Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-06, 20:55 Autor: Mariusz Majeran

Salon Jesienny otwarty a autorzy nagrodzeni [ZDJĘCIA]

Salon Jesienny 2018 - Bartłomiej Trzos Grand Prix [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 - Bartłomiej Trzos Grand Prix [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 Anna Miszczyszyn - nagroda Prezydenta Miasta Opola [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 Anna Miszczyszyn - nagroda Prezydenta Miasta Opola [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 Marek Maciąg - nagroda ZPAP [fot. Mariusz Majeran]
Salon Jesienny 2018 Marek Maciąg - nagroda ZPAP [fot. Mariusz Majeran]
Prawdopodobnie pół wieku ma już Salon Jesienny, który w tym roku zgromadził prace 36 artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu.
Jury przyznało trzy nagrody regulaminowe: Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola i ZPAP.

- Wybór nie był łatwy - podkreśla dr Damian Pietrek, członek jury. - Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego, czyli Grand Prix otrzymał Bartłomiej Trzos za pracę Black Moon 1 oraz za zestaw czterech miniatur malarskich. Nagrodę Prezydenta Miasta Opola otrzymała Anna Miszczyszyn. Nagrodę ZPAP Okręgu opolskiego otrzymał Marek Maciąg - szczególnie za walory kompozycyjne i rozważania strukturalne w pracy "Faktura, struktura, natura". Co roku salon jest inny. Jest wiele bardzo dobrych jakościowo prac w tym roku.

- Nagroda ZPAP także jest przyznawana przez jury - dodaje kurator wystawy Andrzej Sznejweis. - Najwięcej sporów przysporzyła nam pierwsza i druga nagroda. Natomiast wybór ZPAP i praca, którą wybraliśmy jest jakby piękna bezspornie.

- Galeria Sztuki Współczesnej przyznaje swoją nagrodę kierując się różnymi względami. Tym razem zespół kuratorów wyznaczył Paulinę Ptaszyńską - uzupełnia Anna Potocka, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. - Przede wszystkim konsekwencja i rozwój artystki. Dawno nie przyznawaliśmy nagrody. W zeszłych latach były wyróżnienia. Natomiast nagroda to jest już wystawa autorska, indywidualna wystawa w głównych salach Galerii Sztuki Współczesnej. Opatrzona katalogiem i również zobowiązujemy się do promocji.

W tym roku piątą nagrodę przyzna także publiczność, która może głosować na swoją ulubioną pracę. Ogłoszenie wyników po zamknięciu Salonu Jesiennego. Wystawie towarzyszy także katalog.

Prace Salonu Jesiennego można oglądać w GSW do końca września. W ostatnim dniu przewidziano oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Radio Opole jest patronem medialnym Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Damian Pietrek
Andrzej Sznejweis
Anna Potocka

Kultura i rozrywka

2018-09-18, godz. 19:30 Gorzów Śląski ma pierwszy mural. Malowidło dotyczy 20-lecia samorządności Mural z okazji 20 lat samorządności zdobi ścianę amfiteatru w Gorzowie Śląskim. Dzięki projektowi EDUKO 2016-2018 można było składać wnioski dotyczące właśnie ... » więcej 2018-09-18, godz. 19:00 Haftowana replika obrazu "Zamoyski pod Byczyną" jest prezentowana w Krapkowicach. To ogólnopolska premiera Co najmniej do połowy października haftowana replika obrazu 'Zamoyski pod Byczyną' będzie eksponowana w Krapkowickim Domu Kultury. Obraz pędzla Jana Matejki z ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:00 Rozbudzali zmysły i poznali dawną wieś opolską. Nowa ścieżka edukacyjna w Bierkowicach 'Sensoryczna wieś opolska - niepełnosprawny w muzeum' to ścieżka edukacyjna w Muzeum Wsi Opolskiej dedykowana osobom z dysfunkcjami wzroku. Każda z ekspozycji ... » więcej 2018-09-17, godz. 15:12 Nowości i ciekawi goście na tegorocznych Opolskich Lamach W dziesięciu miejscach odbędą się imprezy tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Przez jedenaście dni festiwalu organizatorzy zapowiadają prezent ... » więcej 2018-09-17, godz. 12:20 Wystartowała Mała Akademia Piosenki. Pierwsze zajęcia poprowadziła Magdalena Steczkowska Rozpoczęła się pierwsza Mała Akademia Piosenki w nowym roku szkolnym. Muzyczne zajęcia dla dzieci odbywają się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a dziś (17. ... » więcej 2018-09-17, godz. 11:30 Powstało muzeum śląskiej bitwy o paliwo Nowe muzeum powstało w Kędzierzynie-Koźlu. Jest poświęcone nalotom armii amerykańskiej na niemieckie fabryki paliwa, które znajdowały się na terenie obecnego ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:34 Zbliża się premiera filmu "Pontifex". To dokument o arcybiskupie Alfonsie Nossolu Miesiące pracy, zdjęć, wyjazdów, rozmów i montażu - tak powstał film 'Pontifex'. Produkcja TVP3 Opole została w niedzielę (16.09) zaprezentowana przedpremiero ... » więcej 2018-09-16, godz. 12:30 Rękodzielnicy w Kędzierzynie-Koźlu. Przy okazji rekonstrukcji bitwy Nie tylko rekonstrukcja oblężenia twierdzy kozielskiej jest atrakcją dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, którzy mogli również pooglądać, jak i nabyć wyroby ręk ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Małżeńska, autorska i aktorska premiera w Kochanowskim Aktorskie małżeństwo Beata Wnęk-Malec i Leszek Malec przygotowali i zagrali w komedii Siemiona Złotnikowa „Przyszedł mężczyzna do kobiety”. Sztuka otrzymała g ... » więcej 2018-09-15, godz. 20:30 Dni Twierdzy w Kędzierzynie-Koźlu Ten weekend w Kędzierzynie-Koźlu upływa pod znakiem historii. To już XI Dni Twierdzy Kozielskiej, stanowiące rekonstrukcję oblężenia Twierdzy Koźle w 1807 rok ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »