Radio Opole » Gospodarka
2018-06-22, 06:47 Autor: Wiktoria Palarczyk

Prawie 800 tysięcy złotych na skatepark w Głuchołazach. Radni zabierają głos

Głuchołazy: Prawie 800 tysięcy złotych na nowoczesny skatepark. Radni zabierają głos [fot. Wiktoria Palarczyk]
Głuchołazy: Prawie 800 tysięcy złotych na nowoczesny skatepark. Radni zabierają głos [fot. Wiktoria Palarczyk]
Ruszyła budowa skateparku przy głuchołaskim kąpielisku miejskim. Pojawiły się już pierwsze komentarze ze strony radnych na temat kosztów i wykonania inwestycji. Blisko 800 tysięcy złotych to szacowana kwota, jaka zostanie przeznaczona na budowę sześciu nowoczesnych atrakcji dla rolkarzy i skaterów na powierzchni około 600 m2.
Grzegorz Ptak, niezależny radny miejski uważa, że taka rozrywka dla młodzieży jest potrzebna, ale zastanawia się, czy inwestycja pod względem technicznym sprosta oczekiwaniom młodych ludzi.

- Ja się boję, że te urządzenia nie będą dobrze zrobione. W naszym mieście wszystko buduje się takie niedokończone, takie niedorobione, a za chwilę będzie trzeba dokładać do tego 200, 300 tysięcy złotych, bo okaże się, że kwota było źle skalkulowana. Nasi włodarze się na tym nie znają, nie wiem czy to konsultowali z ludźmi z tego kręgu i zapytali, co oni chcą. Jeśli burmistrz, czy wiceburmistrz spotkał się tylko z naczelnikiem i powiedzieli, że to fajny projekt, to trochę za słabo - dodaje Ptak.

Andrzej Gębala, radny miejski z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że pomimo tak wysokich kosztów inwestycja jest opłacalna, bo w mieście nie ma takiego obiektu, a chętnych do korzystania z takich atrakcji jest wielu.

- Koszt jest duży, to prawda. Miało to kosztować trochę, a nawet może i sporo mniej według wcześniejszych wycen, ale gmina musi budować obiekty, które nie wybuduje nikt inny. Takiego skateparku za takie pieniądze nie wybuduje nikt. Każda rzecz, która pozwoli na to, żeby odciągnąć młodzież od komputerów, czy budki z piwem jest bezcenna i nie można tego przeliczać na pieniądze - mówi Gębala.

Andrzej Frankiewicz, przewodniczący rady miasta z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że skatepark powinien powstać dużo wcześniej. - Skatepark wydaje mi się potrzebny, tylko czy aż za taką kwotę? Wcześniejsze przetargi pokazywały, że można go za mniej zrobić. Sprawa skateparku ciągnie się już dość długo. Pierwszymi pomysłodawcami tego skateparku byli młodzieżowi radni, jakieś dwie, trzy kadencje temu. Moim zdaniem skatepark powinien powstać dużo wcześniej, za mniejszą cenę, a teraz ceny na rynku są jakie są - dodaje Frankiewicz.

- Cenę inwestycji zweryfikował rynek - odpowiada Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Tę inwestycję realizujemy w ramach zadania rewitalizacji miasta. Pozyskaliśmy 5 milionów złotych dofinansowania, plus wkład własny, to daje kwotę rzędu 7, a nawet 8 milionów złotych. Skatepark jest jednym z zadań. Będzie tam 6 przeszkód betonowych, będzie zagospodarowany teren zielony wokół i oświetlenie. Na to składa się ta kwota. Były firmy, które w przetargu proponowały cenę za ten obiekt w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Stanęło na blisko 800 tysiącach złotych. Drogo, ale takie są realia na rynku - podkreśla Sambor.

Obiekt ma być oddany do użytku do końca września. Nowy skatepark jest współfinansowany z pieniędzy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego
Grzegorz Ptak
Andrzej Gębala
Roman Sambor
Andrzej Frankiewicz

Gospodarka

2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »