Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-10, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

"Zaczytane Opolskie" po raz kolejny będzie przekonywało opornych do sięgania po książkę

Rusza akcja "Zaczytane Opolskie" [fot.P.Wójtowicz]
Rusza akcja "Zaczytane Opolskie" [fot.P.Wójtowicz]
15 procent mieszkańców województwa czyta książki - takie dane przedstawiono w opolskim urzędzie marszałkowskim, który poprzez program "Zaczytane Opolskie" chce zmienić ten negatywny trend. Pomysł polega na tym, że do bibliotek w miasteczkach przyjadą sławni pisarze. Do czytania będą zachęcali m.in. Piotr Gąsowski, Krzysztof Skiba, Maciej Orłoś, czy Dorota Masłowska. Spotkania rozpoczną się w najbliższy czwartek w Prudniku a zakończą w połowie listopada.
- Czekam na to, żeby 23 września spotkać się z Piotrem Gąsowskim w Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu - mówi Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. - Zależało nam na zaproponowaniu mieszkańcom Opolszczyzny znanych osób. Przekrój i tematyka poruszona podczas spotkań jest bardzo duża, od poezji poprzez literaturę piękną.

Podczas konferencji prasowej wicemarszałek Zbigniew Kubalańca zaznaczył, że program powstał 3 lata temu w kontrze do tego, co dzieje się w tej chwili w czytelnictwie. Agnieszka Kamińska, dyrektor departamentu kultury, sportu i turystki podkreśliła – Oglądamy, a nie czytamy i ten problem zauważamy od co najmniej 20 lat.

Natomiast Tadeusz Chrobak dodał, że zauważa zmiany. - Kilka lat temu przeprowadzono badania z których wynikało, że największą grupa czytelniczą w bibliotekach była młodzież szkolna i ludzie w wieku emerytalnym. Natomiast obecnie najczęściej książki wypożyczają osoby między 20. a 40. rokiem życia (to około 30% czytelników w regionie). - Kiedyś się mówiło, że ci ludzie nie przychodzą do biblioteki ponieważ pracują, ale to się zmieniło. Zdaniem Tadeusza Chrobaka stało się to poprzez propagowanie czytelnictwa i spotkania z pisarzami.

Podczas konferencji zwrócono uwagę, że przykład idzie od dorosłych. - Jeśli rodzice czytają, to robią to również ich dzieci, więc najpierw należy wychować dorosłych, by dzieci sięgały po książki - podkreśliła Agnieszka Kamińska.
Tadeusz Chrobak

Kultura i rozrywka

2019-09-19, godz. 09:01 Niedziela z Europejskimi Targami Chłopskimi w gminie Olszanka. Znany kucharz będzie smażyć na wielkiej patelni Smażenie na wielkiej patelni, konkurs 'Sałatkowa Rewia' i pokaz tradycyjnych zawodów to część atrakcji przygotowywanych na XIX Europejskie Targi Chłopskie w K ... » więcej 2019-09-18, godz. 21:35 Różnorodność w kameralnym wydaniu. Rusza 9. Festiwal "W oparach dźwięków" Nietypowe instrumenty, kameralny klimat i interdyscyplinarne podejście do świata dźwięku - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', kt ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:30 Warsztaty dla młodzieży i rekordowa liczba koncertów. Przed nami festiwal beethovenowski w Głogówku! Koncerty kameralne, symfoniczne, a nawet zajęcia muzyczne dla młodzieży - tak zapowiada się 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarze ... » więcej 2019-09-17, godz. 17:05 Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu 'To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD' - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojen ... » więcej 2019-09-17, godz. 16:30 Opolskie Lamy odkrywają karty. Znamy program 17. Festiwalu Filmowego w stolicy regionu Blisko 90 projekcji filmowych, kilkanaście wydarzeń towarzyszących i mnóstwo odwiedzających - to składa się na program 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. ... » więcej 2019-09-17, godz. 14:00 Dzięki małym grantom jest kino na wsi, festiwal etniczny i warsztaty W Izbicku, Olszowej i Strzelcach Opolskich realizowane są projekty kulturalne wymyślone przez mieszkańców. Pieniądze na nie pozyskano z programu małych grantó ... » więcej 2019-09-16, godz. 22:00 Międzywojnie z perspektywy Związku Polaków w Niemczech. Tadeusz Szczyrbak wydał 100 stron monografii O międzywojennej aktywności Związku Polaków w Niemczech opowiada najnowsza publikacja Tadeusza Szczyrbaka. » więcej 2019-09-16, godz. 18:00 Janusz Olejniczak nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej Janusz Olejniczak współautor audycji 'Co słychać?' w Radiu dla Ciebie został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Autor jest także pianistą, laure ... » więcej 2019-09-16, godz. 12:15 Podwójny bis i owacje na finał IV Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA] W niedzielne popołudnie (15.09) w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej zabrzmiały dwa koncerty, wieńczące IV Festiwal Mikołaja z Koźla. Finałowy k ... » więcej 2019-09-15, godz. 17:13 Do Opola zjechali miłośnicy tatuaży z całej Europy [ZDJĘCIA] Ponad 200 artystów, kilka razy tyle uczestników i zwiedzających - opolskie Tatoo Expo, to jedna z większych imprez w południowej Polsce, którą odwiedzają miło ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »