Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-16, 19:13 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku

Fot. Małgorzata Ślusarczyk
Fot. Małgorzata Ślusarczyk
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku.
"Pieśni wracają do domu" - pod takim hasłem w Muzeum Śląska Opolskiego odbywa się konferencja naukowa, poświęcona historycznym źródłom dźwiękowym folkloru.

- To niezwykły zbiór, bo jest nagrany na wałkach Edisona w 1913 roku - mówi dr Mariusz Pucia z Uniwersytetu Opolskiego. - To jeden z najstarszych zbiorów w Europie i na świecie. W Polsce mamy dwa wałki Edisona z 1904 roku z Zakopanego, potem mamy zbiór Zborowskiego z 1913 roku, również z Zakopanego i z tego samego roku zbiór spod Prudnika. To są najstarsze, znane nagrania polskiej muzyki ludowej, zarejestrowane na ziemiach polskich i to już jest niezwykłe.

Dariusz Kownacki, organizator konferencji i jednocześnie jeden z prelegentów, zwraca uwagę, że w naszym regionie słabo rozwinięte jest poszukiwanie tożsamości i własnych korzeni. - Chcemy to zmienić i zachęcić do tego przede wszystkim młodych ludzi - mówi Kownacki. - Mamy nadzieję, że pokażemy te źródła i w jaki sposób możemy być dumni z tego, że jesteśmy opolanami, mieszkańcami tego regionu, że mamy przepiękną kulturę, zabytki, i że jako młodzi ludzie możemy im zaoferować poszukiwanie własnych korzeni - dodaje.

Zwieńczeniem konferencji naukowej będzie koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach, o godzinie 16.00. Wystąpi tamtejsza orkiestra dęta oraz zespół Zaginione Archiwum. Usłyszymy m.in. współczesne opracowania materiału dźwiękowego - zbioru z 1913 roku.

Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
dr Mariusz Pucia
Dariusz Kownacki

Kultura i rozrywka

2019-03-20, godz. 10:41 14. Złote Sowy Polonii rozdane zostaną w Wiedniu Działające w Wiedniu Federacja: Kongres Polonii w Austrii, Klub Inteligencji Polskiej oraz redakcja pisma Jupiter po raz 14. przyznają swoją nagrodę - Złote S ... » więcej 2019-03-20, godz. 10:30 Kluczborska biblioteka zaprasza na przegląd dziecięcej poezji śpiewanej i wspomnienie Juliusza Gabryela Dwa spotkania związane z poezją proponuje Miejska i Gminna Biblioteka w Kluczborku. » więcej 2019-03-20, godz. 07:15 O stresie, odżywianiu i pewności siebie. Kobiece spotkanie w opolskiej MBP 'Wiosna Kobiet w Opolu - ciało i umysł w równowadze' - właśnie pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie płci pięknej w stolicy regionu. Blisko 100 pań w ... » więcej 2019-03-19, godz. 20:00 W stolicy regionu trwa Tydzień Francuski! Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu już po raz kolejny przystąpiła do obchodów Tygodnia Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. W tym roku zaplanowano m. ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:00 Ruszył festiwal "Sputnik nad Opolem" Stowarzyszenie Opolskie Lamy po raz czwarty zorganizowało replikę 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich 'Sputnik nad Polską'. W ramach przeglądu przewidziano siedem ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Grodków zaprasza twórców ludowych do konkursu Tegoroczny XVII Jarmark Wielkanocny w Grodkowie odbędzie się 14 kwietnia na tamtejszym rynku. Jak co roku, oprócz występów artystycznych, promocji produktów l ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:00 KFPP: ruszyły opolskie eliminacje do "Debiutów". Wyniki poznamy na początku maja Narodowe Centrum Polskiej Piosenki rozpoczęło opolskie eliminacje do koncertu 'Debiutów' 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. » więcej 2019-03-19, godz. 10:45 W Opolu powstaje musical dla dzieci i młodzieży 'Emeraldia' to spektakl muzyczny dla dzieci i młodzieży oparty na tradycyjnej muzyce i tańcu irlandzkim. Przedstawienie przygotowuje Magdalena Wójcik-Gugulska ... » więcej 2019-03-17, godz. 16:15 Zbliża się XV Reggae Majówka w Oleśnie. Kto zagra w amfiteatrze? Miejski Dom Kultury w Oleśnie zdradził szczegóły XV Reggae Majówki. Pierwszego maja między 19:30 a 23:00 wystąpi zespół Bakshish i Shashamane oraz jeszcze jed ... » więcej 2019-03-17, godz. 13:30 Dwie gwiazdy wystąpią na scenie oleskiego amfiteatru podczas Dni Miasta Wokalista Krzysztof Cugowski i kabareciarz Marcin Daniec to dwie największe gwiazdy tegorocznych Dni Olesna. Imprezę zaplanowano na ostatni weekend lipca. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »