Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-25, 21:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka ponad podziałami. Przed nami wyjątkowy koncert w Branicach

próby do koncertu [fot. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej / FB]
próby do koncertu [fot. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej / FB]
plakat wydarzenia
plakat wydarzenia
Bazylika w Branicach [fot. Paweł Konieczny]
Bazylika w Branicach [fot. Paweł Konieczny]
W jedności z chorymi, ponad podziałami i na przekór bolesnej historii - tak w skrócie można opisać idee przyświecające organizatorom koncertu, który zabrzmi w sobotni (26.10) wieczór w Branicach.
Wydarzenie organizowane jest dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej z partnerską szkołą w Ratyzbonie. Jak wyjaśnia dyrektor instytutu ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO), w programie przewidziane jest jedno, ale obszerne dzieło wokalno-instrumentalne oparte na tekstach biblijnych, odwołujących się do kruchości ludzkiego istnienia.

- Będzie to "Requiem niemieckie" Johannesa Brahmsa, wykonane przez dwa zespoły czyli chór Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik z Ratyzbony w Niemczech oraz naszą orkiestrę symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu - mówi ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO). - A dyrygować będą studenci z Ratyzbony.

Dodajmy, że wszyscy wykonawcy, w tym chór mieszany przygotowany przez Kuniberta Schäfera, orkiestra przygotowana przez Huberta Prochotę oraz soliści Anna Rejter (sopran) i Oskar Koziołek Goetz (baryton) od rana pracują wspólnie nad programem w branickiej bazylice. Opiekę nad adeptami dyrygentury sprawuje natomiast Arn Goerke. Próba generalna zaplanowana jest natomiast tuż po realizowanej z Branic audycji "Samorządowa Loża Radiowa", którą będzie można śledzić na stronie internetowej Radia Opole.

Początek koncertu, objętego patronatem Radia Opole, w sobotę (26.10) o godzinie 18:00 w bazylice pw. Świętej Rodziny w Branicach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO)
ks. dr hab. Grzegorz Poźniak (prof. UO) w audycji "Klasyka wieczorową porą" (emisja 23.10)

Kultura i rozrywka

2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***