Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-02, 22:38 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Literatura w komunikacji międzyludzkiej? Mocne wejście w ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA]

Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Poeta i felietonista, Wojciech Bonowicz, nominowany w 2001 roku do literackiej nagrody Nike za biografię poświęconą Józefowi Tishnerowi, był gościem poniedziałkowego (02.12) spotkania autorskiego, otwierającego ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej. Spotkanie poprowadził Bartosz Suwiński. A przed nami jeszcze 3 spotkania autorskie (3-5.12) oraz 2 wydarzenia dala młodszych czytelników zaplanowane na wtorkowe (02.12) przedpołudnie.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz opowiadał m.in. o języku i znaczeniu literatury w codziennej komunikacji. Zwracał uwagę, że osoby obracające się w świecie literatury, czy zwyczajnie nie stroniące od czytania, mają większą swobodę i więcej narzędzi w komunikowaniu się werbalnym z drugim człowiekiem.

W wywiadzie dla Radia Opole autor "Dziennika końca świata" wyjaśnił natomiast m.in. skąd się wziął pomysł napisania tej książki, będącej jednym z głównych tematów spotkania w MBP w Opolu.

- No, bo świat się kończy [śmiech] - wyjaśnia Bonowicz. - Świat się kończy nieustannie. Taka jest prawda i każde pokolenie ma swój koniec świata. Albo inaczej: każde pokolenie ma koniec świata, na który czeka i ma pewne swoje wyobrażenia. Dla mnie takim najbardziej przejmującym odkryciem dotyczącym współczesności, nie tylko polskiej, było to, że pogłębił się jakby problem w komunikacji między ludźmi. To znaczy ludzie już nie tylko siebie nie rozumieją, ale już nawet nie chcą siebie zrozumieć. Nie szukają tego po prostu. Jakby chcą się porozumiewać tylko w obrębie własnych plemion i nie bardzo ich interesuje, co się dzieje poza.

Więcej na ten temat we wtorkowej (03.12) audycji "Rewiry kultury". Tego samego dnia o godzinie 18:00 rozpocznie się kolejne spotkanie autorskie, transmitowane (tuż po wiadomościach) na naszej antenie bezpośrednio z sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tym razem Wojciech Bonowicz wcieli się w rolę prowadzącego, a o książce "Całe szczęście jestem kobietą" będzie rozmawiał z Sylwią Stano i Romą Gąsiorowską. Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.

Dodajmy, że we wtorek przed południem odbędą się także dwa spotkania z Wojciechem Bonowiczem, zaplanowane w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 3, których bohaterem będzie Gustaw Herling-Grudziński. Szczegóły na stronie internetowej MBP w Opolu.
Wojciech Bonowicz (fragment zawarty w artykule)
Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Kultura i rozrywka

2020-04-02, godz. 15:07 Premiera książki "Lee Schubienik". Aleksandra Konefał debiutuje literacko Dziś (2.04) premiera literackiego debiutu opolanki Aleksandry Konefał. To gotycka powieść dla młodzież pt. 'Lee Schubienk'. Jej dystrybucji podjęła się znana sieć… » więcej 2020-04-02, godz. 09:00 Kolejna gmina odwołuje imprezy. Nie będzie Dni Gorzowa Śląskiego ani Festiwalu Tańca Disco i Hip-Hop Odwołane zostały tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. » więcej 2020-04-01, godz. 20:00 Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Prestiżowe wyróżnienie dla Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach otrzymało Europejski Znak Dziedzictwa 2019. Do udziału w konkursie zostało nominowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa… » więcej 2020-04-01, godz. 13:30 Archiwum Państwowe zaprasza do czytania książek Przygotowując swoje publikacje książkowe Archiwum Państwowe w Opolu robi to najpierw w wersji elektronicznej. Tym to sposobem może bez przeszkód udostępnić swoje… » więcej 2020-04-01, godz. 10:46 "Oceany" Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie odwołane Ośrodek Kultury w Niemodlinie informuje, że w związku z pandemią koronawirusa, podjęto decyzje o odwołaniu zaplanowanego na maj XV Ogólnopolskiego Konkursu na… » więcej 2020-04-01, godz. 09:18 Fotograficzny konkurs kroszonkarski w Strzeleczkach Nietypowy, bo fotograficzny Gminny Konkurs Kroszonkarski 2020 ogłosił ośrodek kultury w Strzeleczkach. Podobnie jak w minionych latach trzeba będzie wykonać pisankę… » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Opolskie żeglarstwo świętuje 75-lecie. Z tej okazji ogłoszono konkurs fotograficzny Opolskie Stowarzyszenie 'Pieśni spod żagli' rozpoczyna obchody 75-lecia opolskiego żeglarstwa. Wiosną 1945 roku powstała I Harcerska Drużyna Żeglarska w Opolu… » więcej 2020-03-31, godz. 13:20 "Teatr zwykle wyznaczał mój rytm życia". Opolska aktorka Elżbieta Żłobicka o pracy w domu w czasach pandemii Teatry nie pracują, a aktorzy nie grają, co nie znaczy, że nie ćwiczą ról, czy nie zajmują się kultura i sztuką. Opolska Aktorka Elżbieta Żłobicka także pozostaje… » więcej 2020-03-31, godz. 08:00 Babski Comber na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Babski Comber został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To coroczna zabawa organizowana na zakończenie karnawału, podczas której… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »