11:30 "Pakiet na rzecz bezpieczeństwa komunikacyjnego mieszkańców". W powiecie namysłowskim stawiają na drogi, oświatę i słu ... - Chcemy połączyć działania starostwa i gmin powiatu, aby lepiej realizować potrzeby mieszkańców - powiedział w 'Poglądach i osądach' Konrad Gęsiarz, starosta ... » więcej 2019-01-22, godz. 07:00 Gmina Zdzieszowice nie bierze kredytów, bo szykuje się do wielkich wydatków w przyszłych latach Kolejny rok z rzędu budżet gminy Zdzieszowice jest „na plusie”. Samorząd spłaca ostatnie raty starych kredytów, ale nie zaciąga nowych. Burmistrz Sybila Zimer ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »