Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-05, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Wokół oleskiego kościoła świętej Anny krąży wiele legend. Lada chwila świątynia będzie oficjalnym Pomnikiem Historii

Kościół św. Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Kościół św. Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Wiele legend dotyczy kościoła świętej Anny w Oleśnie. Jak już informowaliśmy, unikatowa budowla sakralna będzie na liście 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości.
10 grudnia do Warszawy pojedzie burmistrz Sylwester Lewicki oraz ksiądz Walter Lenart, proboszcz oleskiej parafii. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbiorą zaświadczenie o wpisaniu 500-letniego kościoła na listę Pomników Historii.

- Według legendy o powstaniu świątyni, dziewczynka o imieniu Anna uciekała przed zbójnikami i zaczęła modlić się przy wizerunku świętej Anny, który był zawieszony na drzewie - mówi Aleksandra Kłosińska z Muzeum Regionalnego w Oleśnie.

- Zbójnicy dobiegli do tej sosny, ale dziewczynka stała się dla nich niewidoczna. Jest oczywiście wiele wersji tej legendy. Jedna mówi, że napastnicy oślepli i dlatego nie zauważyli jej. Drugi wariant mówi o pojawieniu się ogromnej mgły, a według trzeciego, konary sosny miały opuścić się wystarczająco nisko, by dać schronienie dziewczynce.

Katarzyna Zając z oleskiego muzeum, opowiada legendę o chłopie, który karząc syna za złe prowadzenie wołów, uderzył go kijem zbyt mocno i pozbawił życia. - Kiedy chłop zobaczył co się stało, zrozpaczony, z lamentem i łzami pobiegł do kościoła świętej Anny. Padł na twarz i błagał świętą Annę o uratowanie życia jego dziecka. Kiedy wyszedł z kościoła i szedł do domu, nagle usłyszał za sobą kroki. Odwrócił się i z niedowierzaniem zobaczył syna, który biegnie w jego kierunku.

Rodzice małej Anny mieli ufundować figurę świętej Anny, natomiast ojciec chłopca zawiesił feralny kij na belce tęczowej kościoła. Oba przedmioty są w świątyni do dziś.
Aleksandra Kłosińska
Katarzyna Zając

Kultura i rozrywka

2018-12-16, godz. 21:00 Barokowo i z pazurem. Przed nami wyjątkowy koncert kameralny w filharmonii Koncerty kameralne, to jedna z nowości w tegorocznym sezonie artystycznym Filharmonii Opolskiej. Najbliższy taki koncert, zatytułowany 'Vivaldissimo', zaplano ... » więcej 2018-12-16, godz. 18:00 Teatr Dorosłych z Praszki jeszcze raz zaprezentuje "Kluczyk". Celem zbiórka pieniędzy na leczenie Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki włącza się w akcję 'Pomoc Witkowi' i zaprasza na jutrzejszy (17.12) spektakl, pt. 'Kluczyk'. » więcej 2018-12-16, godz. 18:00 Rodzinne spotkanie z Mozartem i... Nutką! Filharmonia bawi i uczy [ZDJĘCIA] Słuchanie muzyki, zagadki, ciekawostki muzyczne i nauka piosenki, a wszystko wsparte oprawą graficzną. W taki sposób Filharmonia Opolska bawiła i uczyła najmł ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:00 Wiolonczele w Nysie niezmiennie na topie. Zimowe spotkanie z Polish Cello Quartet Zimowa aura nie odstraszyła mieszkańców Nysy, którzy w sobotni (15.12) wieczór licznie przybyli do Muzeum Powiatowego na koncert zespołu Polish Cello Quartet. » więcej 2018-12-16, godz. 06:45 Przed nami trzecia odsłona rodzinnych koncertów w Filharmonii Opolskiej Najbliższy, a zarazem trzeci z siedmiu koncertów rodzinnych, zaplanowano na niedzielę (16.12). Początek wydarzenia o godzinie 11:00. » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Noel - musical świąteczny w Opolu Opolanie będą mogli zobaczyć w niedzielny wieczór niezwykłe widowisko muzyczne - musical bożonarodzeniowy 'Noel'. W takiej formie zostanie przedstawiona histo ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:15 Francuska pianistka porwała opolską publiczność. Za nami podwójna "Strefa gwiazd" w filharmonii [ZDJĘCIA] Francuska pianistka o polskich korzeniach wspólnie z orkiestrą zaprezentowała II koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergieja Rachmaninowa.- Muzyka nie ma naro ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:00 Czar dawnych opolskich kin. Upamiętniono ich historię Kraków, Odra, Stylowe, Kosmos, Bolko i Kinoplex - to dawne kina w Opolu. Takie nazwy noszą teraz sale kinowe w opolskim Heliosie. W rama projektu 'Stare kina' ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Wystawa obrazków świętych w Fotogalerii Dział Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przygotował wystawę składającą się z oryginalnych obrazków z wizerunkami świętych i błogosławionych. » więcej 2018-12-15, godz. 10:00 W Komprachcicach będą ubierać choinkę i przygotowywać się do świąt Wspólnie ubiorą choinkę a bombki ozdobią opolskim wzorem. Na koniec w różnych językach zaśpiewają kolędy i pastorałki. W sobotę (15.12) w Samorządowym Ośrodku ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »