Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-12, 09:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Polska muzyka (nie)zapomniana przyjęta owacyjnie! Za nami uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła polskich kompozytorów - Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Maliszewskiego - uświetniły uroczysty koncert zorganizowany w niedzielny wieczór (11.11) w Filharmonii Opolskiej, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W pierwszej części wieczoru wystąpił utytułowany pianista, Krzysztof Książek, kojarzony głównie z konkursami chopinowskimi.

- Zawsze jest wielką radością dla mnie zagrać coś innego niż Chopina - mówi pianista. - Ale tak naprawdę ostatnimi czasy, na nowo jakby polubiłem Chopina.

Artysta przyznaje także, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego z orkiestrą w trakcie grania jest dla niego ważne i pomaga w grze.

- Zawsze traktuję granie z orkiestrą jako taki duet - wyjaśnia Krzysztof Książek. - Gramy razem i to nie jest tak, że ja jestem ważniejszy czy orkiestra jest ważniejsza. Bardzo dobrze współpracowało mi się dzisiaj z orkiestrą i z dyrygentem i dużo radości mieliśmy wszyscy z tego utworu [Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego - przyp. red.].

Utworem mocno wyczekiwanym przez wielu słuchaczy, okazała się IV symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie", która zabrzmiała po raz pierwszy od prawykonania.

- Punktem kulminacyjnym utworu jest pojawienie się melodii Mazurka Dąbrowskiego - mówi dyrektor filharmonii, Przemysław Neumann. - Jak się tylko ten motyw pojawia, wzruszenie chwyta za gardło, bo nagle człowiek sobie uświadamia długą drogę, którą kompozytor musiał przejść, żeby dojść do momentu, w którym może pełną piersią zaśpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła". I ten utwór, w tym kontekście 11 listopada, jest najlepszą wizytówką tej muzyki.

Dodajmy, że pojawienie się melodii polskiego hymnu państwowego w partii trąbek zostało dodatkowo wyeksponowane - trębacze zagrali ten fragment utworu w postawie stojącej.

Przypomnijmy, że uroczysty koncert, odbył się nie tylko z okazji święta państwowego, ale także w ramach cyklu "Polska muzyka zapomniana", a także ogólnopolskiego programu "filharmonia / ostrożnie wciąga!!!" skierowanego do maturzystów.

Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Krzysztof Książek
Przemysław Neumann

Kultura i rozrywka

2024-02-24, godz. 16:00 "Władza" zdominuje 17. Zimowy Las Sztuki w Opolu? Zimowy Las Sztuki otworzy się przed opolanami już po raz 17. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia organizowanego w Teatrze Eko Studio w Opolu jest 'Wła… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Standardy jazzowe, muzyka filmowa i rozrywkowa. Niedziela z koncertem charytatywnym w Kluczborku Jeden z najlepszych puzonistów jazzowych w Polsce weźmie udział w jutrzejszym (25.02) koncercie charytatywnym z okazji 15-lecia kluczborskiego Big Roll Bandu… » więcej 2024-02-24, godz. 09:54 Podróż przez elektroniczne dźwięki. Duet Kępiński Kowalonek w Studiu M [ZDJĘCIA] Elektroniczne dźwięki duetu Kępiński/Kowalonek wypełniły Studio M Radia Opole. Na scenie wystąpili Miro Kępiński znany jako kompozytor i producent muzyki… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 Poznaj inwazyjne gatunki w Polsce. Oprowadzanie po wystawie w MŚO Na rodzinne oprowadzanie po wystawie przyrodniczej zaprasza w sobotę (24.02) Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Obcy wśród nas. Obce… » więcej 2024-02-23, godz. 07:58 Multimedialne prace studentów na wystawie w teatrze [ZDJĘCIA] Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pokazują swoje zaliczenia na wystawie multimedialnej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wystawa nosi tytuł… » więcej 2024-02-22, godz. 19:15 Bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy i członków organizacji pozarządowych Do udziału w bezpłatnych wykładach dotyczących pozyskiwania pieniędzy unijnych, rachunkowości czy prawa, zachęca Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu… » więcej 2024-02-22, godz. 14:00 "Nemezis" Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku 2023 Powieść pt. 'Nemezis', związanego z Opolszczyzną autora, Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku portalu lubimyczytać.pl. To powieść z pogranicza… » więcej 2024-02-22, godz. 12:15 Śpiewanki, czyli Opolskie Granie, po raz pierwszy w Miejscu X Opolskie Granie, zwane też Śpiewankami, po raz pierwszy zawędruje do Miejsca X w Opolu. To wydarzenie, które odbywa się cyklicznie w stolicy regionu już… » więcej 2024-02-22, godz. 10:15 Znane "piosenki ulicy" usłyszymy w Filharmonii Opolskiej Klub Muzyczny Filharmonii Opolskiej proponuje koncert złożony z popularnych piosenek warszawskich, lwowskich i innych znanych bardów. Koncert zatytułowany… » więcej 2024-02-21, godz. 15:14 Sukces aktorki z Nysy. Kamila Urzędowska nagrodzona na 74. Berlinale Wywodząca się z Nysy aktorka - Kamila Urzędowska została doceniona podczas 74. Berlinale. Jurorzy docenili ją za rolę Jagny w 'Chłopach' w reżyserii DK… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »