Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-12, 09:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Polska muzyka (nie)zapomniana przyjęta owacyjnie! Za nami uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła polskich kompozytorów - Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Maliszewskiego - uświetniły uroczysty koncert zorganizowany w niedzielny wieczór (11.11) w Filharmonii Opolskiej, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W pierwszej części wieczoru wystąpił utytułowany pianista, Krzysztof Książek, kojarzony głównie z konkursami chopinowskimi.

- Zawsze jest wielką radością dla mnie zagrać coś innego niż Chopina - mówi pianista. - Ale tak naprawdę ostatnimi czasy, na nowo jakby polubiłem Chopina.

Artysta przyznaje także, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego z orkiestrą w trakcie grania jest dla niego ważne i pomaga w grze.

- Zawsze traktuję granie z orkiestrą jako taki duet - wyjaśnia Krzysztof Książek. - Gramy razem i to nie jest tak, że ja jestem ważniejszy czy orkiestra jest ważniejsza. Bardzo dobrze współpracowało mi się dzisiaj z orkiestrą i z dyrygentem i dużo radości mieliśmy wszyscy z tego utworu [Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego - przyp. red.].

Utworem mocno wyczekiwanym przez wielu słuchaczy, okazała się IV symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie", która zabrzmiała po raz pierwszy od prawykonania.

- Punktem kulminacyjnym utworu jest pojawienie się melodii Mazurka Dąbrowskiego - mówi dyrektor filharmonii, Przemysław Neumann. - Jak się tylko ten motyw pojawia, wzruszenie chwyta za gardło, bo nagle człowiek sobie uświadamia długą drogę, którą kompozytor musiał przejść, żeby dojść do momentu, w którym może pełną piersią zaśpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła". I ten utwór, w tym kontekście 11 listopada, jest najlepszą wizytówką tej muzyki.

Dodajmy, że pojawienie się melodii polskiego hymnu państwowego w partii trąbek zostało dodatkowo wyeksponowane - trębacze zagrali ten fragment utworu w postawie stojącej.

Przypomnijmy, że uroczysty koncert, odbył się nie tylko z okazji święta państwowego, ale także w ramach cyklu "Polska muzyka zapomniana", a także ogólnopolskiego programu "filharmonia / ostrożnie wciąga!!!" skierowanego do maturzystów.

Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Krzysztof Książek
Przemysław Neumann

Kultura i rozrywka

2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »