Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-29, 07:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opolska Jesień Literacka: teatr słowa i dźwiękowej wyobraźni zamiast klasycznych rozmów [ZDJĘCIA]

Masud Akrami w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Masud Akrami w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamiast klasycznego spotkania autorskiego, oryginalna prezentacja fragmentów narodowego eposu Irańczyków z melorecytacją i towarzyszeniem oryginalnych instrumentów. Takie atrakcje czekały w czwartkowy wieczór (28.11) na uczestników kolejnego wydarzenia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej.
Tym razem w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu pojawił się irański mistrz sztuki opowiadania Masud Akrami, który w teatralnej konwencji, stosując modulacje głosowe, a także posługując się charakterystycznym kijem, typowym (i zarazem jedynym!) dla tego typu opowieści rekwizytem.

Towarzyszył mu Dariush Rasouli, muzyk pochodzącego z Iranu, a od 15 lat mieszkający w Polsce. O objaśnienie zwyczajów i tłumaczenie prezentowanych treści zadbał natomiast iranista i tłumacz literatury perskiej Albert Kwiatkowski.

- Recytatorzy, opowiadacze "Szahname" czyli "Księgi królewskiej" [dzieło stworzone w języku perskim przez Ferdousiego, będące narodowym eposem Irańczyków - przyp. red.], nazywają się szahnamechanami czyli "tymi, którzy śpiewają 'Szahname' ("Księgę królewską") - wyjaśniał uczestnikom spotkania Albert Kwiatkowski.

- Przyszłam z ciekawości - przyznaje jedna z uczestniczek wydarzenia. - Nie wiedziałam tak naprawdę co zobaczę, kiedy czytałam, że będzie spotkanie z mówcą czy opowiadaczem z Iranu. Przyszłam i jestem bardzo pod wrażeniem. Było to piękne przeżycie! Ja jestem w ogóle oczarowana słowem, wykonaniem, muzyką.

Więcej na ten temat w piątkowej (29.11) audycji "Rewiry kultury". Warto natomiast dodać, że irańska sztuka opowiadania została wpisana na listę UNESCO, a Masud Akrami przyjechał do Polski m.in. żeby uczestniczyć w trwającym w Warszawie (27.11-01.12) Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania 2019.

Kolejne spotkanie w ramach tegorocznej 17. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu pod patronatem Radia Opole zaplanowano na 2 grudnia.
krótka relacja z wydarzenia
Relacja z wydarzenia z udziałem Alberta Kwiatkowskiego (emisja w audycji "Rewiry kultury" 29.11)

Kultura i rozrywka

2020-04-06, godz. 09:00 Targi Panieńskie odwołane. W gminie Ujazd nie będzie imprez masowych do końca czerwca W tym roku Targów Panieńskich, sztandarowej imprezy gminy Ujazd, nie będzie. Decyzją burmistrza wszystkie wydarzenia masowe, które miały się odbyć do końca czerwca… » więcej 2020-04-05, godz. 17:50 Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej dopiero jesienią Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego zostaje przeniesiony na jesień. Jak dowiedziało się Radio Opole, festiwal muzyczny, który… » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej 2020-04-04, godz. 11:48 Koncert poezji śpiewanej online. Inicjatywa Wołczyńskiego Ośrodka Kultury na sobotnie popołudnie Czy da się zorganizować koncert poezji śpiewanej w czasach epidemii? Wołczyński Ośrodek Kultury udowadnia, że tak. » więcej 2020-04-02, godz. 15:07 Premiera książki "Lee Schubienik". Aleksandra Konefał debiutuje literacko Dziś (2.04) premiera literackiego debiutu opolanki Aleksandry Konefał. To gotycka powieść dla młodzież pt. 'Lee Schubienk'. Jej dystrybucji podjęła się znana sieć… » więcej 2020-04-02, godz. 09:00 Kolejna gmina odwołuje imprezy. Nie będzie Dni Gorzowa Śląskiego ani Festiwalu Tańca Disco i Hip-Hop Odwołane zostały tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. » więcej 2020-04-01, godz. 20:00 Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Prestiżowe wyróżnienie dla Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach otrzymało Europejski Znak Dziedzictwa 2019. Do udziału w konkursie zostało nominowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »