Radio Opole » Gospodarka
2018-06-12, 11:29 Autor: Witold Wośtak

Nagrodzili rolników dbających o bezpieczeństwo w gospodarstwach. "Z roku na rok jest coraz mniej wypadków"

Rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu 16. konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rolne" [fot. Witold Wośtak]
Rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu 16. konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rolne" [fot. Witold Wośtak]
Rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu 16. konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rolne" [fot. Witold Wośtak]
Rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu 16. konkursu "Bezpieczne gospodarstwo rolne" [fot. Witold Wośtak]
Rozstrzygnięto wojewódzki etap 16. konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Do plebiscytu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono niemal 30 gospodarstw z całego województwa.
Wyłoniono podium oraz przyznano dwa wyróżnienia.

Jak mówi Leszek Waloszczyk, dyrektor oddziału regionalnego KRUS w Opolu, najwięcej wypadków związanych jest z upadkami, dlatego tej kwestii poświęcono szczególną uwagę przy ocenie.

- Chodzi o równość nawierzchni oraz ich ewentualną grząskość i wystające progi. Ocenialiśmy zabezpieczanie maszyn i urządzeń, szczególnie części ruchomych. W gospodarstwach o charakterze mieszanym lub z produkcją zwierzęcą patrzyliśmy, czy są miejsca odpowiednie, żeby podejść do tych zwierząt bez narażania się na przygniecenie czy ugryzienie.

Andrzej Janczyszyn, który zajął pierwsze miejsce, przekonuje, że cała rodzina musi wykonać dużą pracę, aby gospodarstwo faktycznie było bezpieczne.

- Mam na myśli wszelkie narzędzia, którymi posługujemy się. Maszyny muszą spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Nie mówiąc już o przejściach i schodach, bo one muszą mieć odpowiednio oznaczone progi i poręcze. Punkty przeciwpożarowe to też bardzo ważna sprawa, która wpływa na bezpieczeństwo. Do tego dochodzi wiele drobnych spraw.

Z kolei wicewojewoda Violetta Porowska uważa, że świadomość co do zagrożeń jest wpajana w gospodarstwach od małego. Według niej, zgubna może być rutyna.

- Przyzwyczajamy się do pewnego mechanizmu, a ni stąd, ni zowąd okoliczności zewnętrzne mogą zmienić się i niestety wtedy rutyna nas zawodzi. Rolnicy są jednak specyficzną grupą zawodową ze względu na dużą wrażliwość. Jeżeli spojrzymy na statystyki, z roku na rok spada liczba wypadków przy pracy. To świadczy o czujności i uważności gospodarzy.

Przyznano też nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci. Zgłoszono ponad tysiąc prac w dwóch kategoriach wiekowych.
Leszek Waloszczyk
Andrzej Janczyszyn
Violetta Porowska

Gospodarka

2024-11-25, godz. 12:53 Emeryci i renciści mogą więcej dorobić Zwiększają się bezpieczne limity dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Progi zmieniają się cztery razy w roku. Aktualizacja… » więcej 2024-11-23, godz. 11:00 52 miliony złotych na inwestycje zaplanowano w przyszłorocznym budżecie gminy Kluczbork Rekordowy jest projekt budżetu gminy Kluczbork na 2025 rok. Dochody i wydatki są zbilansowane na poziomie 252 milionów złotych. » więcej 2024-11-22, godz. 20:00 Finał kilku remontów dróg w gminie Wołczyn. Przebudowy w mieście i dwóch wsiach Na ukończeniu są ostatnie tego roku remonty dróg w gminie Wołczyn. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Prudnik ujednolici plan zagospodarowania przestrzennego, aby nie było niejasności u inwestorów Zmiany planistyczne pomogą w otwieraniu firm w Prudnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Gmina sporządzi nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów… » więcej 2024-11-22, godz. 13:39 Państwowa Inspekcja Pracy nagradza najbezpieczniejsze firmy Prestiżowe konkursy Państwowej Inspekcji Pracy rozstrzygnięte. Wyróżniono firmy i placówki, które najlepiej dbają o bezpieczeństwo swoich pracownikó… » więcej 2024-11-22, godz. 12:04 Powódź nie podniosła stopy bezrobocia w regionie W urzędach pracy w powiatach poszkodowanych przez powódź bezrobotnych nie przybyło, ale przedsiębiorcy z tych terenów wciąż zmagają się ze skutkami wrześniowego… » więcej 2024-11-21, godz. 14:00 Pierwszy inwestor wynajął halę w brzeskiej "Zielonce". Firma chce zatrudnić kilkanaście osób Kilkanaście osób ma wkrótce znaleźć pracę w brzeskiej strefie przemysłowej. Pojawił się pierwszy inwestor, który wynajął od WSSE część hali przemysłowej… » więcej 2024-11-21, godz. 12:00 "Na ten moment kontrole na terenach powodziowych są zawieszone". Prezes WFOŚ gościem Radia Opole - Do czerwca przyszłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zawiesił kontrole instalacji grzewczych na terenach powodziowych - potwierdziła w Porannej… » więcej 2024-11-20, godz. 18:00 Są pierwsze stropy i ściany przyziemia. Jak idzie budowa nowego osiedla OTBS w Opolu? Zgodnie z planem przebiega budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. » więcej 2024-11-20, godz. 16:30 Nowy sprzęt dla studentów elektrotechniki i automatyki trafił na Politechnikę Opolską Na Politechnice Opolskiej powstało nowe laboratorium dla studentów elektrotechniki i automatyki. Nowa sala dydaktyczna jest wyposażona w 9 stanowisk komputerowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »