Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-26, 16:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Ukazała się płyta promująca kulturę muzyczną herrnhutów

Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tuż przed świętami ukazała się druga płyta w dorobku zespołu Zaginione Archiwum, specjalizującego się w odkrywaniu zapomnianej muzyki tradycyjnej i nadawaniu jej nowego, oryginalnego brzmienia. Płyta zatytułowana "Herrnhut. Boża straż" poświęcona jest muzyce, związanej z dość oryginalną społecznością herrnhutów, czyli bractwa, kierującego się własnymi zasadami religijnymi, moralnymi i ekonomicznymi.
Jak wyjaśnia Mariusz Pucia, współtwórca tej płyty, na co dzień etnomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wszystko zaczęło się od wystawy z 13 października tego roku.

- Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało długo zaplanowywaną wystawę na temat społeczności herrnhut, która zresztą u nas na Opolszczyźnie, a ściślej ujmując w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w miejscowości Pawłowiczki, funkcjonowała - wyjaśnia Mariusz Pucia. - Skansen zrobił o tej społeczności wystawę i zwrócono się do nas z prośbą o zrobienie podkładu muzycznego pod wystawę. Znaczy przyjrzenie się temu, że jeżeli jest taka społeczność, ta społeczność miała swoje prawa i obowiązki, a twórcy tej społeczności zajmowali się również działalnością kulturalną, również muzyczną. Okazało się, że da się wynaleźć całkiem sporo.

Z odnalezionego i opracowanego materiału udało się stworzyć płytę zawierającą 12 utworów, w tym 3 przeznaczone na okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Warto zaznaczyć, że wśród tych utworów jest także pieśń "Cudowna różdżka wzrosła", będąca popularną do dziś kolędą protestancką.

A więcej na temat społeczności herrnhutów i samej płyty będzie można usłyszeć 2 stycznia w audycji "Debata o kulturze" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Mariusz Pucia

Kultura i rozrywka

2020-12-02, godz. 20:45 Biblioteki mogą ponownie przyjmować czytelników Według wytycznych Biblioteki Narodowej wszystkie biblioteki mogą otworzyć swoje siedziby przed czytelnikami i wypożyczać książki. » więcej 2020-12-02, godz. 16:19 GSW w Opolu dostępna w internecie, z jednym wyjątkiem Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przeniosła swoje wszystkie dotychczasowe działania do sieci internetowej. Możemy oglądać wystawy, brać udział w warsztatach… » więcej 2020-12-02, godz. 08:15 Kędzierzyn-Koźle organizuje trzydniowy jarmark bożonarodzeniowy w reżimie sanitarnym. "Stawiamy na kiermasz" Bez kolęd, imprez towarzyszących i z jedzeniem na wynos - tak z powodu sytuacji epidemicznej w kraju będzie wyglądać tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy… » więcej 2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej 2020-11-30, godz. 12:57 Muzeum Polskiej Piosenki w plebiscycie atrakcji turystycznych Polskie Radio tworzy listę 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce. Jeszcze tylko dziś można głosować na stronie internetowej radia. Wśród obiektów… » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »