Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-11, 13:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Zabytki WBP po konserwacji można oglądać na wystawie

Zabytki WBP po konserwacji można oglądać na wystawie [fot. Barbara Giedrojć]]
Zabytki WBP po konserwacji można oglądać na wystawie [fot. Barbara Giedrojć]]
Zabytki WBP po konserwacji można oglądać na wystawie [fot. Barbara Giedrojć]
Zabytki WBP po konserwacji można oglądać na wystawie [fot. Barbara Giedrojć]
"Zbiory zabytkowe po konserwacji" - taką wystawę otwarto w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. To pokłosie trwającej 2 lata konserwacji ponad 150 obiektów ze zbiorów placówki przechowywanych na zamku w Rogowie Opolskim. Mowa o starodrukach, grafikach, rękopisach oraz Atlasie Śląskim. Najstarsze z zabytków pochodzą z XIV wieku. Za najcenniejszy obiekt zaś uważane jest dzieło Cycerona pt. "Filozofia" wydane w Paryżu w 1509 roku.
- Mamy też bardzo cenne mszały z 1712 roku wydane we Wrocławiu, jak również z 1738 także we Wrocławiu. Oba ozdobione grafikami - mówi Mirosława Koćwin, kierowniczka Oddziału Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych WBP.

- Do konserwacji każdego z obiektów podchodziliśmy indywidualnie - dodaje Małgorzata Grocholska, konserwatorka papieru i skóry odpowiedzialna za inżynierię projektu. - Są tutaj i pergaminy, i oprawy skórzane, a na dodatek mamy do tego okucia. Konserwowaliśmy grafiki, rękopisy, atlasy kartograficzne. Każdy typ obiektu wymaga innego indywidualnego podejścia. Inaczej postępuje się z papierem, który często jest kwaśny i wymaga zabiegów odkwaszania, czy zabiegów chemicznych, które wzmacniają papier. Inaczej traktujemy atlasy i grafiki, które obok funkcji ikonograficznej, mają funkcję artystyczną, w związku z tym musimy te walory artystyczne troszkę podkreślić i wydobyć - dodaje.

Ekspozycję "Zbiory zabytkowe po konserwacji" można oglądać w czytelni WBP do 14 grudnia. Jej otwarciu towarzyszyło spotkanie poświęcone pracom konserwatorskim, które było także tłumaczone na język migowy.
Mirosława Koćwin
Małgorzata Grocholska

Kultura i rozrywka

2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej 2020-02-20, godz. 14:00 Przejść blisko 700 km w niespełna miesiąc? Rafał Sierecki opowie o swojej wyprawie Przeszedł ponad 700 km szlakiem św. Olafa. W piątkowy wieczór spotka się z opolanami, by odpowiedzieć o swoich przygodach. Rafał Sierecki, bo o nim mowa, w zeszłym… » więcej 2020-02-20, godz. 10:37 Filharmonia Opolska zabierze słuchaczy w zimową podróż Zimowa podróż - taki tytuł ma piątkowy, kameralny koncert w Filharmonii Opolskiej. W programie cykl pieśni napisany przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera… » więcej 2020-02-19, godz. 18:30 "Alicja w Krainie Czarów" w opolskich lalkach. Tu zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją O tym, co nam się śni, a co jawi, tym co przedstawia prawdę, a co złudzenie - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w premierowym spektaklu Opolskiego Teatru Lalki… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Muzyka rośnie w lesie tylko do czwartku. Eko Studio zaprasza na wystawę Jeszcze do czwartku (20.02) można oglądać 13. Zimowy Las Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. W tym roku hasłem przewodnim interdyscyplinarnej wystawy była 'Muzyka'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »