Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-10, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

"Zaczytane Opolskie" po raz kolejny będzie przekonywało opornych do sięgania po książkę

Rusza akcja "Zaczytane Opolskie" [fot.P.Wójtowicz]
Rusza akcja "Zaczytane Opolskie" [fot.P.Wójtowicz]
15 procent mieszkańców województwa czyta książki - takie dane przedstawiono w opolskim urzędzie marszałkowskim, który poprzez program "Zaczytane Opolskie" chce zmienić ten negatywny trend. Pomysł polega na tym, że do bibliotek w miasteczkach przyjadą sławni pisarze. Do czytania będą zachęcali m.in. Piotr Gąsowski, Krzysztof Skiba, Maciej Orłoś, czy Dorota Masłowska. Spotkania rozpoczną się w najbliższy czwartek w Prudniku a zakończą w połowie listopada.
- Czekam na to, żeby 23 września spotkać się z Piotrem Gąsowskim w Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu - mówi Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. - Zależało nam na zaproponowaniu mieszkańcom Opolszczyzny znanych osób. Przekrój i tematyka poruszona podczas spotkań jest bardzo duża, od poezji poprzez literaturę piękną.

Podczas konferencji prasowej wicemarszałek Zbigniew Kubalańca zaznaczył, że program powstał 3 lata temu w kontrze do tego, co dzieje się w tej chwili w czytelnictwie. Agnieszka Kamińska, dyrektor departamentu kultury, sportu i turystki podkreśliła – Oglądamy, a nie czytamy i ten problem zauważamy od co najmniej 20 lat.

Natomiast Tadeusz Chrobak dodał, że zauważa zmiany. - Kilka lat temu przeprowadzono badania z których wynikało, że największą grupa czytelniczą w bibliotekach była młodzież szkolna i ludzie w wieku emerytalnym. Natomiast obecnie najczęściej książki wypożyczają osoby między 20. a 40. rokiem życia (to około 30% czytelników w regionie). - Kiedyś się mówiło, że ci ludzie nie przychodzą do biblioteki ponieważ pracują, ale to się zmieniło. Zdaniem Tadeusza Chrobaka stało się to poprzez propagowanie czytelnictwa i spotkania z pisarzami.

Podczas konferencji zwrócono uwagę, że przykład idzie od dorosłych. - Jeśli rodzice czytają, to robią to również ich dzieci, więc najpierw należy wychować dorosłych, by dzieci sięgały po książki - podkreśliła Agnieszka Kamińska.
Tadeusz Chrobak

Kultura i rozrywka

2020-04-06, godz. 09:00 Targi Panieńskie odwołane. W gminie Ujazd nie będzie imprez masowych do końca czerwca W tym roku Targów Panieńskich, sztandarowej imprezy gminy Ujazd, nie będzie. Decyzją burmistrza wszystkie wydarzenia masowe, które miały się odbyć do końca czerwca… » więcej 2020-04-05, godz. 17:50 Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej dopiero jesienią Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego zostaje przeniesiony na jesień. Jak dowiedziało się Radio Opole, festiwal muzyczny, który… » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej 2020-04-04, godz. 11:48 Koncert poezji śpiewanej online. Inicjatywa Wołczyńskiego Ośrodka Kultury na sobotnie popołudnie Czy da się zorganizować koncert poezji śpiewanej w czasach epidemii? Wołczyński Ośrodek Kultury udowadnia, że tak. » więcej 2020-04-02, godz. 15:07 Premiera książki "Lee Schubienik". Aleksandra Konefał debiutuje literacko Dziś (2.04) premiera literackiego debiutu opolanki Aleksandry Konefał. To gotycka powieść dla młodzież pt. 'Lee Schubienk'. Jej dystrybucji podjęła się znana sieć… » więcej 2020-04-02, godz. 09:00 Kolejna gmina odwołuje imprezy. Nie będzie Dni Gorzowa Śląskiego ani Festiwalu Tańca Disco i Hip-Hop Odwołane zostały tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. » więcej 2020-04-01, godz. 20:00 Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Prestiżowe wyróżnienie dla Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach otrzymało Europejski Znak Dziedzictwa 2019. Do udziału w konkursie zostało nominowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »