Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-07-03, 20:30 Autor: Daniel Klimczak

III Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki zawitał do Korfantowa. "Polska piosenka najbardziej wzrusza i powoduje niesamowite wibracje"

III Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej - koncert w Korfantowie [fot. Daniel Klimczak]
III Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej - koncert w Korfantowie [fot. Daniel Klimczak]
III Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej - koncert w Korfantowie [fot. Daniel Klimczak]
III Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej - koncert w Korfantowie [fot. Daniel Klimczak]
III Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej - koncert w Korfantowie [fot. Daniel Klimczak]
III Polonijny Festiwal Piosenki Polskiej - koncert w Korfantowie [fot. Daniel Klimczak]
W Korfantowie odbył się dziś (03.07) kolejny koncert w ramach tegorocznej, III edycji Polonijnego Festiwalu Piosenki Polskiej.
Gospodarzem trzeciego dnia imprezy był neobarokowy kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej.

- Artyści zaprezentowali piosenki znane i lubiane przez przeciętnego Polaka, choć w repertuarze pojawiły się też autorskie kompozycje - wyjaśnia prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, a jednocześnie organizator imprezy, Halina Nabrdalik.

- W tej cudownej scenerii kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy w Korfantowie, który jest znakomita salą koncertową, tutaj piosenka i refleksyjna, sentymentalna, filozoficzna, różna. Ale taka, która nie obraża tego miejsca - dodaje.

Przed publicznością zaprezentowało się 27 wykonawców z 12 krajów. Jedną z solistek jest Anna Mora z Wilna, która zdradza, że śpiewanie polskich piosenek na polskiej ziemi to dla niej wyjątkowe przeżycie.

- Ja bardzo lubię polską piosenkę, dlatego, że ona najbardziej mnie wzrusza i chyba dlatego, że polska krew i to taka wibracja lepsza idzie, lepsza energia. Ja w swoim repertuarze mam gdzieś 4 czy 5 piosenek w języku polskim. 3 z repertuaru Anny Marii Jopek i jedną autorską piosenkę Magdaleny Krakowskiej - wyjaśnia.

Po koncercie rozpoczęła się z kolei biesiada festiwalowa na miejscowym stadionie. W jej trakcie, aż do rana będzie można słuchać tradycyjnych pieśni oraz skosztować wyrobów lokalnej kuchni.

Natomiast jutro (04.07) festiwal przeniesie się do Otmuchowa, gdzie na 19:00 zaplanowano koncert na dziedzińcu miejscowego zamku. Wcześniej, bo już od południa, na rynku odbywać się będą próby.

Impreza zakończy się piątkowym koncertem w Filharmonii Opolskiej, który rozpocznie się o 18:00.
Halina Nabrdalik
Anna Mora

Kultura i rozrywka

2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »