Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-21, 07:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole

[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
[fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski.
Opolszczyzna przygotowuje regionalny program obchodów, upamiętniających słynnego kompozytora.

- Bardzo duży odzew mamy z Opola. Powoli ten program zaczyna zyskiwać realne kształty, bardzo dobrze zareagowało miasto Opole. Tam właśnie pracujemy nad szczegółami rocznego programu różnych przedsięwzięć o charakterze moniuszkowskim. Z Opola spłynęło także wiele ciekawych propozycji ze szkół i przedszkoli. Jest ich ponad 70 - mówi Tadeusz Eckert, koordynator Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie.

Najważniejszy dzień obchodów, to 5 maja, czyli 200. rocznica urodzin kompozytora. Jednym z pomysłów jest, aby miejscowości, które mają ulice noszące nazwisko Stanisława Moniuszki, organizowały na nich różne wydarzenia.

- Tu liczymy na duży odzew samorządów, mieszkańców i ośrodków kultury. Mamy już wstępne potwierdzenie z Opola, a także od dyrektora domu kultury z Głubczyc. Rozmawiamy także w Brzegu, Nysie oraz Kędzierzynie-Koźlu. Byłoby pięknie, gdyby w każdej miejscowości, gdzie jest ulica Moniuszki, można było zorganizować przynajmniej małą wystawę - mówi Eckert.

Honorowy patronat nad wydarzeniami w naszym regionie objął marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła.

Krajowe obchody Roku Moniuszkowskiego zainaugurowano 5 stycznia w Operze Narodowej w Warszawie, gdzie wykonano "Halkę" we włoskiej wersji językowej.

Stanisław Moniuszko uznawany jest za jednego z najważniejszych kompozytorów w historii. Jest autorem ponad 260 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najważniejszych dzieł, obok "Halki", zalicza się także "Straszny dwór" i "Parię".
Tadeusz Eckert
Tadeusz Eckert

Kultura i rozrywka

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:00 Stanisław Soyka zaśpiewa w Strzelcach Opolskich W ramach V Festiwalu Jazzowego w sobotę (19.10)odbędzie się koncert 'Strzeleckie Ogrody Jazzowe'. Na scenie Strzeleckiego Ośrodka Kultury pojawi się Stanisław ... » więcej 2019-10-18, godz. 13:07 Obszerny i zróżnicowany program zabrzmi w kameralnym wydaniu w Filharmonii Opolskiej Cztery obszerne dzieła w zróżnicowanym stylu pojawią się na wieczornym (18.10) koncercie w Filharmonii Opolskiej. Obok dzieł polskich twórców, m.in. Serenady ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:00 Po raz 26. w Kędzierzynie-Koźlu startuje festiwal filmowy "Publicystyka" Ponad 200 filmów nadesłali twórcy z całego świata na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia 'Publicystyka 2019' ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Remigiusz Kuźmiński: "Śpiewam od zawsze". W niedzielę retransmisja koncertu [ZDJĘCIA] Gratka dla miłośników muzyki wokalnej, utworów pop-jazzowych, soulowych, funkowych, R&B, a także musicalowych i literackich. Niedawno w Studiu M im. SBB Radia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »