Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-26, 16:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Ukazała się płyta promująca kulturę muzyczną herrnhutów

Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tuż przed świętami ukazała się druga płyta w dorobku zespołu Zaginione Archiwum, specjalizującego się w odkrywaniu zapomnianej muzyki tradycyjnej i nadawaniu jej nowego, oryginalnego brzmienia. Płyta zatytułowana "Herrnhut. Boża straż" poświęcona jest muzyce, związanej z dość oryginalną społecznością herrnhutów, czyli bractwa, kierującego się własnymi zasadami religijnymi, moralnymi i ekonomicznymi.
Jak wyjaśnia Mariusz Pucia, współtwórca tej płyty, na co dzień etnomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wszystko zaczęło się od wystawy z 13 października tego roku.

- Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało długo zaplanowywaną wystawę na temat społeczności herrnhut, która zresztą u nas na Opolszczyźnie, a ściślej ujmując w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w miejscowości Pawłowiczki, funkcjonowała - wyjaśnia Mariusz Pucia. - Skansen zrobił o tej społeczności wystawę i zwrócono się do nas z prośbą o zrobienie podkładu muzycznego pod wystawę. Znaczy przyjrzenie się temu, że jeżeli jest taka społeczność, ta społeczność miała swoje prawa i obowiązki, a twórcy tej społeczności zajmowali się również działalnością kulturalną, również muzyczną. Okazało się, że da się wynaleźć całkiem sporo.

Z odnalezionego i opracowanego materiału udało się stworzyć płytę zawierającą 12 utworów, w tym 3 przeznaczone na okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Warto zaznaczyć, że wśród tych utworów jest także pieśń "Cudowna różdżka wzrosła", będąca popularną do dziś kolędą protestancką.

A więcej na temat społeczności herrnhutów i samej płyty będzie można usłyszeć 2 stycznia w audycji "Debata o kulturze" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Mariusz Pucia

Kultura i rozrywka

2020-04-08, godz. 17:30 Nauczyciel z Wojciechowa udziela bezpłatnych lekcji gry na gitarze Nauczyciele w wolnym czasie od zajęć szkolnych mają wiele pomysłów. Jednym z nich jest nauka gry od podstaw na gitarze prowadzona on-line. Nauczyciel ze szkoły… » więcej 2020-04-08, godz. 15:30 Wojewódzka Biblioteka Publiczna rozdaje swoim czytelnikom kody do wirtualnych bibliotek Podczas zamkniętych dla czytelników bibliotek czytelnicy nie pozostają bez dostępu do książek i audiobooków. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje… » więcej 2020-04-08, godz. 13:40 Opolskie Lalki zapraszają do internetu Już nie tylko oprowadzanie po kulisach teatru proponuje na swojej stronie internetowej Opolski Teatr Lalki i Aktora w Opolu. Można zobaczyć między innymi kulisy… » więcej 2020-04-06, godz. 09:00 Targi Panieńskie odwołane. W gminie Ujazd nie będzie imprez masowych do końca czerwca W tym roku Targów Panieńskich, sztandarowej imprezy gminy Ujazd, nie będzie. Decyzją burmistrza wszystkie wydarzenia masowe, które miały się odbyć do końca czerwca… » więcej 2020-04-05, godz. 17:50 Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej dopiero jesienią Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego zostaje przeniesiony na jesień. Jak dowiedziało się Radio Opole, festiwal muzyczny, który… » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej 2020-04-04, godz. 11:48 Koncert poezji śpiewanej online. Inicjatywa Wołczyńskiego Ośrodka Kultury na sobotnie popołudnie Czy da się zorganizować koncert poezji śpiewanej w czasach epidemii? Wołczyński Ośrodek Kultury udowadnia, że tak. » więcej 2020-04-02, godz. 15:07 Premiera książki "Lee Schubienik". Aleksandra Konefał debiutuje literacko Dziś (2.04) premiera literackiego debiutu opolanki Aleksandry Konefał. To gotycka powieść dla młodzież pt. 'Lee Schubienk'. Jej dystrybucji podjęła się znana sieć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »