Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-05, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Wokół oleskiego kościoła świętej Anny krąży wiele legend. Lada chwila świątynia będzie oficjalnym Pomnikiem Historii

Kościół św. Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Kościół św. Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Wiele legend dotyczy kościoła świętej Anny w Oleśnie. Jak już informowaliśmy, unikatowa budowla sakralna będzie na liście 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości.
10 grudnia do Warszawy pojedzie burmistrz Sylwester Lewicki oraz ksiądz Walter Lenart, proboszcz oleskiej parafii. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbiorą zaświadczenie o wpisaniu 500-letniego kościoła na listę Pomników Historii.

- Według legendy o powstaniu świątyni, dziewczynka o imieniu Anna uciekała przed zbójnikami i zaczęła modlić się przy wizerunku świętej Anny, który był zawieszony na drzewie - mówi Aleksandra Kłosińska z Muzeum Regionalnego w Oleśnie.

- Zbójnicy dobiegli do tej sosny, ale dziewczynka stała się dla nich niewidoczna. Jest oczywiście wiele wersji tej legendy. Jedna mówi, że napastnicy oślepli i dlatego nie zauważyli jej. Drugi wariant mówi o pojawieniu się ogromnej mgły, a według trzeciego, konary sosny miały opuścić się wystarczająco nisko, by dać schronienie dziewczynce.

Katarzyna Zając z oleskiego muzeum, opowiada legendę o chłopie, który karząc syna za złe prowadzenie wołów, uderzył go kijem zbyt mocno i pozbawił życia. - Kiedy chłop zobaczył co się stało, zrozpaczony, z lamentem i łzami pobiegł do kościoła świętej Anny. Padł na twarz i błagał świętą Annę o uratowanie życia jego dziecka. Kiedy wyszedł z kościoła i szedł do domu, nagle usłyszał za sobą kroki. Odwrócił się i z niedowierzaniem zobaczył syna, który biegnie w jego kierunku.

Rodzice małej Anny mieli ufundować figurę świętej Anny, natomiast ojciec chłopca zawiesił feralny kij na belce tęczowej kościoła. Oba przedmioty są w świątyni do dziś.
Aleksandra Kłosińska
Katarzyna Zając

Kultura i rozrywka

2020-02-28, godz. 18:04 Weekend wspomnień w krainie łagodności. Rusza jubileuszowa, 25. edycja Terepaczkowa Ciekawa muzyka, wyjątkowi ludzie, a przede wszystkim niepowtarzalny klimat. To wszystko czeka na uczestników rozpoczynającej się dziś (28.02) jubileuszowej, 25… » więcej 2020-02-28, godz. 14:00 Perły czeskiej muzyki zabrzmią w Filharmonii Opolskiej Dzieła czeskich twórców zabrzmią dziś wieczorem (28.02) w Filharmonii Opolskiej. Oprócz VIII symfonii Antonína Dvořáka wykonany zostanie także koncert na dwa klarnety… » więcej 2020-02-27, godz. 21:36 Elektroniczne, a jednocześnie delikatne i klasyczne brzmienia w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Chilloutowa mieszanka alternatywy i pop z domieszką elektroniki i klasycznych brzmień w Studiu M im. SBB Radia Opole. Gwiazdą czwartkowego koncertu tym razem była… » więcej 2020-02-27, godz. 15:30 Jerzy Beski zostanie uhonorowany. Przyznano mu tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Opola Jerzy Beski został Zasłużonym Obywatelem Miasta Opola. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 12:30 Elżbieta Żłobicka, znana aktorka opolskich lalek zaprasza na swoje urodzinowe, poetyckie spotkanie W programie m.in. interpretacja wierszy w wykonaniu artystki oraz prezentacja fragmentów jeszcze niewydanej przez nią powieści 'Droga, jakich wiele'. » więcej 2020-02-26, godz. 20:51 Ma dopiero 20 lat, a już jest autorem dwóch powieści. Spotkanie z "Łowcą" w MBP Marek Zatwarnicki, który swoją pierwszą powieść napisał w wieku 17 lat spotkał się z czytelnikami w stolicy naszego regionu. Rok temu wydał kolejną książkę. Inspirację… » więcej 2020-02-26, godz. 12:43 Julia Mii wystąpi w Studiu M im.SBB Radia Opole Julia Mii to krakowska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. 'Trapped' to jej pierwszy singiel, który trafił do sieci w 2018 roku, a zaraz po tym pojawił… » więcej 2020-02-25, godz. 14:00 W ostatni dzień karnawału Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na "Muzyczne ostatki" Zaplanowano koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. » więcej 2020-02-25, godz. 13:00 Dzieci i młodzież "smakują słowa" i bawią się w językowe kamishibai W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu trwa 'Dzień Języka Ojczystego na Śląsku Opolskim'. Składa się on z kilku punktów programowych. Jednym z nich jest… » więcej 2020-02-25, godz. 10:32 Ikony z Rosji, Grecji i Bałkanów pochodzące nawet z XVII wieku na wystawie "Spotkanie światów" To zbiór liczący ponad sto dzieł, które należą do Fundacji Na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. Wśród nich są ikony autorstwa adeptów Szkoły Ikonopisarskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »