Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-15, 15:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Francuska pianistka porwała opolską publiczność. Za nami podwójna "Strefa gwiazd" w filharmonii [ZDJĘCIA]

Hélène Tysman i Daniel Raiskin w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Hélène Tysman i Daniel Raiskin w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność dosłownie poderwała się z miejsca na piątkowym (14.12) występie Hélène Tysman w Filharmonii Opolskiej.
Francuska pianistka o polskich korzeniach wspólnie z orkiestrą zaprezentowała II koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergieja Rachmaninowa.

- Muzyka nie ma narodowości, bo to język uniwersalny - przyznaje solistka. - Ale jest trochę tak, że gdy gram Chopina staję się Polką, a gdy gram Rachmaninowa staję się Rosjanką. Natomiast wszytko, czego najbardziej poszukuję w muzyce, to są kolory, barwy. Chciałabym być rysownikiem albo malarzem.

Repertuar koncertu w całości zbudowany był z muzyki rosyjskich kompozytorów. Występ pianistki poprzedziła Uwertura do opery "Carska narzeczona" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Natomiast w drugiej części koncertu, zrealizowanego w ramach cyklu "Strefa gwiazd", zabrzmiała VIII symfonia Dimitrija Szostakowicza.

- Bardzo się cieszę, że to dzieło mogło zabrzmieć w Opolu - mówi dyrygent Daniel Raiskin. - Tym bardziej, że bardzo dawno tu tego dzieła nie było.

Jak przyznał dyrygent w wywiadzie dla Radia Opole, w przeszłości muzycy i muzyka często padały ofiarami politycznych rozgrywek czy sztucznych podziałów.

- To absolutnie bez znaczenia kto wykonuje muzykę Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakowa, Szostakowicza - przyznaje dyrygent. - Francuska pianistka, dyrygent rosyjski, a orkiestra polska. To jest język dla wszystkich nas równych.

Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Opolską.
Hélène Tysman, Daniel Raiskin

Kultura i rozrywka

2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »