Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-05, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Wokół oleskiego kościoła świętej Anny krąży wiele legend. Lada chwila świątynia będzie oficjalnym Pomnikiem Historii

Kościół św. Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Kościół św. Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Wiele legend dotyczy kościoła świętej Anny w Oleśnie. Jak już informowaliśmy, unikatowa budowla sakralna będzie na liście 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości.
10 grudnia do Warszawy pojedzie burmistrz Sylwester Lewicki oraz ksiądz Walter Lenart, proboszcz oleskiej parafii. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbiorą zaświadczenie o wpisaniu 500-letniego kościoła na listę Pomników Historii.

- Według legendy o powstaniu świątyni, dziewczynka o imieniu Anna uciekała przed zbójnikami i zaczęła modlić się przy wizerunku świętej Anny, który był zawieszony na drzewie - mówi Aleksandra Kłosińska z Muzeum Regionalnego w Oleśnie.

- Zbójnicy dobiegli do tej sosny, ale dziewczynka stała się dla nich niewidoczna. Jest oczywiście wiele wersji tej legendy. Jedna mówi, że napastnicy oślepli i dlatego nie zauważyli jej. Drugi wariant mówi o pojawieniu się ogromnej mgły, a według trzeciego, konary sosny miały opuścić się wystarczająco nisko, by dać schronienie dziewczynce.

Katarzyna Zając z oleskiego muzeum, opowiada legendę o chłopie, który karząc syna za złe prowadzenie wołów, uderzył go kijem zbyt mocno i pozbawił życia. - Kiedy chłop zobaczył co się stało, zrozpaczony, z lamentem i łzami pobiegł do kościoła świętej Anny. Padł na twarz i błagał świętą Annę o uratowanie życia jego dziecka. Kiedy wyszedł z kościoła i szedł do domu, nagle usłyszał za sobą kroki. Odwrócił się i z niedowierzaniem zobaczył syna, który biegnie w jego kierunku.

Rodzice małej Anny mieli ufundować figurę świętej Anny, natomiast ojciec chłopca zawiesił feralny kij na belce tęczowej kościoła. Oba przedmioty są w świątyni do dziś.
Aleksandra Kłosińska
Katarzyna Zając

Kultura i rozrywka

2020-08-11, godz. 21:35 W środę rusza sprzedaż biletów na 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Tym razem kolejek przed NCPP nie będzie W środę (12.08) rusza sprzedaż biletów na 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W tym roku, przypomnijmy, z powodu sytuacji epidemicznej w kraju… » więcej 2020-08-09, godz. 11:55 Nie ma Śląskiego Lata Muzycznego, ale tradycyjny "Heuriger" w Głogówku się odbędzie! Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku na Opolszczyźnie nie odbędzie się 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny ani towarzyszący mu festiwal 'Śląskie… » więcej 2020-08-07, godz. 08:18 Pierwszy koncert grupy "Zakuka" w Studiu M im.SBB Radia Opole Tradycyjne opolskie melodie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami wypełniły Studio M im. SBB Radia Opole. Pierwszy swój koncert na naszej scenie zagrał… » więcej 2020-08-06, godz. 18:00 Spore zainteresowanie seansami w plenerze w powiecie namysłowskim. "Zawsze mamy komplet widzów" Sporym zainteresowaniem cieszą się tegoroczne seanse kina plenerowego w powiecie namysłowskim. Oprócz stolicy powiatu, filmy można oglądać także w gminie… » więcej 2020-08-06, godz. 14:00 Ostatnie bilety na sobotni (08.08) koncert zespołu Evorevo Evorevo to wrocławska grupa, która wystąpi na tarasie amfiteatru Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tworzą ją: Igor Pudło, członek duetu Skalpel… » więcej 2020-08-06, godz. 10:50 Prudnicka poetka Zofia Kulig spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Zofia Kulig to autorka pięciu pozycji poetyckich i zbioru opowiadań. Kilkukrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Pisze prozę, poezję, felietony… » więcej 2020-08-05, godz. 10:57 Letnia pracownia artystyczna w Prudnickim Ośrodku Kultury dobiega końca Malarstwo, grafika, ceramika i akwarela - to tylko kilka z wielu propozycji zajęć artystycznych, które proponuje w wakacje Prudnicki Ośrodek Kultury. W tych… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Zakuka w Studiu M im. SBB. Koncert bez udziału publiczności. Transmisja na kanałach społecznościowych Radia Opole Kolejny koncert w Studiu M im. SBB Radia Opole bez udziału publiczności. W czwartkowy wieczór (06.08) na naszej scenie wystąpi Zakuka. Grupę tworzy duet wokalistka… » więcej 2020-08-04, godz. 13:00 "Don Kichot i Opolanka" w GSW. Wspomnienie artystycznego małżeństwa Marcolla 'Don Kichot i Opolanka' - to tytuł najnowszej wystawy, która pojawiła się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Stworzyli ją lokalni twórcy Aloiza Zacharska-Marcolla… » więcej 2020-08-04, godz. 11:07 Bogusław Szybkowski spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu To fotograf, filatelista, numizmatyk, kolekcjoner i wydawca. Interesuje się historią dawnych fotografii, ale również najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***