Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-04, 09:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opolska Jesień Literacka: kobiecość, szczęście i partnerstwo we współczesnej kulturze [ZDJĘCIA]

Spotkanie autorskie z Sylwią Stano i Romą Gąsiorowską w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie autorskie z Sylwią Stano i Romą Gąsiorowską w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Potrzeby i wyzwania w życiu współczesnych kobiet, ale też relacje między kobietami i budowanie zdrowych relacji partnerskich w związku - to tematy, jakie poruszyły Sylwia Stano i Roma Gąsiorowska na wtorkowym (03.12) spotkaniu z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Pretekstem do dyskusji, pełnej dobrego humoru i refleksji, a prowadzonej przez Wojciecha Bonowicza w ramach 17. Opolskiej Jesieni Literackiej, była książka "Całe szczęście jestem kobietą". Publikacja zawierająca 10 wywiadów z kobietami sukcesu, takimi jak Sylwia Chutnik, Anna Dymna czy Grażyna Torbicka, które dzielą się swoimi własnymi doświadczeniami i pokazując zmagania ze zwykłą codziennością.

- W naszej książce chciałyśmy tak pokazać kobiecość i sukces, żeby nie pomijać też tego wątku rodzinnego i partnerskiego - mówiła na spotkaniu w Opolu Sylwia Stano. - Tak naprawdę, jeżeli kobieta decyduje się na rodzinę, decyduje się na dzieci i chce realizować siebie w jeszcze inny sposób, to musi poszukać własnej recepty na równowagę w życiu, bo też właśnie realizowanie takiego scenariusza "męskiego", czyli nie ma mnie w domu, robię karierę, wspinam się po tych szczeblach kariery pracując po 16 godzin dziennie, wielu kobietom nie daje szczęścia. I teraz my chciałyśmy poszukać takich kobiet, które właśnie odpowiedzą na pytanie, co się dzieje, kiedy dziecko jest chore, a jedna i druga strona ma coś do zrobienia. Kto wtedy odwozi dzieci do szkoły, a kto zostaje w domu? Chciałyśmy też pokazać, że ten taki nowy sposób patrzenia na partnerstwo nie jest anty-męski.

W wywiadzie dla Radia Opole autorki przyznały natomiast, m.in, że książka "Całe szczęście jestem kobietą" jest "antyporadnikiem" ukazującym, że możliwości i sposobów na życie jest tyle, ile kobiet, mimo że przedstawia punkt widzenia jedynie 10 wybranych pań oraz własne doświadczenia autorek.

A więcej na ten temat w środowej (04.12) audycji "Rewiry kultury". Przypomnijmy, że 17. Opolska Jesień Literacka potrwa jeszcze do czwartku (05.12). Najbliższe spotkanie, częściowo transmitowane na antenie Radia Opole rozpocznie się w środę (04.12) o godzinie 18:00. Wydarzenie zatytułowane "Egzystencja i literatura – Hartwig, Miłosz, Stasiuk" poprowadzi Przemysław Dakowicz, a gośćmi będą Anna Legeżyńska, Tomasz Garbol i Adrian Gleń.
Sylwia Stano
Spotkanie autorskie z Sylwią Stano i Romą Gąsiorowską podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Kultura i rozrywka

2020-01-27, godz. 12:30 Ruszyły zapisy na zimowy kurs tworzenia ceramiki w Galerii Sztuki Współczesnej Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. Na ferie zaplanowano w sumie 5 spotkań, w ramach których będzie można poznać proces tworzenia… » więcej 2020-01-27, godz. 10:00 "Jak nakarmić dyktatora?" - Witold Szabłowski spotka się z opolanami Witold Szabłowski to dziennikarz, który otrzymał za swoje reportaże już kilka ważnych nagród. Na swoim koncie ma również nominacje m.in. do Nagrody Literackiej… » więcej 2020-01-26, godz. 16:54 Amerykańska przygoda z Bemolem i Nutką! Za nami kolejny koncert rodzinny w filharmonii [ZDJĘCIA] Karnawałowy klimat i amerykańska kultura muzyczna zdominowały pierwszy w nowym roku kalendarzowym, niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 Artyści wykonają dla gminy nie tylko rzeźby, ale również szafki do wymiany książek Do lata jeszcze daleko, ale w Polskiej Cerekwi już teraz planowane są artystyczne wydarzenia, które będą miały miejsce w czasie wakacji. Poza tradycyjnym spotkaniem… » więcej 2020-01-26, godz. 11:00 W Muzeum Wsi Opolskiej już myślą o Wielkanocy. Ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” prowadzone będą zajęcia dla niemal 1,5 tys. osób. » więcej 2020-01-26, godz. 08:00 Filharmonia Opolska: Bemol i Nutka ponownie spotkają się najmłodszymi melomanami Przed nami pierwszy w tym roku kalendarzowym, a czwarty w serii niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej. Wierszowane opowieści, zagadki, wspólne… » więcej 2020-01-25, godz. 22:00 Historycy ze Strzeleczek poszukują starych zdjęć z tej miejscowości Lokalna Grupa Historyczna ze Strzeleczek przygotowuje się do wydania książki ze starymi fotografiami z tej miejscowości i okolic. W związku z tym zwraca się z… » więcej 2020-01-25, godz. 19:15 Karnawałowy Koncert Jazzowy już jutro w kluczborskim Kinie Bajka Zbliża się Karnawałowy Koncert Jazzowy w Kluczborku. Początek jutro (26.01) o 15:00 w Kinie Bajka. » więcej 2020-01-25, godz. 13:00 Prudnik: koncert śpiewaków, którzy na co dzień posługują wiernym w habitach i sutannach Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny organizuje Konwent Bonifratrów w Prudniku. W programie są kolędy, arie sakralne oraz pieśni neapolitańskie. Koncert… » więcej 2020-01-25, godz. 10:30 Pomysły na rewitalizację zamku w Głogówku zyskały uznanie mieszkańców gminy Niemal 30 osób wzięło udział w otwartych konsultacjach społecznych dotyczących planów rewitalizacji 2 skrzydeł zamkowych dawnej siedziby rodu Oppersdorffów w Głogówku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »