Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-15, 15:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Francuska pianistka porwała opolską publiczność. Za nami podwójna "Strefa gwiazd" w filharmonii [ZDJĘCIA]

Hélène Tysman i Daniel Raiskin w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Hélène Tysman i Daniel Raiskin w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność dosłownie poderwała się z miejsca na piątkowym (14.12) występie Hélène Tysman w Filharmonii Opolskiej.
Francuska pianistka o polskich korzeniach wspólnie z orkiestrą zaprezentowała II koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergieja Rachmaninowa.

- Muzyka nie ma narodowości, bo to język uniwersalny - przyznaje solistka. - Ale jest trochę tak, że gdy gram Chopina staję się Polką, a gdy gram Rachmaninowa staję się Rosjanką. Natomiast wszytko, czego najbardziej poszukuję w muzyce, to są kolory, barwy. Chciałabym być rysownikiem albo malarzem.

Repertuar koncertu w całości zbudowany był z muzyki rosyjskich kompozytorów. Występ pianistki poprzedziła Uwertura do opery "Carska narzeczona" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Natomiast w drugiej części koncertu, zrealizowanego w ramach cyklu "Strefa gwiazd", zabrzmiała VIII symfonia Dimitrija Szostakowicza.

- Bardzo się cieszę, że to dzieło mogło zabrzmieć w Opolu - mówi dyrygent Daniel Raiskin. - Tym bardziej, że bardzo dawno tu tego dzieła nie było.

Jak przyznał dyrygent w wywiadzie dla Radia Opole, w przeszłości muzycy i muzyka często padały ofiarami politycznych rozgrywek czy sztucznych podziałów.

- To absolutnie bez znaczenia kto wykonuje muzykę Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakowa, Szostakowicza - przyznaje dyrygent. - Francuska pianistka, dyrygent rosyjski, a orkiestra polska. To jest język dla wszystkich nas równych.

Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Opolską.
Hélène Tysman, Daniel Raiskin

Kultura i rozrywka

2019-02-23, godz. 11:51 Kolorowy świat Alex Urban [ZDJĘCIA] Artystka z Wrocławia przedstawia swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Na ścianach galerii zobaczymy kolorowe obrazy, rzeźby i instalację. Alex U ... » więcej 2019-02-22, godz. 21:30 Noworoczny koncert charytatywny już po raz ósmy zgromadził liczną widownię w Nyskim Domu Kultury 'Od swinga do klasyki', pod takim tytułem odbył się dziś (22.02) w Nysie 8. noworoczny koncert charytatywny, » więcej 2019-02-22, godz. 21:00 Wodzenie niedźwiedzia może być naszym dziedzictwem kulturowym. "To duża szansa dla województwa" [ZDJĘCIA] Sygnatariusze wniosku o wpisanie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego spotkali się w Muzeum Wsi Opolskiej, by podpi ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:13 Wybuchowa mieszanka różnych gatunków muzycznych. Filip Mizia zagrał w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławski songwriter Filip Mizia wystąpił w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Zgromadzona publiczność miała okazje usłyszeć dużą mieszankę różnych ga ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Razem zwiedzają świat, a potem piszą o tym, co naprawdę ważne. Spotkanie z reporterkami w opolskiej MBP Karolina Sulej i Urszula Jabłońska to prywatnie przyjaciółki, a służbowo to dwie uznane reporterki i świetne kompanki w dalekich podróżach. Autorki spotkały s ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Autor "Ślepnąc od świateł" odwiedzi Opole Jakub Żulczyk, pisarz, scenarzysta i dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 17:00 Wernisaż prac Alex Urban w GSW Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Alex Urban zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 15:00 Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Maluchy uczą się opolskiego kroszonkarstwa Trochę octu, kilka wykałaczek i zabarwione w wywarze z cebuli jajka - tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć piękną opolską kroszonkę. Jak co roku ze stacjonarną ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:50 O polskich zamkach i pałacach na Ukrainie. Spotkanie w WBP Ukraiński dziennikarz, który z pochodzenia w połowie jest Rosjaninem, stworzył przewodnik 'Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie'. Dmytro Antoniuk będzie dzi ... » więcej 2019-02-21, godz. 08:00 O powstańcach i walkach o Śląsk rozmawiano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Chcemy przywrócić historii odpowiedni kształt. Pokazać, że powstania śląskie to walki w gruncie rzeczy o polskość tych terenów, podobnie jak powstanie antyk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »