Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-23, 10:58 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa World Press Photo w Opolu otwarta! Jedyna ekspozycja w Polsce [ZDJĘCIA]

Zdjęcie, które wygrało Johna Moora World Press Photo 2019 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Zdjęcie, które wygrało Johna Moora World Press Photo 2019 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Od dzisiaj (23.11) można oglądać wystawę World Press Photo 2019 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Opolska placówka, jako jedyna w Polsce, prezentuje w tym roku najlepsze zdjęcia prasowe.
Wystawa w tym roku odwiedza 100 miast w 45 krajach. Przedstawia fotografie prasowe, które pokazują wydarzenia z ubiegłego roku. Zostały one ocenione przez międzynarodowe jury w Amsterdamie.

- Co roku tych zdjęć jest coraz więcej - podkreśla przedstawicielka Fundacji World Press Photo, Samira Damato - W tym roku zdjęcia, które zostały wyróżnione, zostały wybrane spośród 78 tysięcy nadesłanych prac przez ponad 5 tysięcy fotografów. Jury, które co roku składa się z innych ekspertów i specjalistów, bierze na siebie pełną odpowiedzialność dokonując wyboru zdjęć, które są uznawane za najlepsze z tych zdjęć, które będą państwo mieli okazję zobaczyć.

- Z ogromną przyjemnością prezentujemy tę wystawę - dodaje Anna Potocka - dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej. - Uważam, że powinniśmy na równi z mieszkańcami innych miast, wielkich, europejskich, oglądać wystawy światowe. Po dziewiętnastu latach powiem, że może być to samograj, ale tak nie jest. Jest to dla nas z jednej strony wielkie wyróżnienie, wielkie osiągnięcie, że już po raz dziewiętnasty. Natomiast bardzo mocne zobowiązanie finansowe, które musimy spełnić na równi z Paryżem czy Szanghajem.

Zwycięska fotografia Johna Moora przedstawia dziewczynkę na granicy.

- Widzę zmianę w stosunku do poprzednich edycji tej wystawy - zauważa Jerzy Stemplewski - opolski fotografik, także prasowy. - Podoba mi się. Nie widzimy zdjęć związanych z wojnami. Pojawia się dużo bardzo ciekawych ujęć, na których możemy zaobserwować nasze życie i sport, turystykę.

Wystawa będzie dostępna do 15 grudnia. Jak co roku towarzyszyć jej będzie konkurs frekwencyjny dla szkół. Szczegóły na stronie internetowej galerii.

Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Samira Damato
Anna Potocka
Jerzy Stemplewski

Kultura i rozrywka

2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »