Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-12, 09:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Polska muzyka (nie)zapomniana przyjęta owacyjnie! Za nami uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła polskich kompozytorów - Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Maliszewskiego - uświetniły uroczysty koncert zorganizowany w niedzielny wieczór (11.11) w Filharmonii Opolskiej, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W pierwszej części wieczoru wystąpił utytułowany pianista, Krzysztof Książek, kojarzony głównie z konkursami chopinowskimi.

- Zawsze jest wielką radością dla mnie zagrać coś innego niż Chopina - mówi pianista. - Ale tak naprawdę ostatnimi czasy, na nowo jakby polubiłem Chopina.

Artysta przyznaje także, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego z orkiestrą w trakcie grania jest dla niego ważne i pomaga w grze.

- Zawsze traktuję granie z orkiestrą jako taki duet - wyjaśnia Krzysztof Książek. - Gramy razem i to nie jest tak, że ja jestem ważniejszy czy orkiestra jest ważniejsza. Bardzo dobrze współpracowało mi się dzisiaj z orkiestrą i z dyrygentem i dużo radości mieliśmy wszyscy z tego utworu [Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego - przyp. red.].

Utworem mocno wyczekiwanym przez wielu słuchaczy, okazała się IV symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie", która zabrzmiała po raz pierwszy od prawykonania.

- Punktem kulminacyjnym utworu jest pojawienie się melodii Mazurka Dąbrowskiego - mówi dyrektor filharmonii, Przemysław Neumann. - Jak się tylko ten motyw pojawia, wzruszenie chwyta za gardło, bo nagle człowiek sobie uświadamia długą drogę, którą kompozytor musiał przejść, żeby dojść do momentu, w którym może pełną piersią zaśpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła". I ten utwór, w tym kontekście 11 listopada, jest najlepszą wizytówką tej muzyki.

Dodajmy, że pojawienie się melodii polskiego hymnu państwowego w partii trąbek zostało dodatkowo wyeksponowane - trębacze zagrali ten fragment utworu w postawie stojącej.

Przypomnijmy, że uroczysty koncert, odbył się nie tylko z okazji święta państwowego, ale także w ramach cyklu "Polska muzyka zapomniana", a także ogólnopolskiego programu "filharmonia / ostrożnie wciąga!!!" skierowanego do maturzystów.

Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Krzysztof Książek
Przemysław Neumann

Kultura i rozrywka

2022-06-28, godz. 20:00 Pieniądze w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafiły do orkiestr dętych Opolscy muzycy otrzymali pieniądze na doposażenie, organizację warsztatów oraz koncertów. W ramach 4. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafiło… » więcej 2022-06-28, godz. 18:00 "Historyczne" wakacje w MBP. Bezpłatne zajęcia dla dzieci Zabawy ruchowe, gry planszowe, zajęcia plastyczne, łamigłówki, czytanie książek to wszystko przygotowała wypożyczalnia dla dzieci MBP przy ul. Minorytów… » więcej 2022-06-28, godz. 15:45 Opolskie koncerty promenadowe wracają do stolicy regionu. W programie koncerty lokalnych artystów, ale nie tylko Prezentacje kwartetów, orkiestr, zespołów muzycznych i lokalnych artystów - to tylko niektóre atrakcje popularnych koncertów promenadowych, które rozpoczną… » więcej 2022-06-28, godz. 10:45 Wakacyjne zajęcia dla dzieci w MBP w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu jak co roku zaprasza dzieci na wakacyjne zajęcia. Niektóre zajęcia ruszyły już od poniedziałku, inne będą dostępne… » więcej 2022-06-28, godz. 07:13 Artystyczne fotografie pokazujące ruinę na marmurowych ścianach [ZDJĘCIA] Fotografie Wojciecha Brzeszczaka można oglądać w holu opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. Barwne zdjęcia pokazują stan obecny byłych zakładów… » więcej 2022-06-27, godz. 20:08 Maciej Siembieda opowiadał o swojej najnowszej książce Maciej Siembieda spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pisarz przyjechał do Opola ze swoją najnowszą książką zatytułowaną… » więcej 2022-06-27, godz. 12:49 Filharmonia Opolska: jubileuszowy sezon artystyczny zamknięty z rozmachem, ale to nie koniec muzycznych atrakcji! [ZD… Wielkim aplauzem w części koncertowej, a następnie zabawą taneczną w klimacie lat 50. zakończył się w niedzielny (26.06) wieczór jubileuszowy, 70. sezon… » więcej 2022-06-27, godz. 06:35 Silna reprezentacja Opolszczyzny na festiwalu ludowym w Tokarni. Są zwycięzcy, Radio Opole było na miejscu! [ZDJĘC… Zespół Silesia wystąpił w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni jako laureat ogólnopolskiego konkursu 'Jawor u źródeł kultury'. Przypomnijmy… » więcej 2022-06-26, godz. 15:45 Opolscy twórcy najlepsi na ogólnopolskim festiwalu "Jawor u źródeł kultury". Zespół SILESIA i Małgorzata Mateja… Dwie spośród trzech głównych nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej 'Jawor u źródeł kultury' otrzymali twórcy z Opolszczyzny. Trofea powędrowały… » więcej 2022-06-26, godz. 10:21 "Ziemia obiecana" w nowym ujęciu z oryginalnymi dialogami, uniwersalnymi wartościami i bezprzewodowymi mikrofonami [… Teatr imienia Jana Kochanowskiego wystawił 'Ziemię obiecaną' Reymonta w reżyserii Piotra Ratajczaka i dramaturgii Joanny Kowalskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »