Radio Opole » Gospodarka
2018-06-15, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Najnowocześniejsze maszyny rolnicze prezentują się na Opolagrze w Kamieniu Śląskim [ZDJĘCIA]

Opolagra 218 [fot. Katarzyna Doros]
Opolagra 218 [fot. Katarzyna Doros]
Ponad 400 wystawców z całej Europy prezentuje się na XV Opolagrze, największej w regionie wystawie maszyn i urządzeń rolniczych w Kamieniu Śląskim. Na płycie opolskiego lotniska można zobaczyć najnowsze osiągnięcia techniki rolniczej. Lśnią ciągniki i kombajny. Jak co roku, organizatorzy przygotowali szereg dodatkowych atrakcji.
- Tak naprawdę na Opolagrze można zobaczyć wszystko, co dzisiejszemu, nowoczesnemu rolnikowi jest potrzebne - mówi Mariusz Jabłoński z zespołu Opolagry. - Bardzo dużo nowości, pokazy mycia maszyn Hyperin, akademia opon Grasdorf, pokazy top agra, czyli właściwej współpracy ciągnika z ładowaczem czołowym, konkurs dla operatorów maszyn. Mamy również drony, pokazy tego, jak one się sprawdzają w dzisiejszym rolnictwie precyzyjnym. Wszystkie te maszyny, które hodowcom służą poprzez nawozy, nasiona, po ciężki sprzęt rolniczy, agregaty uprawowe, ciągniki, kombajny. Praktycznie wszystko to, co dzisiaj w rolnictwie jest niezbędne.

Sebastian Karasiewicz z firmy Valtra przekonuje, że oczekiwania współczesnych rolników pod adresem prostych ciągników się zmieniają.

- Ludzie chcą nowoczesnego sprzętu, który pozwoli na precyzyjną i ekonomiczną pracę - mówi. - To, że ten ciągnik może bardzo precyzyjnie jeździć po polu, można dzięki temu oszczędzić czas i paliwo, można jeździć w warunkach słabej widoczności, czy to będzie wieczór, czy to będzie mgła, ten ciągnik będzie się poruszał jak po szynach, bo będzie miał wyznaczone swoje ścieżki. Można zaoszczędzić na nawozach, ponieważ on ma technologię section control, czyli nie powoduje nakładek nawozów, czy oprysków na polu, bo on tym będzie bardzo precyzyjnie sterował. Jest amortyzowana kabina, jest pneumatycznie amortyzowany fotel, bo to wszystko się musi przełożyć na komfort i bezpieczeństwo. Nic nie może się odrywać, tylko ciągnik musi iść jak przyklejony.

- Niektórzy ludzie chodzą do biura, a nasi klienci pracują kilka godzin w polu, dlatego maszyny muszą być komfortowe. Wyposażamy je także m.in. w klimatronik, dwie nagrzewnice i mini lodówki - mówi Radiu Opole.

Opolagra w Kamieniu Śląskim potrwa do niedzieli (17.06). Imprezie towarzyszy wystawa najlepszych zwierząt hodowlanych.
Mariusz Jabłoński
Sebastian Karasiewicz

Gospodarka

2020-01-20, godz. 17:54 Największe firmy nadal omijają nasz region. Potwierdzają to dane WSSE 1 mld 300 mln zainwestowano w ubiegłym roku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. - Na 19 projektów 5 dotyczy województwa opolskiego, gdzie zainwestowano… » więcej 2020-01-20, godz. 15:00 "Z każdym rokiem rośnie liczba wystawców". 18 marca - Akademickie Targi Pracy w Opolu 2 lutego upływa termin rejestracji pracodawców chcących uczestniczyć w 12 już akademickich targach pracy. Impreza organizowana przez Politechnikę Opolską odbędzie… » więcej 2020-01-20, godz. 12:32 Straż graniczna szuka chętnych do pracy 22 stycznia (środa) zainteresowani służbą będą mogli złożyć swoje dokumenty w Opolu. W tym roku śląski oddział straży ma zasilić 25 funkcjonariuszy, którzy pozytywnie… » więcej 2020-01-18, godz. 10:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Oszczędny i bezpieczny budżet Tarnowa Opolskiego w 2020 roku Około trzech milionów złotych przeznaczy w tym roku na inwestycje Tarnów Opolski. Niemal w całości tę kwotę pochłoną inwestycje drogowe. » więcej 2020-01-17, godz. 16:33 Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej z wizytą w Opolu Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuan odwiedził po raz kolejny Opolszczyznę. Jedną z przyczyn przyjazdu jest jutrzejszy (18.01) koncert orkiestry… » więcej 2020-01-17, godz. 14:08 "Dzieje naszego pieniądza były dosyć skomplikowane". Ekonomiści dyskutowali o polskiej marce „W stulecie wprowadzenia marki polskiej na terenie Rzeczpospolitej” znawcy ekonomii spotkali się z mieszkańcami Opola, żeby przybliżyć historię polskiego pieniądza… » więcej 2020-01-17, godz. 08:30 Kolejny trudny rok budżetowy dla zadłużonej gminy Byczyna. Trzeba dopłacić 5 milionów do oświaty Ponad 50 milionów złotych dochodów i o milion mniej wydatków. Tak wygląda budżet gminy Byczyna, która na koniec ubiegłego roku miała 74 miliony złotych zadłuż… » więcej 2020-01-16, godz. 19:45 Mieszkańców Tarnowa Opolskiego mogą czekać znaczne podwyżki za wywóz śmieci. Wszystko wyjaśni się pod koniec miesiąca O 50 proc. więcej za wywóz śmieci mogą niebawem zapłacić mieszkańcy Tarnowa Opolskiego. Gmina rozstrzygnęła przetarg, w którym została wyłoniona nowa firma, która… » więcej 2020-01-16, godz. 18:30 ZUS wysyła listy do przedsiębiorców. Są w nich szczegółowe podsumowania ubiegłorocznych rozliczeń 64 tysiące opolskich przedsiębiorców może spodziewać się listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o szczegółach ubiegłorocznych rozliczeń. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »