Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-25, 21:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka ponad podziałami. Przed nami wyjątkowy koncert w Branicach

próby do koncertu [fot. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej / FB]
próby do koncertu [fot. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej / FB]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Bazylika w Branicach [fot. Paweł Konieczny]
Bazylika w Branicach [fot. Paweł Konieczny]
W jedności z chorymi, ponad podziałami i na przekór bolesnej historii - tak w skrócie można opisać idee przyświecające organizatorom koncertu, który zabrzmi w sobotni (26.10) wieczór w Branicach.
Wydarzenie organizowane jest dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej z partnerską szkołą w Ratyzbonie. Jak wyjaśnia dyrektor instytutu ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO), w programie przewidziane jest jedno, ale obszerne dzieło wokalno-instrumentalne oparte na tekstach biblijnych, odwołujących się do kruchości ludzkiego istnienia.

- Będzie to "Requiem niemieckie" Johannesa Brahmsa, wykonane przez dwa zespoły czyli chór Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik z Ratyzbony w Niemczech oraz naszą orkiestrę symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu - mówi ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO). - A dyrygować będą studenci z Ratyzbony.

Dodajmy, że wszyscy wykonawcy, w tym chór mieszany przygotowany przez Kuniberta Schäfera, orkiestra przygotowana przez Huberta Prochotę oraz soliści Anna Rejter (sopran) i Oskar Koziołek Goetz (baryton) od rana pracują wspólnie nad programem w branickiej bazylice. Opiekę nad adeptami dyrygentury sprawuje natomiast Arn Goerke. Próba generalna zaplanowana jest natomiast tuż po realizowanej z Branic audycji "Samorządowa Loża Radiowa", którą będzie można śledzić na stronie internetowej Radia Opole.

Początek koncertu, objętego patronatem Radia Opole, w sobotę (26.10) o godzinie 18:00 w bazylice pw. Świętej Rodziny w Branicach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO)
ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO) w audycji "Klasyka wieczorową porą" (emisja 23.10)

Kultura i rozrywka

2019-11-22, godz. 07:52 Opolska Jesień Literacka: skandynawskie Prawo Jante i inne refleksje w ujęciu Filipa Springera [ZDJĘCIA] Zaskakujące historie, żartobliwa konwencja i komplet publiczności - tak wyglądało czwartkowe ( 21.11) spotkanie autorskie z Filipem Springerem w Miejskiej Bibliotece… » więcej 2019-11-22, godz. 07:42 Lider grupy Kombi gościem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Okazją do odwiedzenie stolicy naszego regionu przez Sławomira Łosowskiego było jego 50-lecie pracy artystycznej. Muzyk podczas spotkania wrócił m.in. do wspomnień… » więcej 2019-11-21, godz. 14:00 Wychowanie muzyczne poprzez śpiew chóralny. Przed nami konferencja i koncert młodzieży w Opolu Piątkowa (22.11) konferencja dla nauczycieli muzyki i instruktorów chóralnych oraz koncert z udziałem młodzieżowych chórów z całego województwa, będą podsumowaniem… » więcej 2019-11-21, godz. 11:00 Zbliża się wernisaż XXI Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Od jutra można oglądać zdjęcia ponad 50 autorów Ponad 50 osób z całej Polski zgłosiło swoje zdjęcia do XXI Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Na jutro (22.11) zaplanowano wernisaż. » więcej 2019-11-21, godz. 08:58 Zmarnowane i niedocenione. Żywność i świadoma konsumpcja tematem spotkania 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] 'Na marne', czyli najnowsza książka Marty Sapały stała się pretekstem do opowieści, ale też dyskusji z czytelnikami na temat jedzenia, marnotrawienia zasobów wodnych… » więcej 2019-11-20, godz. 15:15 "Tchórzofretka" premierowo w opolskich "lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora przygotowuje kolejna premierę w tym sezonie artystycznym. Napisana specjalnie dla opolskiej sceny lalkowej sztuka Marty Guśniowskiej… » więcej 2019-11-20, godz. 12:15 Premiera nowej sztuki w Skarbimierzu [ZDJĘCIA] Działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu grupa artystyczna 'Loża' przygotowała kolejną premierę. Przedstawienie nosi tytuł 'Obudź się' i opowiada… » więcej 2019-11-20, godz. 09:46 Opole nagrodziło ludzi kultury [ZDJĘCIA] W siedmiu kategoriach w tym roku wręczono nagrody w dziedzinie kultury w Opolu. Doceniono zarówno weteranów, propagujących kulturę, jak i młodych twórców. Uroczystość… » więcej 2019-11-19, godz. 22:40 Opolska Jesień Literacka: Olga Boznańska oczami Angeliki Kuźniak [ZDJĘCIA] Olga Boznańska, wybitna polska malarka stała się główną bohaterką wtorkowego (19.11) spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Postać artystki… » więcej 2019-11-19, godz. 18:00 Wołczyńska biblioteka ma 70 lat. "Nas nie dotyczą słabnące statystyki dotyczące czytelnictwa" 70-lecie świętuje Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie. To czas rozmów i wspomnień, jak było kiedyś oraz jak jest dzisiaj. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »