Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-09-01, 23:11 Autor: Katarzyna Zawadzka

Znamy laureatów Salonu Jesiennego 2016

Bartosz Posacki przyjmuję nagrodę od wiceprezydenta Miasta Opola Mirosława Pietruchy [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bartosz Posacki przyjmuję nagrodę od wiceprezydenta Miasta Opola Mirosława Pietruchy [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarto Salon Jesienny 2016. Wystawa jest prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jest to coroczny, największy przegląd twórczości opolskich artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Można zobaczyć na niej malarstwo, nowe media, ceramikę, instalacje czy fotografie.
Grad Prix, czyli nagrodę prezydenta Opola, otrzymał Bartosz Posacki, który wykonał pracę w technice multimediów. Artysta otrzymał także nagrodę Galerii Sztuki Współczesnej.

Laureat nie krył wzruszania.
- Ciągle jestem pod wrażeniem tego, że zgarnąłem aż dwie nagrody, bo to jest niesamowita rzecz - komentuje artysta. - Już kiedyś zdarzyło mi się coś takiego na Salonie Jesiennym, ale to jest taka sprawa, która robi wrażenie - dodaje.

Halina Fleger otrzymała nagrodę marszałka województwa opolskiego. Artystka stworzyła pracę używając materiałów, które dotąd nie pojawiały się w jej twórczości. - Wykorzystałam stare kalkoteksty, które znalazłam robiąc porządki w swojej starej teczce. Przetworzyłam je i powstały z nich abstrakcyjne kompozycje, które kojarzą się z tymi starymi kalkotekstami. Pewnie nie wszyscy je pamiętają, ale mój rocznik na pewno - dodaje.

Nagrodę Związku Polskich Artystów Plastyków otrzymała Magda Zarycka, która w tym roku po raz pierwszy wzięła udział w Salonie Jesiennym.

- Impulsem do stworzenia tej pracy były zdjęcia rodzinne znalezione w albumach i pudłach - mówi artystka. - Chciałam opowiedzieć o nich swoim językiem. W sztuce dążę do minimalizmu, czyli maksymalnego upraszczania - dodaje.

Łącznie na Salonie Jesiennym swoje prace prezentuje 38 artystów. Wystawę można oglądać do 25 września.
Bartosz Posacki
Halina Fleger
Magda Zarycka

Kultura i rozrywka

2017-11-24, godz. 21:30 Najlepsze fotografie prasowe w Galerii Sztuki Współczesnej. World Press Photo w Opolu Otwarto wystawę World Press Photo w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Już po raz 17. mieszkańcy stolicy regionu mogą oglądać najlepsze fotografie prasowe. ... » więcej 2017-11-24, godz. 16:30 Teatry lalek zjechały do Strzelec Opolskich Po raz 47. w Strzelcach Opolskich spotkali się młodzi aktorzy teatrów lalek z całej Polski. 12 grup prezentowało autorskie przedstawienia, wykorzystując w nic ... » więcej 2017-11-24, godz. 15:00 Młodzieżowe radio internetowe znów zagra w Oleśnie Oleskie radio internetowe zostanie reaktywowane w pierwszych miesiącach przyszłego roku. W miejskim domu kultury jest kilkunastoosobowa grupa społeczników, ha ... » więcej 2017-11-23, godz. 20:56 Święto teatru w Nysie. Jest dramatycznie i komediowo W Nysie rozpoczęły się 35. Ogólnopolskie Spotkania Amatorskich Teatrów 'Proscenium 2017'. W ciągu trzech dni, na deskach Nyskiego Domu Kultury wystąpi jedenaś ... » więcej 2017-11-23, godz. 15:00 World Press Photo 17. raz zagości w Opolu. Najlepsze zdjęcia będzie można oglądać do połowy grudnia Już po raz 17 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu otwarta zostanie wystawa World Press Photo. Jutro (24.11) wernisaż, a od soboty ekspozycja będzie dostępna ... » więcej 2017-11-23, godz. 09:00 Piosenki Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu młodych artystów z MDK-u Pod znakiem piosenek Wojciecha Młynarskiego upłynął wieczór w klubie muzycznym Filharmonii Opolskiej. Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu prezent ... » więcej 2017-11-22, godz. 22:45 Wspomnienie o Grotowskim w Młodzieżowym Domu Kultury W ramach Tygodnia Kultury Niebanalnej opolanie zobaczyli film dokumentalny Teresy Kudyby - „Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu”. » więcej 2017-11-22, godz. 19:00 Świat oczami Andrzeja Fidyka. "Film dokumentalny ma ogromne znaczenie we współczesnym świecie" Światowej sławy dokumentalista Andrzej Fidyk spotkał się z czytelnikami w wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Razem z Aleksandrą Szarłat przywieźli do ... » więcej 2017-11-22, godz. 17:00 Nawiązując do tradycyjnych metod, uczą wypiekać pierniki Nie może ich zabraknąć na świątecznych stołach i choinkach. Warsztaty piernikarskie organizuje Muzeum Ziemi Prudnickiej. Chętni mogą nauczyć się, jak przygoto ... » więcej 2017-11-22, godz. 11:45 Kasia Langer Młodzieżową Ślązaczką Roku 10-letnia Kasia Langer z Kadłuba została Młodzieżową Ślązaczką Roku 2017. Tytuł zdobyła w trakcie XXVII Konkursu 'Po naszymu, czyli po śląsku', organizowanego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »