Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-17, 17:58 Autor: Mariusz Majeran

Tegoroczny Najazd Poetów rozpoczęty

29. Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Mariusz Majeran]
29. Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Mariusz Majeran]
29. Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Mariusz Majeran]
29. Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Mariusz Majeran]
29. Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Mariusz Majeran]
29. Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Mariusz Majeran]
Międzynarodowe Forum Literackie i XXIX Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu otwarte spotkaniem literackim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Tegoroczna impreza potrwa do soboty i będzie składała się ze spotkań literackich, poetyckich, koncertu muzyczno-poetyckiego i turnieju poetyckiego.

- Mówimy o najeździe na zamek w Brzegu, ale tak naprawdę nie tylko Brzeg odwiedzimy - podkreśla Janusz Ireneusz Wójcik, twórca imprezy.

- Właściwie jest to najazd na zamki i miasta Opolszczyzny. Będziemy w Krapkowicach, Namysłowie, Brzegu i oczywiście w Opolu, gdzie zaczynamy. Tegoroczny Najazd ma szczególny charakter ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Podążamy szlakiem przede wszystkim przywracania śląsko-kresowej pamięci. Mówimy na naszych spotkaniach o wybitnych postaciach, które zasłużyły się dla polskości, zasłużyły się dla tego regionu.

Dziś postać Stanisława Wasylewskiego przypomniał dr Adam Wierciński, który jest także autorem książki o Wasylewskim.

- Jest współtwórcą polskiego eseju. Pisarzem zapominanym. W dalekim Lwowie ukazuje się w "Słowie Polskim" artykuł o mniszkach w Czarnowąsach. Nie z tej ziemi. Kasprowicz ma w ręku czasopismo i mówi: proszę pana, no tak a tam jest Harenda, a ja tam byłem, kiedy byłem uczniem gimnazjum w Opolu - mówi Wierciński.

Wieczorem zaplanowano "Noc poetów" na zamku Rogowie Opolskim podczas której przybyli goście zaprezentują swoje utwory. W czwartek poeci odwiedzą Krapkowice i Namysłów. W piątek będę w Brzegu, by w sobotę powrócić do Opola.

Szczegółowy program imprezy na stornie internetowej Radia Opole w zakładce Patronaty.

Organizatorami najazdu są: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Urząd Marszałkowski i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.
Janusz Ireneusz Wójcik
Adam Wierciński

Kultura i rozrywka

2019-07-15, godz. 21:15 W ciągu pięciu lat ze zbioru MBP w Opolu "wyparowało" 130 książek. To tzw. ubytki względne Inwentaryzacja zakończona, czytelnicy odetchnęli z ulgą. Dwa tygodnie trwała ewidencja zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Minorytów w Opolu, p ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:39 Martwa natura, pejzaże i architektura. Nowa wystawa opolskich seniorów „Letnie impresje” to tytuł nowej wystawy, która pojawiła się w Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Sekcja plastyczna „Akwarela”, działaj ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:58 W Muzeum Śląska Opolskiego można było posłuchać o przedstawicielach wrocławskiej szkoły szkła Oprowadzanie kuratorskie po wystawie szkła i ceramiki autorstwa małżeństwa Eryki i Jana Drostów zaproponowało opolanom Muzeum Śląska Opolskiego. Kuratorem tej ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:15 Pociągiem na Pol'and'Rock Festival z trzech opolskich miast. Na bilet w dwie strony trzeba wydać 130 złotych Trzy pociągi zawiozą mieszkańców naszego województwa na Pol'and'Rock Festival w Kostrzynie. Wszystkie składy pojadą wieczorem i w nocy z 31 lipca na 1 sierpni ... » więcej 2019-07-14, godz. 16:15 "Festiwal dyni w sercu Opolszczyzny" - ruszyły zgłoszenia Można już zgłaszać się do konkursów na najcięższą dynię i najbardziej okazałe warzywo, organizowanych przez krapkowickie starostwo. Komplet dokumentów można z ... » więcej 2019-07-14, godz. 14:19 Grzegorz Grunwald nagrodzony w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” Pochodzący z Dębskiej Kuźni Grzegorz Grunwald zdobył trzecie wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”, który za ... » więcej 2019-07-14, godz. 11:56 Gorące latynoskie rytmy wróciły na scenę opolskiego amfiteatru. Za nami pierwsza tegoroczna odsłona letniej zumby Muzyka, fitness, taniec i masa pozytywnej energii. To wszystko składa się na zumbę. Pierwsze w tym roku zajęcia odbyły się w opolskim amfiteatrze. To już piąt ... » więcej 2019-07-13, godz. 21:48 W Zawadzie witają lato. W tym roku również motoryzacyjnie Turniej piłkarski, atrakcje dla dzieci, występy muzyczne, czy zjazd pojazdów... wszelakich. Tak w podopolskiej Zawadzie świętują nadejście lata. » więcej 2019-07-12, godz. 10:48 W Kołobrzegu rusza I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego W piątek (12.07) Kołobrzegu rozpoczyna się I Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego 'Pamiątki'. Na scenie zaprezentuje się 18 wykonawców. ... » więcej 2019-07-10, godz. 22:00 5 koncertów, ponad 20 wykonawców i kilkadziesiąt godzin muzycznej uczty. Wielkie odliczanie do Międzynarodowego Festiw ... Do malowniczych Głuchołaz położonych u podnóża Gór Opawskich z całej Polski już po raz 13. zjadą miłośnicy poezji śpiewanej, a także największe gwiazdy z kręg ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »