Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-31, 11:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Meblościanka kryjówką Bożeny. Premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych"
"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych"
"Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych" - to nowy spektakl Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Autorem sztuki jest Przemysław Pilarski, który opowiedział o kobiecie ukrywającej się przed światem... w meblościance. Jej motywacja wynika z lęku i strachu przed ubóstwem.
Reżyser spektaklu Jan Hussakowski podkreśla, że to opowieść na wskroś współczesna.

- To jest wydaje mi się bardzo trafna metafora tego, w jakim świecie żyjemy, w jakich lękach i fantazmatach polskich poruszamy się od wojny przez PRL - mówi Hussakowski. - Mówi też o tym, jak to wszystko gdzieś dalej pobrzmiewa, jakie są tego powidoki.

- Bożena jest zwykłą kobietą - mówi odtwórczyni jej roli Cecylia Jacewska-Caban. - Wiek mniej więcej 40+, 50+ do końca nie wiemy. To jest osoba, która 25 lat temu, kiedy przyszedł przełom w Polsce i zaszły ogromne zmiany, pojawiła się wolność, ona psychicznie nie wytrzymała. Dopadała ją trochę bieda. Straciła pracę. Pod wpływem tego załamała zamknęła się w meblościance. To jest problem trochę przerysowany, ale każdy z nas jakby dobrze rozejrzał się, to okazałby się, że on przeżywa coś takiego.

Premiera w sobotę (02.02) na Scenie Bunkier Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Na scenie występują Cecylia Jacewska-Caban, Bartosz Dziedzic, Karolina Kuklińska i Karol Kossakowski.
Jan Hussakowski
Cecylia Jacewska-Caban

Kultura i rozrywka

2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 Kultura dla każdego? W środę debata w Collegium Civitas Diso-polo, jarmark lub festyn to także kultura? Goście debaty w Collegium Civitas zastanowią się, czy uprawnione jest rezerwowanie tego terminu tylko dla dzia ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:15 Dzień kultury rosyjskiej w Głubczycach Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna impreza z cyklu - ,,Nasi Sąsiedzi spotkanie z kulturą i zwyczajami'', która dzisiaj (22.10) odbyła się w auli Zes ... » więcej 2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »