Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-21, 07:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole

[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski.
Opolszczyzna przygotowuje regionalny program obchodów, upamiętniających słynnego kompozytora.

- Bardzo duży odzew mamy z Opola. Powoli ten program zaczyna zyskiwać realne kształty, bardzo dobrze zareagowało miasto Opole. Tam właśnie pracujemy nad szczegółami rocznego programu różnych przedsięwzięć o charakterze moniuszkowskim. Z Opola spłynęło także wiele ciekawych propozycji ze szkół i przedszkoli. Jest ich ponad 70 - mówi Tadeusz Eckert, koordynator Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie.

Najważniejszy dzień obchodów, to 5 maja, czyli 200. rocznica urodzin kompozytora. Jednym z pomysłów jest, aby miejscowości, które mają ulice noszące nazwisko Stanisława Moniuszki, organizowały na nich różne wydarzenia.

- Tu liczymy na duży odzew samorządów, mieszkańców i ośrodków kultury. Mamy już wstępne potwierdzenie z Opola, a także od dyrektora domu kultury z Głubczyc. Rozmawiamy także w Brzegu, Nysie oraz Kędzierzynie-Koźlu. Byłoby pięknie, gdyby w każdej miejscowości, gdzie jest ulica Moniuszki, można było zorganizować przynajmniej małą wystawę - mówi Eckert.

Honorowy patronat nad wydarzeniami w naszym regionie objął marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła.

Krajowe obchody Roku Moniuszkowskiego zainaugurowano 5 stycznia w Operze Narodowej w Warszawie, gdzie wykonano "Halkę" we włoskiej wersji językowej.

Stanisław Moniuszko uznawany jest za jednego z najważniejszych kompozytorów w historii. Jest autorem ponad 260 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najważniejszych dzieł, obok "Halki", zalicza się także "Straszny dwór" i "Parię".
Tadeusz Eckert
Tadeusz Eckert

Kultura i rozrywka

2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Książkowe atrakcje nie tylko dla dzieci w MBP w Opolu 'Sobotę z mamą i tatą' oraz 'Giełdę kultury nad Młynówką' organizuje dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:22 Rozstrzygnięto konkurs na film zachęcający obcokrajowców do odwiedzenia Polski W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Języków Obcych Optima w Opolu i Biuro Podróży Almatur w Opolu ogłosiły konkurs na na ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Nyskie muzeum zaprasza na wystawę poświęconą sześciu wyjątkowym mieczom '(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy' - to tytuł wystawy, którą od dzisiaj (15.02) można oglądać w nyskim muzeum. Oprócz tytułowego eksponatu, zaprezentowany ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Zaśpiewaj, namaluj lub napisz wiersz! Ruszyły zgłoszenia do IX Festiwalu Wartości w Bieńkowicach Soliści i grupy muzyczne mogą już zgłaszać się do IX Festiwalu Pozytywnych Wartości im. bł. Marii Luizy Merkert. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, ... » więcej 2019-02-14, godz. 22:23 Muzyka jazzowa zabrzmiała w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska grupa EABS zagrała nie jeden, a dwa koncerty, na które bilety zostały wyprzedane w niecałe 23 godziny i to jeszcze zanim powstał plakat reklamujący ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »