Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-12, 09:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Polska muzyka (nie)zapomniana przyjęta owacyjnie! Za nami uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła polskich kompozytorów - Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Maliszewskiego - uświetniły uroczysty koncert zorganizowany w niedzielny wieczór (11.11) w Filharmonii Opolskiej, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W pierwszej części wieczoru wystąpił utytułowany pianista, Krzysztof Książek, kojarzony głównie z konkursami chopinowskimi.

- Zawsze jest wielką radością dla mnie zagrać coś innego niż Chopina - mówi pianista. - Ale tak naprawdę ostatnimi czasy, na nowo jakby polubiłem Chopina.

Artysta przyznaje także, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego z orkiestrą w trakcie grania jest dla niego ważne i pomaga w grze.

- Zawsze traktuję granie z orkiestrą jako taki duet - wyjaśnia Krzysztof Książek. - Gramy razem i to nie jest tak, że ja jestem ważniejszy czy orkiestra jest ważniejsza. Bardzo dobrze współpracowało mi się dzisiaj z orkiestrą i z dyrygentem i dużo radości mieliśmy wszyscy z tego utworu [Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego - przyp. red.].

Utworem mocno wyczekiwanym przez wielu słuchaczy, okazała się IV symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie", która zabrzmiała po raz pierwszy od prawykonania.

- Punktem kulminacyjnym utworu jest pojawienie się melodii Mazurka Dąbrowskiego - mówi dyrektor filharmonii, Przemysław Neumann. - Jak się tylko ten motyw pojawia, wzruszenie chwyta za gardło, bo nagle człowiek sobie uświadamia długą drogę, którą kompozytor musiał przejść, żeby dojść do momentu, w którym może pełną piersią zaśpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła". I ten utwór, w tym kontekście 11 listopada, jest najlepszą wizytówką tej muzyki.

Dodajmy, że pojawienie się melodii polskiego hymnu państwowego w partii trąbek zostało dodatkowo wyeksponowane - trębacze zagrali ten fragment utworu w postawie stojącej.

Przypomnijmy, że uroczysty koncert, odbył się nie tylko z okazji święta państwowego, ale także w ramach cyklu "Polska muzyka zapomniana", a także ogólnopolskiego programu "filharmonia / ostrożnie wciąga!!!" skierowanego do maturzystów.

Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Krzysztof Książek
Przemysław Neumann

Kultura i rozrywka

2020-07-04, godz. 17:00 Dla dużych i małych. W Komprachcicach nauczą, jak zrobić profesjonalne latawce Nieco o nich zapomnieliśmy i coraz rzadziej pojawiają się na naszym niebie, ale będzie można te braki nadrobić. Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcice organizuje… » więcej 2020-07-04, godz. 12:00 Są jeszcze wolne miejsca na zajęcia w Muzealnej Akademii Odkrywców organizowanej przez Muzeum Ziemi Kozielskiej Archeologiczne zagadki czy zgłębianie wiedzy o twierdzach i zamkach to tylko niektóre z atrakcji, jakie Muzeum Ziemi Kozielskiej przygotowało w czasie wakacji… » więcej 2020-07-03, godz. 15:15 Kino Bajka w Kluczborku rusza z seansami plenerowymi. Sobotni wieczór z komedią romantyczną, ale w rygorze sanitarnym Rusza kino plenerowe w Kluczborku. Jutro (04.07) wieczorem Kino Bajka pokaże komedię romantyczną 'Rozumiemy się bez słów' na przebudowanym terenie po byłej fabryce… » więcej 2020-07-03, godz. 12:00 57. KFPP: Ruszyły eliminacje do Debiutów i Premier tegorocznego festiwalu Tradycyjnie od wielu lat Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza wykonawców z całej Polski do wzięcia udziału w opolskich eliminacjach do koncertu… » więcej 2020-07-03, godz. 12:00 Kino Helios w Opolu otwiera swoje sale Po blisko czterech miesiącach przerwy działające w Opolu Kino Helios otwiera swoje sale dla widzów. Wszystkie seanse odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego… » więcej 2020-07-02, godz. 16:15 Wakacje w MBP w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dzieci i młodzież do spędzenia wakacji w sieci. Tym razem nie odbędą się stacjonarne zajęcia, ale pracownicy biblioteki… » więcej 2020-07-02, godz. 14:00 Nauczyciele z Opola nagrali piosenkę dla uczniów Nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej 'Nasza Szkoła' w Opolu nagrali piosenkę dla uczniów i stworzyli do niej teledysk. Piosenka ma być podziękowaniem za… » więcej 2020-07-02, godz. 11:10 Zmarł Bogusław Żurakowski W wieku 81 lat zmarł w szpitalu w Krakowie Bogusław Żurakowski, poeta, literaturoznawca, aksjolog, pedagog, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, wcześniej wykładowca… » więcej 2020-07-02, godz. 08:30 Zespół EABS skończył nagrywać kolejną płytę w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kilka lat temu wrocławska grupa zarejestrowała u nas już swoje kawałki, tyle, że na szpulowych taśmach. Tym razem na najnowszym krążku pojawią się zabawy różnymi… » więcej 2020-07-01, godz. 21:00 Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu wystartowała z ofertą wakacyjną Pierwsze zajęcia online pod hasłem „Zrób to w wakacje” przygotowane przez Ignacego Nowodworskiego dotyczyły prac plastycznych, które można stworzyć dzięki materiałom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »