Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-22, 07:52 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opolska Jesień Literacka: skandynawskie Prawo Jante i inne refleksje w ujęciu Filipa Springera [ZDJĘCIA]

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zaskakujące historie, żartobliwa konwencja i komplet publiczności - tak wyglądało czwartkowe ( 21.11) spotkanie autorskie z Filipem Springerem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Dziennikarz, reportażysta i fotograf, od 8 lat także pisarz, opowiadał podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej m.in. o warsztacie i kulisach pracy nad książką "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz", która ukazała się w połowie sierpnia.
W wywiadzie dla Radia Opole autor przyznał, że funkcjonujące względem niego określenia typu "tłumacz architektury", są pewnego rodzaju łatkami, nad którymi stara się nie zastanawiać.

- Na pewno jest tak, że przestrzeń jest dla mnie cały czas punktem wyjścia w moim działaniu literackim - mówi Filip Springer. - Natomiast niekoniecznie musi być głównym tematem tego działania. Nawet książka, ta najnowsza, o Jante, wychodzi z przestrzeni. Fikcyjnej, ale jednak konkretnej przestrzeni. Ale rozwija się w opowieść, która nie jest związana stricte z kształtowaniem przestrzeni. Następna książka jeszcze nie wiem w którą stronę pójdzie, ale na pewno nie jest tak, że się kurczowo trzymam tej przestrzeni i architektury.

Więcej na ten temat w piątkowej audycji "Rewiry kultury", a kolejne spotkanie autorskie, które będzie transmitowane przez Radio Opole rozpocznie się w poniedziałek (25.11), tradycyjnie już o godzinie 18:00, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Dodajmy, że na sobotę (23.11) zaplanowano natomiast spotkanie i warsztaty dla młodszych czytelników. Gościem 17. Opolskiej Jesieni Literackiej dla dzieci i młodzieży będzie Izabela Zięba, a początek tego wydarzenia o godzinie 12:00 w Wypożyczalni dla Dzieci - Pokoju Bajek. Szczegóły można śledzić na stronie internetowej i antenie Radia Opole, a także na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej, objęte są patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Filip Springer (fragment zawarty w artykule)
Filip Springer (wywiad dla Radia Opole wzbogacony fragmentami ze spotkania autorskiego)
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Kultura i rozrywka

2020-02-26, godz. 12:43 Julia Mii wystąpi w Studiu M im.SBB Radia Opole Julia Mii to krakowska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. 'Trapped' to jej pierwszy singiel, który trafił do sieci w 2018 roku, a zaraz po tym pojawił… » więcej 2020-02-25, godz. 14:00 W ostatni dzień karnawału Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na "Muzyczne ostatki" Zaplanowano koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. » więcej 2020-02-25, godz. 13:00 Dzieci i młodzież "smakują słowa" i bawią się w językowe kamishibai W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu trwa 'Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim'. Składa się on z kilku punktów programowych. Jednym z nich jest… » więcej 2020-02-25, godz. 10:32 Ikony z Rosji, Grecji i Bałkanów pochodzące nawet z XVII wieku na wystawie "Spotkanie światów" To zbiór liczący ponad sto dzieł, które należą do Fundacji Na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. Wśród nich są ikony autorstwa adeptów Szkoły Ikonopisarskiej… » więcej 2020-02-24, godz. 14:15 Jacek Różycki-Robinson zaprezentuje czytelnikom swój najnowszy tomik poezji 'Brudne pieśni' to kolejny zbiór łagodnych, a jednocześnie odważnych tekstów, które są podszyte ironią oraz dystansem do wciąż żywych, ale już przeżytych emocji… » więcej 2020-02-24, godz. 11:30 Barbara Lach z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora nagrodzona! Barbara Lach, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora laureatką nagrody Henryk. Wyróżnienie zostało przyznane przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP za wybitne osiągnięcia… » więcej 2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »