Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-08, 12:51 Autor: Katarzyna Zawadzka

Brzeski Festiwal Fotografii otworkowej dotarł do Opola

Prace z Brzeskiego Festiwalu Fotografii pokazano w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Prace z Brzeskiego Festiwalu Fotografii pokazano w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Fotografowali pudełkami od zapałek, metalową puszką czy opakowaniem po perfumach. Prace uczestników Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej przyjechały do Opola. Można je oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4.
Fotografia otworkowa jest znana od renesansu. Technikę tę wykorzystywał między innymi Leonardo Da Vinci.

- Pokazane w Opolu prace to kolekcja, którą uzbieraliśmy przez cztery lata organizacji festiwalu - mówi Roman Baran, twórca i organizator tego wydarzenia. - Festiwal otworkowy organizujemy co roku w kwietniu i pokazujemy na nim fotografie, które wykonane są camerą obscurą, czyli takim światłoszczelnym pudełeczkiem z dziurką, które wystarcza do tego, aby wykonać zdjęcie. Nasz festiwal oprócz tego, że prezentuje zdjęcia profesjonalnych fotografów, którzy zajmują się tą techniką, to także edukuje. Jesteśmy obecni w przedszkolach, szkołach, robimy warsztaty w Brzeskim Centrum Kultury - dodaje.

- Moje zdjęcie powstało w okolicy opuszczonych torów w Parku Wolności w Brzegu - mówi Zofia Palus, autorka jednej z prac. - Jak byłam młodsza, to moja mama zapisała mnie na zajęcia i tak mi zostało, że przez te cztery lata chodziłam na zajęcia i bardzo się wciągnęłam. To zdjęcie sfotografowałam pudełkiem po zapałkach, ale ogólnie fotografuję puszkami. Mam jedną puszkę po kostkach rosołowych. Bardzo się z tego śmiejemy, bo kogut na opakowaniu ma w oku otworek i mówimy, że obserwuje nas - dodaje.

Wystawę można oglądać do 4 stycznia w opolskiej MBP.
Roman Baran
Zofia Palus

Kultura i rozrywka

2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***