Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-15, 07:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opolska Jesień Literacka: spotkanie z Leszkiem Cichym przyciągnęło tłum słuchaczy [ZDJĘCIA]

O zdobywaniu szczytów, racjonalnym podejściu do wypraw wysokogórskich i książce "Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego" współtworzonej z Markiem Kamińskim opowiadał Leszek Cichy, bohater czwartkowego (14.11) spotkania autorskiego w ramach 17. Opolskiej Jesieni Literackiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczestników spotkania było tak dużo, że część z nich skorzystała z możliwości obserwowania spotkania na dużym ekranie zawieszonym w holu głównym MBP.
Alpinista i himalaista podzielił się z uczestnikami nie tylko opowieściami i anegdotami, ale także filmami z wypraw. Natomiast jeszcze przed spotkaniem w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jako gość audycji "Rewiry kultury", Leszek Cichy przyznał, że choć dziś górskie ośmiotysięczniki stały się bardziej atrakcyjne i dostępne, zdobywane są jednak łatwiejszymi drogami.

- Jeżeli mówimy o takim sportowym himalaizmie, to proszę mi wierzyć, on się bardzo, bardzo usportowił - mówił Leszek Cichy w audycji "Rewiry kultury". - W sensie bardzo jest profesjonalny, ale dotyczy to najwyżej kilkudziesięciu, wybitnych himalaistów. Himalaistów-sportowców, którzy wspinając się w Himalajach, próbują robić nowe drogi, może na niższe szczyty, bardzo trudne technicznie, z kolei też bardzo ryzykowne i bardzo niebezpieczne.

Dodajmy, że spotkanie z Leszkiem Cichym, które odbyło się dokładnie w rocznicę urodzin himalaisty, poprowadziła Agnieszka Zientarska, na co dzień dziennikarka Radia Opole 2 KULTURA.

A kolejnym wydarzeniem 17. Opolskiej Jesieni Literackiej będzie spotkanie z Urszulą Zajączkowską, poetką i botanikiem. Początek tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole w poniedziałek (18.11) o godzinie 18:00. Spotkanie będzie także częściowo transmitowane na antenie Radia Opole.
Leszek Cichy (fragment zawarty w artykule)
Leszek Cichy w audycji "Rewiry kultury"
Spotkanie autorskie z Leszkiem Cichym podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Kultura i rozrywka

2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***