Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-31, 11:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Meblościanka kryjówką Bożeny. Premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych"
"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych"
"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych" - to nowy spektakl Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Autorem sztuki jest Przemysław Pilarski, który opowiedział o kobiecie ukrywającej się przed światem... w meblościance. Jej motywacja wynika z lęku i strachu przed ubóstwem.
Reżyser spektaklu Jan Hussakowski podkreśla, że to opowieść na wskroś współczesna.

- To jest wydaje mi się bardzo trafna metafora tego, w jakim świecie żyjemy, w jakich lękach i fantazmatach polskich poruszamy się od wojny przez PRL - mówi Hussakowski. - Mówi też o tym, jak to wszystko gdzieś dalej pobrzmiewa, jakie są tego powidoki.

- Bożena jest zwykłą kobietą - mówi odtwórczyni jej roli Cecylia Jacewska-Caban. - Wiek mniej więcej 40+, 50+ do końca nie wiemy. To jest osoba, która 25 lat temu, kiedy przyszedł przełom w Polsce i zaszły ogromne zmiany, pojawiła się wolność, ona psychicznie nie wytrzymała. Dopadała ją trochę bieda. Straciła pracę. Pod wpływem tego załamała zamknęła się w meblościance. To jest problem trochę przerysowany, ale każdy z nas jakby dobrze rozejrzał się, to okazałby się, że on przeżywa coś takiego.

Premiera w sobotę (02.02) na Scenie Bunkier Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Na scenie występują Cecylia Jacewska-Caban, Bartosz Dziedzic, Karolina Kuklińska i Karol Kossakowski.
Jan Hussakowski
Cecylia Jacewska-Caban

Kultura i rozrywka

2020-02-17, godz. 20:57 Dominika Słowik, laureatka Paszportu Polityki była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Spotkanie z czytelnikami odbyło się pod hasłem „Zimowla” - to także tytuł najnowszej powieści autorki, która traktuje o historii lat 80. i 90. Wszystko rozgrywa… » więcej 2020-02-17, godz. 12:30 Autor najpopularniejszej książki IPN 2019 Michał Ostapiuk w Opolu Michał Ostapiuk spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu. To autor najpopularniejszej książki IPN w 2019 roku. Pozycja pod tytułem 'Komendant Bury'… » więcej 2020-02-17, godz. 10:24 Laureatka Paszportu Polityki Dominika Słowik spotka się z opolanami 'Zimowla' to tytuł drugiej, najnowszej powieści Dominiki Słowik, która spotka się dziś (17.02) z opolanami. W swojej książce zabiera czytelników do niewielkiego… » więcej 2020-02-16, godz. 13:40 Prapremiera w opolskich "lalkach". O Słoniu, Wilku i... Najmniejszym Ziarenku Piasku [ZDJĘCIA] Salwy śmiechy rozbrzmiewały podczas prapremiery w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Aktorzy bawili widzów podczas przedstawienia 'Wielki mi Coś' Marty Guśniowskiej… » więcej 2020-02-15, godz. 14:13 Tango na fotografii w Grodkowie [ZDJĘCIA] Tango jest tematem przewodnim wystawy fotograficznej Janusza Pasiecznego, którą możemy oglądać w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie. Autor jest związany z… » więcej 2020-02-14, godz. 10:15 W Tułowickim Ośrodku Kultury od rana wybrzmiewają utwory... o miłości Od godziny 9.30 na scenie Tułowickiego Ośrodka Kultury swoje umiejętności wokalne prezentują uczestnicy XIX Festiwalu 'Piosenki z serduszkiem'. Soliści występujący… » więcej 2020-02-12, godz. 16:04 "Wielkie mi coś", czyli historia słonia, który połknął księżyc. Kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Słoń Pistacjusz połknął księżyc - właśnie o tym traktuje spektakl 'Wielkie mi coś' w reżyserii Marty Guśniowskiej. To kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki… » więcej 2020-02-12, godz. 15:04 Opolanka Barbara Białowąs, reżyser filmu "365 dni" oraz aktorzy spotkają się z widzami w stolicy regionu Film '365 dni' przedstawia historię Laury, która chcąc ratować swój rozpadający się związek, wyjeżdża na Sycylię. Tam poznaje tajemniczego, niebezpiecznego mężczyznę… » więcej 2020-02-12, godz. 11:16 Polscy chirurdzy organizują konkurs plastyczny dla szkół 'Dzieci Chirurgom, Chirurdzy Dzieciom' - pod takim hasłem organizowany jest konkurs plastyczny dla dzieci klas 0-3 szkół podstawowych przez Sekcję Wideochirurgii… » więcej 2020-02-11, godz. 20:35 Kameralny seans filmowy, czyli walentynkowa propozycja kina Meduza w Opolu Na piątek (14 lutego) zaplanowano w sumie cztery pokazy. Pierwszą propozycją jest wielokrotnie nagradzany obraz 'W kręgu miłości'. To filmowa adaptacja teatralnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »