Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-14, 18:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Przed nami "Zaczytane Opolskie". Sławy literatury odwiedzą wszystkie powiaty

Katarzyna Bonda [fot. Ewelina Lach, archiwum pisarki]
Katarzyna Bonda [fot. Ewelina Lach, archiwum pisarki]
Katarzyna Bonda, Olga Rudnicka, Filip Springer - to tylko część autorów, którzy odwiedzą Opolszczyznę. Pod koniec września w regionie rozpocznie się cykl wydarzeń zatytułowanych "Zaczytane Opolskie". We wszystkich powiatach będzie okazja spotkania się z autorami współczesnej literatury.
Akcja ma zachęcić do czytania książek. - W ubiegłym roku minimum jedną książkę przeczytało 38 procent Polaków - te statystyki przypomniała Agnieszka Kamińska z urzędu marszałkowskiego. - Czytelnicy, użytkownicy bibliotek województwa opolskiego, według danych w naszym posiadaniu, stanowili 18%, a aktywni czytelnicy, czyli ci którzy czytają to jest 15%. Odwiedziny w bibliotekach publicznych województwa opolskiego - korzystający z wypożyczalni 60%, w czytelniach mamy 25% korzystających, a 15% to Galeria WBP i ci, którzy przychodzą w ramach dodatkowej oferty bibliotek - dodaje.

O klucz doboru pisarzy, którzy odwiedzą Opolszczyznę pytaliśmy Piotra Polusa, zastępcę dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

- Klucz był tego typu, że zwracaliśmy się do bibliotekarzy, których pisarzy chcieliby u siebie gościć - mówi Polus. - Nie wszyscy z tych, których bibliotekarze wymienili w tych naszych ankietach udało nam się sprowadzić, ale większość tak - dodaje.

Pierwsze spotkanie autorskie odbędzie się 27. września na zamku w Mosznej. Gościem będzie autorka kryminałów Katarzyna Bonda. Akcja potrwa do 19. października.
Agnieszka Kamińska
Piotr Polus

Kultura i rozrywka

2018-09-22, godz. 10:00 Powiat kluczborski i niepodległość kraju były elementami II edycji konkursu "Pstryknij powiat" 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości było tematem przewodnim tegorocznej edycji, zorganizowanego przez starostwo w Kluczborku konkursu „Pstryknij ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 Nysa pożegna lato. Jedną z atrakcji kolorowy pokaz Występy amatorskich zespołów artystycznych oraz gry i zabawy ruchowe to część atrakcji, które znalazły się w programie nyskiego 'Pożegnania Lata'. » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Dobrodzień pokaże historię lokalną poprzez przedstawienie historyczne 'Zjazd królów, książąt i wszystkich świętych, co w Dobrodzieniu bywali' - taki tytuł nosi projekt realizowany przez Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu w r ... » więcej 2018-09-21, godz. 14:30 Wielcy nieobecni zagoszczą w Filharmonii Opolskiej Cykl zakłada występy ośmiu duetów piosenkarskich wywodzących się z prowadzonego od 1991 roku przez Jacka Mełnickiego Opolskiego Studia Piosenki. Kolejny konce ... » więcej 2018-09-21, godz. 12:00 Spotkanie autorskie z podróżnikiem i autorem książki Spotkanie z podróżnikiem i współautorem książki 'Podróże do granic' Robertem Czerniakiem przygotowała filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. » więcej 2018-09-21, godz. 09:00 Mocny akcent na rozpoczęcie 26. Śląskiego Festiwalu im. L. van Beethovena w Głogówku Na koncercie inauguracyjnym (21.09) zabrzmi I symfonia g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego oraz koncert skrzypcowy patrona festiwalu w interpretacji wybitnej ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:00 Przeciwko stereotypom z poezją u boku. Wystartował projekt Poetry Slam Poezją w stereotypy - młodzież z trzech krajów Europy będzie uczyła się o stereotypach i o tym, jak wpływają na postrzeganie narodów i członków różnych grup. ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 "Książę i Prawda" w OTLiA, czyli, że droga jest ważniejsza od stacji końcowej [RECENZJA TOMASZA ZACHAREWICZA] Tak to już jest, że dzieci rosną, a razem z nimi rosną ich bajki. Dylematy niezależnie od wieku pozostają dylematami, a pragnienie miłości i poszukiwanie tego ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:41 Opolskie lalki najlepsze w minionym sezonie artystycznym Miesięcznik Teatr podsumował miniony sezon artystyczny. Opolski Teatr Lalki i Aktora został uznany najlepszym teatrem. » więcej 2018-09-20, godz. 11:15 Hiszpańska realizacja tekstów Lorki w opolskich lalkach W OTLiA trwają próby do spektaklu 'Zraniony jeleń' będącym autorską interpretacją 'Poety w Nowym Jorku', którego autorem jest Frederico Lorca. Spektakl reżyse ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »