Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-31, 11:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Meblościanka kryjówką Bożeny. Premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych"
"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych"
"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych" - to nowy spektakl Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Autorem sztuki jest Przemysław Pilarski, który opowiedział o kobiecie ukrywającej się przed światem... w meblościance. Jej motywacja wynika z lęku i strachu przed ubóstwem.
Reżyser spektaklu Jan Hussakowski podkreśla, że to opowieść na wskroś współczesna.

- To jest wydaje mi się bardzo trafna metafora tego, w jakim świecie żyjemy, w jakich lękach i fantazmatach polskich poruszamy się od wojny przez PRL - mówi Hussakowski. - Mówi też o tym, jak to wszystko gdzieś dalej pobrzmiewa, jakie są tego powidoki.

- Bożena jest zwykłą kobietą - mówi odtwórczyni jej roli Cecylia Jacewska-Caban. - Wiek mniej więcej 40+, 50+ do końca nie wiemy. To jest osoba, która 25 lat temu, kiedy przyszedł przełom w Polsce i zaszły ogromne zmiany, pojawiła się wolność, ona psychicznie nie wytrzymała. Dopadała ją trochę bieda. Straciła pracę. Pod wpływem tego załamała zamknęła się w meblościance. To jest problem trochę przerysowany, ale każdy z nas jakby dobrze rozejrzał się, to okazałby się, że on przeżywa coś takiego.

Premiera w sobotę (02.02) na Scenie Bunkier Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Na scenie występują Cecylia Jacewska-Caban, Bartosz Dziedzic, Karolina Kuklińska i Karol Kossakowski.
Jan Hussakowski
Cecylia Jacewska-Caban

Kultura i rozrywka

2019-03-25, godz. 11:34 Śpiewający jubileusz 15-lecia Polski w UE w stolicy polskiej piosenki Muzyczne upamiętnienie 15. lat członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Opole, dużym plenerowym koncertem, chce uczcić jubileusz przystąpienia Polski do ... » więcej 2019-03-25, godz. 07:50 Opole: Spacer z architektem [ZDJĘCIA] W Opolu w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zorganizowano spotkanie i spacer 'Z architektem po współczesnych przestr ... » więcej 2019-03-24, godz. 21:14 Teatr Ekostudio w Opolu obchodził swoje 20 urodziny [ZDJĘCIA] Podczas uroczystej gali jubileuszowej były wspomnienia dotyczące działalności teatru, występy artystyczne, laudacja i życzenia od przyjaciół Ekostudia. » więcej 2019-03-22, godz. 14:12 Blues zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach cyklu 'Blues jest w FO.rmie' w sali klubowej wystąpi w sobotę (23.03) Jan Gałach Band. » więcej 2019-03-22, godz. 11:21 MBP w Opolu zaprasza na spotkanie "Sowa - kontrowersyjna i nietypowa" Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu i Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze organizują spotkanie edukacyjne poświęcone sowie. » więcej 2019-03-22, godz. 10:49 Opolski Projektor Animacji Kulturalnych obchodzi 10 lat Z okazji swojego dziesięciolecia OPAK zaprasza na urodzinową potańcówkę w Miejscu X. Historia OPAK-u rozpoczęła się od organizacji projektu Ulica Kultury, któ ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:00 Recital i wystawa w ramach przybliżania kultury francuskiej Biblioteka Obcojęzyczna po raz kolejny zorganizowała Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Były warsztaty dla dzieci, a w czwartek otwarto wyst ... » więcej 2019-03-22, godz. 07:08 29. Zimowa Giełda Piosenki w Opolu za nami. W tym roku patronem był Czesław Niemen Główna nagroda Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu powędrowała do zespołu Para z Warszawy. W tym roku na scenie Studenckiego Centrum Kultury zaprezentowało się w ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Poetyckie spotkanie z Teodozją Świderską Opolska poetka Teodozja Świderska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poetka przedstawiła czytelnikom swój zbiór poezji ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:00 Mieszanka jazzu, popu, soulu i akustycznego rocka zabrzmiała w legendarnym Studiu M Zespół Lili PooPoo, niegdyś znany jako BoW, zagrał w końcu dla opolskiej publiczności. Od kilku lat pojawiają się na scenach całego świata, ale na Opolszczyźn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »