Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-15, 15:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Francuska pianistka porwała opolską publiczność. Za nami podwójna "Strefa gwiazd" w filharmonii [ZDJĘCIA]

Hélène Tysman i Daniel Raiskin w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Hélène Tysman i Daniel Raiskin w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność dosłownie poderwała się z miejsca na piątkowym (14.12) występie Hélène Tysman w Filharmonii Opolskiej.
Francuska pianistka o polskich korzeniach wspólnie z orkiestrą zaprezentowała II koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergieja Rachmaninowa.

- Muzyka nie ma narodowości, bo to język uniwersalny - przyznaje solistka. - Ale jest trochę tak, że gdy gram Chopina staję się Polką, a gdy gram Rachmaninowa staję się Rosjanką. Natomiast wszytko, czego najbardziej poszukuję w muzyce, to są kolory, barwy. Chciałabym być rysownikiem albo malarzem.

Repertuar koncertu w całości zbudowany był z muzyki rosyjskich kompozytorów. Występ pianistki poprzedziła Uwertura do opery "Carska narzeczona" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Natomiast w drugiej części koncertu, zrealizowanego w ramach cyklu "Strefa gwiazd", zabrzmiała VIII symfonia Dimitrija Szostakowicza.

- Bardzo się cieszę, że to dzieło mogło zabrzmieć w Opolu - mówi dyrygent Daniel Raiskin. - Tym bardziej, że bardzo dawno tu tego dzieła nie było.

Jak przyznał dyrygent w wywiadzie dla Radia Opole, w przeszłości muzycy i muzyka często padały ofiarami politycznych rozgrywek czy sztucznych podziałów.

- To absolutnie bez znaczenia kto wykonuje muzykę Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakowa, Szostakowicza - przyznaje dyrygent. - Francuska pianistka, dyrygent rosyjski, a orkiestra polska. To jest język dla wszystkich nas równych.

Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Opolską.
Hélène Tysman, Daniel Raiskin

Kultura i rozrywka

2020-07-14, godz. 15:00 Prudnik: muzeum będzie efektownie prezentować się także nocą. W Czechach wypromuje swoją kolekcję prac Hanny Bakuły Były arsenał w Prudniku będzie miał iluminację, która podkreśli jego zabytkowe walory. To jeden z efektów przedsięwzięcia tamtejszego muzeum z jego czeskim odpowiednikiem… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Dziś odsłona kolejnego spotkania online pod hasłem "Wpadnij w bibliosieć" Tym razem czytelnicy spotkają się z youtuberkami: Tolą oraz Zuzanną Grupą. To siostry, które wspólnie w listopadzie stworzyły kanał o nazwie Zaksiążkowane, gdzie… » więcej 2020-07-12, godz. 12:15 Górski klimat, biesiada góralska i rzemiosło, czyli XVII Święto Gór Opawskich Biesiada góralska, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła - to tylko niektóre z atrakcji, jakie Głuchołazy przygotowały w ramach XVII Święta Gór Opawskich. Wydarzenie… » więcej 2020-07-12, godz. 10:15 III Powstanie Śląskie widziane oczami franciszkanina w relacji księdza Andrzeja Hanicha Ksiądz profesor Andrzej Hanich opowiadał w Muzeum Ślaska Opolskiego o związkach Sanktuarium w Górze św. Anny z III Powstaniem Ślaskim. Oparł swoja prelekcję na… » więcej 2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 11:15 Motoryzacyjne ognisko nad Balatonem. Zlot klasycznych pojazdów w Dobrzeniu Wielkim 13. Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się w tym roku w nieco innej formie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »