Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-08, 12:51 Autor: Katarzyna Zawadzka

Brzeski Festiwal Fotografii otworkowej dotarł do Opola

Prace z Brzeskiego Festiwalu Fotografii pokazano w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Prace z Brzeskiego Festiwalu Fotografii pokazano w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Fotografowali pudełkami od zapałek, metalową puszką czy opakowaniem po perfumach. Prace uczestników Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej przyjechały do Opola. Można je oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4.
Fotografia otworkowa jest znana od renesansu. Technikę tę wykorzystywał między innymi Leonardo Da Vinci.

- Pokazane w Opolu prace to kolekcja, którą uzbieraliśmy przez cztery lata organizacji festiwalu - mówi Roman Baran, twórca i organizator tego wydarzenia. - Festiwal otworkowy organizujemy co roku w kwietniu i pokazujemy na nim fotografie, które wykonane są camerą obscurą, czyli takim światłoszczelnym pudełeczkiem z dziurką, które wystarcza do tego, aby wykonać zdjęcie. Nasz festiwal oprócz tego, że prezentuje zdjęcia profesjonalnych fotografów, którzy zajmują się tą techniką, to także edukuje. Jesteśmy obecni w przedszkolach, szkołach, robimy warsztaty w Brzeskim Centrum Kultury - dodaje.

- Moje zdjęcie powstało w okolicy opuszczonych torów w Parku Wolności w Brzegu - mówi Zofia Palus, autorka jednej z prac. - Jak byłam młodsza, to moja mama zapisała mnie na zajęcia i tak mi zostało, że przez te cztery lata chodziłam na zajęcia i bardzo się wciągnęłam. To zdjęcie sfotografowałam pudełkiem po zapałkach, ale ogólnie fotografuję puszkami. Mam jedną puszkę po kostkach rosołowych. Bardzo się z tego śmiejemy, bo kogut na opakowaniu ma w oku otworek i mówimy, że obserwuje nas - dodaje.

Wystawę można oglądać do 4 stycznia w opolskiej MBP.
Roman Baran
Zofia Palus

Kultura i rozrywka

2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej 2020-02-20, godz. 14:00 Przejść blisko 700 km w niespełna miesiąc? Rafał Sierecki opowie o swojej wyprawie Przeszedł ponad 700 km szlakiem św. Olafa. W piątkowy wieczór spotka się z opolanami, by odpowiedzieć o swoich przygodach. Rafał Sierecki, bo o nim mowa, w zeszłym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »