Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-06, 14:30 Autor: Witold Wośtak

Rotacja na czele oleskiego starostwa. Fabianek zamienił się stanowiskami z Belką

Roland Fabianek (pierwszy z lewej) [fot. Witold Wośtak]
Roland Fabianek (pierwszy z lewej) [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Powiatu Oleskiego [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Powiatu Oleskiego [fot. Witold Wośtak]
Roland Fabianek został nowym starostą oleskim. Dotychczasowy wicestarosta zamienił się stanowiskami z dotychczasowym starostą Stanisławem Belką.
Wynika to z faktu, że Koalicja Obywatelska, której kandydatem był Belka, zdobyła 3 mandaty, a Mniejszość Niemiecka, komitet Fabianka, wprowadziła sześcioro radnych. - To tylko zamiana ról - mówi Roland Fabianek.

- Nikt nie zakładał tego scenariusza przed wyborami, natomiast skoro wynik głosowania pokazał, że Mniejszość Niemiecka wprowadziła największą liczbę radnych, legitymuje nas to do rozdawania kart. Wiadomo, że ciężko było zakomunikować szefowi taki pomysł, ale już przy wyjściu do wyborów zakładaliśmy dalszą współpracę. Nie było mowy o tworzeniu innych koalicji, bez siebie.

Fabianek podkreśla, że nie zmieni się polityka działania. Jego cel to kontynuacja współpracy. - Wiele działań jest już zaplanowanych do końca przyszłego roku, ale kilka rzeczy na pewno będzie trzeba przeanalizować - zaznacza nowy starosta.

- Na pewno jednym z pierwszych wyzwań będzie zmierzenie się z reformą oświaty i zdublowanymi rocznikami, które są nie do końca zabezpieczone od strony finansowej. Myślę, że lokalowo i kadrowo jesteśmy przygotowani, natomiast dużym wyzwaniem będzie finansowanie. Z tego, co obserwowałem zaproponowany podział subwencji, powiat ma nie w pełni zabezpieczone pieniądze na ten cel.

W skład zarządu powiatu weszli też: Damian Hutsch z Mniejszości Niemieckiej, Leszek Kałwak z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Janusz Wojczyszyn z KWW Ziemia Oleska - Nasza Przyszłość.
Roland Fabianek 1
Roland Fabianek 2

Wiadomości z regionu

2020-02-22, godz. 16:00 W Babicach koło Baborowa uczczono pamięć pomordowanych w Hucie Pieniackiej W Babicach w powiecie głubczyckim odbyły się dziś (22.02) uroczystości ku czci ponad tysiąca Polaków pomordowanych 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej przez… » więcej 2020-02-22, godz. 13:35 Czołowe zderzenie w Bogdanowicach. Konieczna była interwencja LPR [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe czołowo zderzyły się w Bogdanowicach w powiecie głubczyckim. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2020-02-22, godz. 13:30 "Siła nasza jest również w młodzieży". PiS rozpoczyna kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto dzisiaj (22.02) oficjalnie kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Członkowie partii chcą, aby była ona otwarta i bezpośrednia… » więcej 2020-02-22, godz. 13:30 Gmina Izbicko inwestuje w tym roku w remonty dwóch świetlic wiejskich – w Otmicach i Boryczy Prace w Otmicach są już na ukończeniu. Wyremontowano dwa pomieszczenia i klatkę schodową. W jednym z pomieszczeń mieści się świetlica sołecka i mniejszości niemieckiej… » więcej 2020-02-22, godz. 12:10 Zderzenie dwóch aut w Opolu. W powiecie brzeskim bus wypadł z drogi W Opolu na ulicy Ozimskiej w doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Ford. Jedna osoba wymagała hospitalizacji. » więcej 2020-02-22, godz. 12:00 Jadzia i drwal - dwa nowe koziołki zamieszkały w Kędzierzynie-Koźlu Dwie kolejne rzeźby koziołków pojawiły się w Kędzierzynie-Koźlu. Docelowo w każdym z miejskich osiedli ma stanąć figurka, która nawiązuje do zwierząt widocznych… » więcej 2020-02-22, godz. 12:00 Namysłowski "pośredniak" przejdzie remont. Termomodernizacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania i poprawi komfort pracy Namysłowski urząd pracy ma szanse przejść w tym roku remont. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia… » więcej 2020-02-22, godz. 11:15 Coraz mniej leków nielegalnie trafia za granicę. Gość Radia Opole - Udało się w drastyczny sposób zredukować proceder wywozu leków za granicę - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej… » więcej 2020-02-22, godz. 09:30 Ferie dzieci z Opolszczyzny były bezpieczne i spokojne Na półkoloniach, obozach albo w mieście - spokojnie i bez zakłóceń. Uczniowie z Opolszczyzny kończą ferie zimowe. Opolskie Kuratorium Oświaty zatwierdziło w sumie… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Głogówek: po kontroli NIK i zaleceniach konserwatora zabytków będzie nowa strefa parkowania i nowy cennik Zmienią się opłaty i strefa parkowania w Głogówku. Ma to związek z zaleceniami Najwyższej Izby Kontroli. Nowe zasady płatnego parkowania w tym mieście obowiązywać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »