Radio Opole » Gospodarka
2018-06-15, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Najnowocześniejsze maszyny rolnicze prezentują się na Opolagrze w Kamieniu Śląskim [ZDJĘCIA]

Opolagra 218 [fot. Katarzyna Doros]
Opolagra 218 [fot. Katarzyna Doros]
Ponad 400 wystawców z całej Europy prezentuje się na XV Opolagrze, największej w regionie wystawie maszyn i urządzeń rolniczych w Kamieniu Śląskim. Na płycie opolskiego lotniska można zobaczyć najnowsze osiągnięcia techniki rolniczej. Lśnią ciągniki i kombajny. Jak co roku, organizatorzy przygotowali szereg dodatkowych atrakcji.
- Tak naprawdę na Opolagrze można zobaczyć wszystko, co dzisiejszemu, nowoczesnemu rolnikowi jest potrzebne - mówi Mariusz Jabłoński z zespołu Opolagry. - Bardzo dużo nowości, pokazy mycia maszyn Hyperin, akademia opon Grasdorf, pokazy top agra, czyli właściwej współpracy ciągnika z ładowaczem czołowym, konkurs dla operatorów maszyn. Mamy również drony, pokazy tego, jak one się sprawdzają w dzisiejszym rolnictwie precyzyjnym. Wszystkie te maszyny, które hodowcom służą poprzez nawozy, nasiona, po ciężki sprzęt rolniczy, agregaty uprawowe, ciągniki, kombajny. Praktycznie wszystko to, co dzisiaj w rolnictwie jest niezbędne.

Sebastian Karasiewicz z firmy Valtra przekonuje, że oczekiwania współczesnych rolników pod adresem prostych ciągników się zmieniają.

- Ludzie chcą nowoczesnego sprzętu, który pozwoli na precyzyjną i ekonomiczną pracę - mówi. - To, że ten ciągnik może bardzo precyzyjnie jeździć po polu, można dzięki temu oszczędzić czas i paliwo, można jeździć w warunkach słabej widoczności, czy to będzie wieczór, czy to będzie mgła, ten ciągnik będzie się poruszał jak po szynach, bo będzie miał wyznaczone swoje ścieżki. Można zaoszczędzić na nawozach, ponieważ on ma technologię section control, czyli nie powoduje nakładek nawozów, czy oprysków na polu, bo on tym będzie bardzo precyzyjnie sterował. Jest amortyzowana kabina, jest pneumatycznie amortyzowany fotel, bo to wszystko się musi przełożyć na komfort i bezpieczeństwo. Nic nie może się odrywać, tylko ciągnik musi iść jak przyklejony.

- Niektórzy ludzie chodzą do biura, a nasi klienci pracują kilka godzin w polu, dlatego maszyny muszą być komfortowe. Wyposażamy je także m.in. w klimatronik, dwie nagrzewnice i mini lodówki - mówi Radiu Opole.

Opolagra w Kamieniu Śląskim potrwa do niedzieli (17.06). Imprezie towarzyszy wystawa najlepszych zwierząt hodowlanych.
Mariusz Jabłoński
Sebastian Karasiewicz

Gospodarka

2021-01-16, godz. 07:00 W tym roku Prószkow postawi na rozbudowę ścieżek pieszo-rowerowych Infrastruktura drogowa zdominuje tegoroczne inwestycyjne w gminie Prószków. Trzy z nich dotyczą budowy ścieżek pieszo-rowerowych. Będą one łączyły Pomologię… » więcej 2021-01-15, godz. 18:30 Rozstrzygnięcie przetargu na wywóz odpadów komunalnych w Opolu przesunięte na koniec stycznia 27 stycznia dowiemy się, która firma zajmie się odbiorem odpadów komunalnych w Opolu. Przetarg w tej sprawie miał się odbyć dzisiaj (15.01), natomiast z… » więcej 2021-01-15, godz. 16:30 Grodków ze skromniejszym budżetem niż przed rokiem. Miasto nie rezygnuje jednak z inwestycji i chce szybciej spłacać… Grodków wyda w tym roku prawie o 4 miliony złotych mniej niż w poprzednim. Gmina nie zamierza jednak znacząco obniżać kwot przeznaczanych na inwestycje. » więcej 2021-01-14, godz. 20:00 Przedsiębiorcy mają ostatnią szansę ubiegania się o zwolnienie ze składek za trzeci kwartał ubiegłego roku Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców chcących złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzeci kwartał ubiegłego roku. Termin upływa jutro … » więcej 2021-01-14, godz. 11:00 Urbanowice w końcu mają kanalizację Podzielona na trzy etapy budowa kanalizacji w Urbanowicach, w gminie Pawłowiczki, dobiegła końca. Nie obyło się bez opóźnień, na które wpłynęła m.in… » więcej 2021-01-14, godz. 07:30 Podwyżka opłat za wywóz śmieci w Rudnikach. Gmina Lasowice Wielkie prawdopodobnie utrzyma stawkę z 2020 roku Mieszkańcy gminy Rudniki płacą od nowego roku więcej za wywóz odpadów komunalnych. W Lasowicach Wielkich obowiązująca stawka prawdopodobnie zostanie u… » więcej 2021-01-13, godz. 19:00 Opóźnienia w budowie tłoczni gazu ziemnego. Państwowa spółka zrywa umowy z wykonawcami Budowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu została wstrzymana. Inwestycję wartą ponad 207 milionów zł miały realizować spółki Rafako i PBG. Zleceniodawca… » więcej 2021-01-13, godz. 17:00 Znaczna podwyżka za wywóz śmieci w Branicach. Gmina nie miała alternatywy w tej sprawie Podwyżka za odbiór śmieci nie ominęła gminy Branice. W tym roku każdy mieszkaniec co miesiąc będzie musiał zapłacić 28 złotych. To o 9 złotych więcej… » więcej 2021-01-13, godz. 14:15 Od piątku rusza Tarcza Finansowa PFR 2.0. To pomoc między innymi dla branży sportowej i rozrywkowej Od piątku (15.01) przedsiębiorcy poszkodowani przez pandemię mogą ubiegać się o wsparcie. Na pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców w ramach… » więcej 2021-01-13, godz. 11:00 Ukraińcy nadal najliczniejszą grupą zatrudnionych obcokrajowców na Opolszczyźnie Ponad 20 tysięcy cudzoziemców zarejestrowanych jest w opolskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Cały czas najliczniejszą grupę stanowią pracownicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »