Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-05, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Wokół oleskiego kościoła świętej Anny krąży wiele legend. Lada chwila świątynia będzie oficjalnym Pomnikiem Historii

Kościół św. Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Kościół św. Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Wiele legend dotyczy kościoła świętej Anny w Oleśnie. Jak już informowaliśmy, unikatowa budowla sakralna będzie na liście 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości.
10 grudnia do Warszawy pojedzie burmistrz Sylwester Lewicki oraz ksiądz Walter Lenart, proboszcz oleskiej parafii. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbiorą zaświadczenie o wpisaniu 500-letniego kościoła na listę Pomników Historii.

- Według legendy o powstaniu świątyni, dziewczynka o imieniu Anna uciekała przed zbójnikami i zaczęła modlić się przy wizerunku świętej Anny, który był zawieszony na drzewie - mówi Aleksandra Kłosińska z Muzeum Regionalnego w Oleśnie.

- Zbójnicy dobiegli do tej sosny, ale dziewczynka stała się dla nich niewidoczna. Jest oczywiście wiele wersji tej legendy. Jedna mówi, że napastnicy oślepli i dlatego nie zauważyli jej. Drugi wariant mówi o pojawieniu się ogromnej mgły, a według trzeciego, konary sosny miały opuścić się wystarczająco nisko, by dać schronienie dziewczynce.

Katarzyna Zając z oleskiego muzeum, opowiada legendę o chłopie, który karząc syna za złe prowadzenie wołów, uderzył go kijem zbyt mocno i pozbawił życia. - Kiedy chłop zobaczył co się stało, zrozpaczony, z lamentem i łzami pobiegł do kościoła świętej Anny. Padł na twarz i błagał świętą Annę o uratowanie życia jego dziecka. Kiedy wyszedł z kościoła i szedł do domu, nagle usłyszał za sobą kroki. Odwrócił się i z niedowierzaniem zobaczył syna, który biegnie w jego kierunku.

Rodzice małej Anny mieli ufundować figurę świętej Anny, natomiast ojciec chłopca zawiesił feralny kij na belce tęczowej kościoła. Oba przedmioty są w świątyni do dziś.
Aleksandra Kłosińska
Katarzyna Zając

Kultura i rozrywka

2019-10-16, godz. 16:15 Głuchołazy: nowa biblioteka przyciąga coraz więcej czytelników Nowoczesną bibliotekę mają Głuchołazach. Powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zrealizowano tam obiekt imponujący rozwiązaniami architek ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Warsztaty z pedagogiki teatru w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora organizuje warsztaty z pedagogiki teatru. Zajęcia są skierowane do nauczycieli, pedagogów, animatorów kultury, a także wszystkich ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »