Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-24, 18:30 Autor: Maciej Stępień

Dwie dekady z literaturą i prozą w Brzegu. Rusza jubileuszowy Syfon

Krystian Ławreniuk [fot. Maciej Stępień]
Krystian Ławreniuk [fot. Maciej Stępień]
Już jutro (25.10) zainaugurowana zostanie XX edycja Festiwalu Literackiego Syfon. Impreza organizowana jest nieprzerwanie przez Klub Integracji Twórczych „Stowarzyszenie Żywych Poetów”. Od dwóch dekad do Brzegu przyjeżdżają najlepsi pisarze, poeci, prozaicy oraz autorzy literatury fantasy.
Krystian Ławreniuk, współorganizator konfrontacji literackich mówi Radiu Opole o bogatej historii tej ogólnopolskiej imprezy.

- Wiele osób przewinęło się przez Brzeg i nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji Syfonu. Przyjadą do nas ludzie z najodleglejszych zakątków Polski. Tak to już jest, że nasza impreza jest bardziej znana w kraju, niż u nas w Brzegu. Stowarzyszenie Żywych Poetów jest znane w Polsce, a niekoniecznie tutaj, podobnie jest z naszymi tomikami i wydawnictwami. Tak to już jest, ale cieszymy się z jubileuszu, że Syfon przetrwał 20 lat – podsumowuje Ławreniuk.

W trakcie tegorocznego Syfonu zaplanowano spotkania m.in. z Andrzejem Franaszkiem, Jakubem Sajkowskim, czy Jakubem Ćwiekiem. Odbędą się również koncerty akustyczne Gabriela Fleszara oraz wrocławskiego zespołu Grey Fruit. Wszystkie wydarzenia obywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu oraz w Niezależnym Ośrodku Kulturalnym „Herbaciarnia”.
Krystian Ławreniuk

Kultura i rozrywka

2020-02-23, godz. 21:00 Lalki z całego świata będzie można oglądać w Głogówku! 'Nie do zabawy' to tytuł ekspozycji, którą od poniedziałku (24.02) będzie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Na wystawę składa się 200 lalek z całego… » więcej 2020-02-23, godz. 15:00 Życie w Afryce pokazuje oleskie muzeum na specjalnych obrazach. Tkaniny są pokryte woskiem 'Radość życia na afrykańskich batikach' to tytuł nowej wystawy prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Oleśnie. » więcej 2020-02-23, godz. 11:00 Za nami Kresowy Wieczór Filmowy w opolskiej WBP O plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodem opowiadano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-02-23, godz. 09:00 Nowoczesna adaptacja kultowej „Alicji w Krainie Czarów” zrobiła wrażenie na opolskich widzach Za nami kolejna premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W sztuce reżyserowanej przez Konrada Dworakowskiego główna bohaterka nie jest 7-letnim dzieckiem, tylko… » więcej 2020-02-22, godz. 19:00 Rodzinne koncerty w NCPP, czyli "Dziecięce encepence" 'Dziecięce encepence', czyli nowy cykl koncertów dla całych rodzin w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Będą się charakteryzować żywiołową formą, wspólną… » więcej 2020-02-22, godz. 17:30 Prawie 30 impresjonistycznych obrazów można zobaczyć w oleskim MDK-u Wystawę 'Spojrzenie nieoczywiste' autorstwa Krzysztofa Mazonia prezentuje Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »