Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-26, 22:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

17. Opolska Jesień Literacka nieustannie kusi zróżnicowanymi spotkaniami autorskimi

17. Opolska Jesień Literacka w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
17. Opolska Jesień Literacka w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Anna Kańtoch © [fot. MBP w Opolu/FB]
Anna Kańtoch © [fot. MBP w Opolu/FB]
Jeszcze do 5 grudnia potrwa 17. Opolska Jesień Literacka, czyli seria spotkań autorskich przybliżających kulisy powstania wybranych książek, które ukazały się w tym roku kalendarzowym. Najbliższe spotkanie w irańskim mistrzem sztuki opowiadania w czwartek (28.11).
Do tej pory, w ramach wydarzenia, odbyło się 12 różnych spotkań autorskich, koncert i wystawa z autorskim oprowadzeniem, a także 3 wydarzenia dedykowane dzieciom i młodzieży. Zróżnicowana była nie tylko tematyka książek (m.in. relacje z wypraw wysokogórskich, zagadnienia z dziedziny botaniki i gospodarowania żywnością, biografia polskiej malarki czy refleksje na temat kultury skandynawskiej), ale także gatunki literackie, gdzie obok poezji pojawiały się m.in. formy zbliżone do reportażu.

We wtorkowy wieczór (26.11) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu z czytelnikami spotkał się poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz i felietonista Jacek Podsiadło. Natomiast czwarty tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej otworzyło spotkanie z Anną Kańtoch, autorką kryminałów i książek z gatunku fantasy. Podczas spotkania autorskiego, prowadzonego przez Agnieszkę Zientarską, pisarka wyjaśniała m.in. skąd wziął się pomysł pisania kryminałów.

- Ja nie jestem jakoś bardzo zafascynowana złem czy cierpieniem, tak mi się przynajmniej wydaje - mówiła Anna Kańtoch. - Natomiast jestem zdecydowanie zafascynowana zagadką, tajemnicą, wychowywałam się na książkach kryminalnych. Dla mnie zawsze najważniejsze było takie dążenie do poznania prawdy, składania sobie tej prawdy z takich drobnych kawałków, z drobnych puzzli, więc bardzo, bardzo naprawdę zawsze lubiłam kryminały, bo tam była ta zagadka. I bardzo lubiłam zakończenia kryminałów, właściwie takich klasycznych, pisanych przez Agathę Christie na przykład. Bardzo lubiłam ten moment, taki końcowy, gdzie wychodzi detektyw i po kolei objaśnia jak dokładnie było i to był dla mnie zawsze moment takiego "katharsis" troszkę, kiedy właśnie ta zagadka się ujawniała i okazywało się, że te wszystkie takie pozornie niepasujące do siebie kawałki układanki, nagle jednak pasują.

Kolejne wydarzenie 17. Opolskiej Jesieni Literackiej zaplanowano na czwartek (28.11). Tym razem gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu będzie irański mistrz sztuki opowiadania Masud Akrami, któremu będzie towarzyszył muzyk Dariush Rasouli. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 18:00 poprowadzi Albert Kwiatkowski, iranista, tłumacz literatury perskiej oraz przewodnik po Iranie. Dodajmy, że wstęp na wszystkie wydarzenia tegorocznej jesieni literackiej, objętej patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Anna Kańtoch (fragment zawarty w artykule)
Anna Kańtoch (wywiad dla Radia Opole przeprowadzony przez Agnieszkę Zientarską)
Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Kultura i rozrywka

2020-02-26, godz. 12:43 Julia Mii wystąpi w Studiu M im.SBB Radia Opole Julia Mii to krakowska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. 'Trapped' to jej pierwszy singiel, który trafił do sieci w 2018 roku, a zaraz po tym pojawił… » więcej 2020-02-25, godz. 14:00 W ostatni dzień karnawału Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na "Muzyczne ostatki" Zaplanowano koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. » więcej 2020-02-25, godz. 13:00 Dzieci i młodzież "smakują słowa" i bawią się w językowe kamishibai W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu trwa 'Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim'. Składa się on z kilku punktów programowych. Jednym z nich jest… » więcej 2020-02-25, godz. 10:32 Ikony z Rosji, Grecji i Bałkanów pochodzące nawet z XVII wieku na wystawie "Spotkanie światów" To zbiór liczący ponad sto dzieł, które należą do Fundacji Na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. Wśród nich są ikony autorstwa adeptów Szkoły Ikonopisarskiej… » więcej 2020-02-24, godz. 14:15 Jacek Różycki-Robinson zaprezentuje czytelnikom swój najnowszy tomik poezji 'Brudne pieśni' to kolejny zbiór łagodnych, a jednocześnie odważnych tekstów, które są podszyte ironią oraz dystansem do wciąż żywych, ale już przeżytych emocji… » więcej 2020-02-24, godz. 11:30 Barbara Lach z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora nagrodzona! Barbara Lach, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora laureatką nagrody Henryk. Wyróżnienie zostało przyznane przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia… » więcej 2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »