Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-06, 20:55 Autor: Mariusz Majeran

Salon Jesienny otwarty a autorzy nagrodzeni [ZDJĘCIA]

Salon Jesienny 2018 - Bartłomiej Trzos Grand Prix [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 - Bartłomiej Trzos Grand Prix [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 Anna Miszczyszyn - nagroda Prezydenta Miasta Opola [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 Anna Miszczyszyn - nagroda Prezydenta Miasta Opola [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 Marek Maciąg - nagroda ZPAP [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 Marek Maciąg - nagroda ZPAP [fot. Mariusz Majeran]
Prawdopodobnie pół wieku ma już Salon Jesienny, który w tym roku zgromadził prace 36 artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu.
Jury przyznało trzy nagrody regulaminowe: Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola i ZPAP.

- Wybór nie był łatwy - podkreśla dr Damian Pietrek, członek jury. - Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego, czyli Grand Prix otrzymał Bartłomiej Trzos za pracę Black Moon 1 oraz za zestaw czterech miniatur malarskich. Nagrodę Prezydenta Miasta Opola otrzymała Anna Miszczyszyn. Nagrodę ZPAP Okręgu opolskiego otrzymał Marek Maciąg - szczególnie za walory kompozycyjne i rozważania strukturalne w pracy "Faktura, struktura, natura". Co roku salon jest inny. Jest wiele bardzo dobrych jakościowo prac w tym roku.

- Nagroda ZPAP także jest przyznawana przez jury - dodaje kurator wystawy Andrzej Sznejweis. - Najwięcej sporów przysporzyła nam pierwsza i druga nagroda. Natomiast wybór ZPAP i praca, którą wybraliśmy jest jakby piękna bezspornie.

- Galeria Sztuki Współczesnej przyznaje swoją nagrodę kierując się różnymi względami. Tym razem zespół kuratorów wyznaczył Paulinę Ptaszyńską - uzupełnia Anna Potocka, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. - Przede wszystkim konsekwencja i rozwój artystki. Dawno nie przyznawaliśmy nagrody. W zeszłych latach były wyróżnienia. Natomiast nagroda to jest już wystawa autorska, indywidualna wystawa w głównych salach Galerii Sztuki Współczesnej. Opatrzona katalogiem i również zobowiązujemy się do promocji.

W tym roku piątą nagrodę przyzna także publiczność, która może głosować na swoją ulubioną pracę. Ogłoszenie wyników po zamknięciu Salonu Jesiennego. Wystawie towarzyszy także katalog.

Prace Salonu Jesiennego można oglądać w GSW do końca września. W ostatnim dniu przewidziano oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Radio Opole jest patronem medialnym Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Damian Pietrek
Andrzej Sznejweis
Anna Potocka

Kultura i rozrywka

2018-11-18, godz. 20:30 Muzyczna Jesień rozstrzygnięta. Charles Pakowsky z nagrodą główną i sesją w Studiu M Wrocławianie z Charles Pakowsky wygrali „Muzyczną Jesień” w Grodkowie. Kwartet zdobył nagrodę finansową i sesję nagraniową w Studiu M im. SBB Radia Opole. » więcej 2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:00 Fantastycznie spędzili weekend uczestnicy Opolconu. Szósty zlot dobiega końca Miłośnicy szeroko rozumianej fantastyki spotkali się tego weekendu w Opolu na szóstym konwencie Opolcon. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'Rozpalmy płomień ... » więcej 2018-11-18, godz. 12:00 Centryfuga, płatki do prania i stół do mycia naczyń - w Górkach można się przenieść w czasie W Małym Goreckim Muzeum można poznać życie dawnych mieszkańców wsi, a także dotknąć przyrządów jakich używali na co dzień. Założył je i prowadzi Stanisław Lac ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej 2018-11-17, godz. 11:15 Tułowice będą miały salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia W Tułowicach wyremontują salę widowiskową. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji. Prace mają zakończyć się w październiku. Inwestycja ma kosztować ... » więcej 2018-11-17, godz. 06:00 Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej 2018-11-16, godz. 23:30 Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA] Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »