Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-12, 17:17 Autor: Witold Wośtak

Fragmenty "Katarynki" w opolskim ogrodzie. To była kolejna odsłona Narodowego Czytania Nowel Polskich

Narodowe Czytanie Nowel Polskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Narodowe Czytanie Nowel Polskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
"Katarynkę" autorstwa Bolesława Prusa zaprezentowali dziś (12.09) w Opolu zaproszeni goście podczas Narodowego Czytania Nowel Polskich. Spotkanie zorganizowano w ogrodzie Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji przy udziale młodzieży.
Wicemarszałek Roman Kolek, który przeczytał fragment "Katarynki", uważa, że słabe statystyki czytelnictwa wynikają z szalejącego postępu mediów elektronicznych.

- Pismo obrazkowe stało się najbardziej przemawiające do wyobraźni. Różnego rodzaju memy przedstawiają rzeczywistość w sposób prawidłowy lub sfałszowany. Jeżeli tak jest, każdy sięgający do tego rodzaju mediów naraża się również na wszelkiego rodzaju akcenty hejtowe. Stąd jest bardzo blisko do frustracji oraz różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Myślę więc, że promowanie dobrych pozycji literatury ma swoje znaczenie.

Rafał Rippel, wicedyrektor ds bibliotecznych RZPWE, zaznacza, że choć spada liczba fizycznych wizyt w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, wyraźnie rośnie ruch w sieci.

- Czasy multimedialne, czyli każdy z nas chodzi ze smartfonem w kieszeni i korzysta z tabletów mających dostęp do internetu. Każdy poszukuje tam również książek. Poprzez chociażby tę statystykę widzimy bardzo mocno, że ruch przenosi nam się z fizycznego używania książki do sieci. Z tego wynika coraz szersza oferta Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Kierujemy ją do wszystkich chcących korzystać z książek w sieci.

Izabela Bober i Jan Zawadzki, uczniowie klasy o profilu dyplomatycznym, mówią o swoich preferencjach czytelniczych.

- Niektórzy bardzo lubią czytać książki, a są takie osoby jak ja, które bardziej wolą na przykład komiksy. Moim zdaniem, medium czy forma przedstawienia historii nie wpływa jakkolwiek na jej przekaz czy głębię - ocenia Izabela.

- Z pewnością czytamy dużo prozy - wszelakich powieści – choć ostatnio izraelski pisarz Harari zdobywa dużą popularność, pisząc książki w rodzaju esejów - dodaje Jan.

Według raportu Biblioteki Narodowej, w ubiegłym roku 37 procent Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę.
Roman Kolek
Rafał Rippel
Izabela Bober i Jan Zawadzki

Kultura i rozrywka

2019-09-20, godz. 11:00 Kino Meduza dla najmłodszych. W Opolu rusza Festiwal Filmowy "Kino Dzieci" 'Kino Dzieci' to ogólnopolska inicjatywa, która w tym samym czasie odbywa się w 15 innych miastach Polski. Tegoroczne hasło brzmi: 'Czas na spotkanie'. Dzieci ... » więcej 2019-09-19, godz. 21:00 Chce teatru różnych perspektyw. Norbert Rakowski o wizji kolejnych 4 lat w TJK Jeszcze w tym roku przed nami trzy premiery w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Instytucja ma już nową stronę internetową. Chcę także komunikować się z ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:00 Rozśpiewany początek 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [ZDJĘCIA] Nietypowe muzyczne spotkanie i sala wypełniona młodzieżą - tak został zainaugurowany 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarzenie, na ... » więcej 2019-09-19, godz. 09:01 Niedziela z Europejskimi Targami Chłopskimi w gminie Olszanka. Znany kucharz będzie smażyć na wielkiej patelni Smażenie na wielkiej patelni, konkurs 'Sałatkowa Rewia' i pokaz tradycyjnych zawodów to część atrakcji przygotowywanych na XIX Europejskie Targi Chłopskie w K ... » więcej 2019-09-18, godz. 21:35 Różnorodność w kameralnym wydaniu. Rusza 9. Festiwal "W oparach dźwięków" Nietypowe instrumenty, kameralny klimat i interdyscyplinarne podejście do świata dźwięku - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', kt ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:30 Warsztaty dla młodzieży i rekordowa liczba koncertów. Przed nami festiwal beethovenowski w Głogówku! Koncerty kameralne, symfoniczne, a nawet zajęcia muzyczne dla młodzieży - tak zapowiada się 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarze ... » więcej 2019-09-17, godz. 17:05 Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu 'To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD' - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojen ... » więcej 2019-09-17, godz. 16:30 Opolskie Lamy odkrywają karty. Znamy program 17. Festiwalu Filmowego w stolicy regionu Blisko 90 projekcji filmowych, kilkanaście wydarzeń towarzyszących i mnóstwo odwiedzających - to składa się na program 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. ... » więcej 2019-09-17, godz. 14:00 Dzięki małym grantom jest kino na wsi, festiwal etniczny i warsztaty W Izbicku, Olszowej i Strzelcach Opolskich realizowane są projekty kulturalne wymyślone przez mieszkańców. Pieniądze na nie pozyskano z programu małych grantó ... » więcej 2019-09-16, godz. 22:00 Międzywojnie z perspektywy Związku Polaków w Niemczech. Tadeusz Szczyrbak wydał 100 stron monografii O międzywojennej aktywności Związku Polaków w Niemczech opowiada najnowsza publikacja Tadeusza Szczyrbaka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »