Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-21, 07:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole

[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski.
Opolszczyzna przygotowuje regionalny program obchodów, upamiętniających słynnego kompozytora.

- Bardzo duży odzew mamy z Opola. Powoli ten program zaczyna zyskiwać realne kształty, bardzo dobrze zareagowało miasto Opole. Tam właśnie pracujemy nad szczegółami rocznego programu różnych przedsięwzięć o charakterze moniuszkowskim. Z Opola spłynęło także wiele ciekawych propozycji ze szkół i przedszkoli. Jest ich ponad 70 - mówi Tadeusz Eckert, koordynator Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie.

Najważniejszy dzień obchodów, to 5 maja, czyli 200. rocznica urodzin kompozytora. Jednym z pomysłów jest, aby miejscowości, które mają ulice noszące nazwisko Stanisława Moniuszki, organizowały na nich różne wydarzenia.

- Tu liczymy na duży odzew samorządów, mieszkańców i ośrodków kultury. Mamy już wstępne potwierdzenie z Opola, a także od dyrektora domu kultury z Głubczyc. Rozmawiamy także w Brzegu, Nysie oraz Kędzierzynie-Koźlu. Byłoby pięknie, gdyby w każdej miejscowości, gdzie jest ulica Moniuszki, można było zorganizować przynajmniej małą wystawę - mówi Eckert.

Honorowy patronat nad wydarzeniami w naszym regionie objął marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła.

Krajowe obchody Roku Moniuszkowskiego zainaugurowano 5 stycznia w Operze Narodowej w Warszawie, gdzie wykonano "Halkę" we włoskiej wersji językowej.

Stanisław Moniuszko uznawany jest za jednego z najważniejszych kompozytorów w historii. Jest autorem ponad 260 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najważniejszych dzieł, obok "Halki", zalicza się także "Straszny dwór" i "Parię".
Tadeusz Eckert
Tadeusz Eckert

Kultura i rozrywka

2020-02-20, godz. 14:00 Przejść blisko 700 km w niespełna miesiąc? Rafał Sierecki opowie o swojej wyprawie Przeszedł ponad 700 km szlakiem św. Olafa. W piątkowy wieczór spotka się z opolanami, by odpowiedzieć o swoich przygodach. Rafał Sierecki, bo o nim mowa, w zeszłym… » więcej 2020-02-20, godz. 10:37 Filharmonia Opolska zabierze słuchaczy w zimową podróż Zimowa podróż - taki tytuł ma piątkowy, kameralny koncert w Filharmonii Opolskiej. W programie cykl pieśni napisany przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera… » więcej 2020-02-19, godz. 18:30 "Alicja w Krainie Czarów" w opolskich lalkach. Tu zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją O tym, co nam się śni, a co jawi, tym co przedstawia prawdę, a co złudzenie - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w premierowym spektaklu Opolskiego Teatru Lalki… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Muzyka rośnie w lesie tylko do czwartku. Eko Studio zaprasza na wystawę Jeszcze do czwartku (20.02) można oglądać 13. Zimowy Las Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. W tym roku hasłem przewodnim interdyscyplinarnej wystawy była 'Muzyka'… » więcej 2020-02-19, godz. 12:30 Adam Kulisz Trio zagra w stolicy naszego regionu To kolejna, czwartkowa propozycja Fundacji Blues Opole i Dworku Artystycznego. Trio tworzą: na kontrabasie Piotr Rożankowski, na perkusji Tomasz Kwiatowski, a… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Komendant "Bury" bohaterem spotkania w MBP w Opolu. "Heroiczne czyny bojowe i kontrowersje" 'Komendant 'Bury' to najpopularniejsza pozycja Instytutu Pamięci Narodowej ubiegłego roku. Jej autor, Michał Ostapiuk spotkał się dziś (18.02) z czytelnikami w… » więcej 2020-02-18, godz. 18:00 Co dalej z domami kultury w Kluczborku? Radni zdecydowali o likwidacji MDK-u, ale potrzeba opinii kuratorium Likwidacja czy połączenie? Rada Powiatu Kluczborskiego przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury, a teraz trwa oczekiwanie na opinię Opolskiego… » więcej 2020-02-17, godz. 20:57 Dominika Słowik, laureatka Paszportu Polityki była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Spotkanie z czytelnikami odbyło się pod hasłem „Zimowla” - to także tytuł najnowszej powieści autorki, która traktuje o historii lat 80. i 90. Wszystko rozgrywa… » więcej 2020-02-17, godz. 12:30 Autor najpopularniejszej książki IPN 2019 Michał Ostapiuk w Opolu Michał Ostapiuk spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu. To autor najpopularniejszej książki IPN w 2019 roku. Pozycja pod tytułem 'Komendant Bury'… » więcej 2020-02-17, godz. 10:24 Laureatka Paszportu Polityki Dominika Słowik spotka się z opolanami 'Zimowla' to tytuł drugiej, najnowszej powieści Dominiki Słowik, która spotka się dziś (17.02) z opolanami. W swojej książce zabiera czytelników do niewielkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »