Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-09-01, 23:11 Autor: Katarzyna Zawadzka

Znamy laureatów Salonu Jesiennego 2016

Bartosz Posacki przyjmuję nagrodę od wiceprezydenta Miasta Opola Mirosława Pietruchy [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bartosz Posacki przyjmuję nagrodę od wiceprezydenta Miasta Opola Mirosława Pietruchy [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarto Salon Jesienny 2016. Wystawa jest prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jest to coroczny, największy przegląd twórczości opolskich artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Można zobaczyć na niej malarstwo, nowe media, ceramikę, instalacje czy fotografie.
Grad Prix, czyli nagrodę prezydenta Opola, otrzymał Bartosz Posacki, który wykonał pracę w technice multimediów. Artysta otrzymał także nagrodę Galerii Sztuki Współczesnej.

Laureat nie krył wzruszania.
- Ciągle jestem pod wrażeniem tego, że zgarnąłem aż dwie nagrody, bo to jest niesamowita rzecz - komentuje artysta. - Już kiedyś zdarzyło mi się coś takiego na Salonie Jesiennym, ale to jest taka sprawa, która robi wrażenie - dodaje.

Halina Fleger otrzymała nagrodę marszałka województwa opolskiego. Artystka stworzyła pracę używając materiałów, które dotąd nie pojawiały się w jej twórczości. - Wykorzystałam stare kalkoteksty, które znalazłam robiąc porządki w swojej starej teczce. Przetworzyłam je i powstały z nich abstrakcyjne kompozycje, które kojarzą się z tymi starymi kalkotekstami. Pewnie nie wszyscy je pamiętają, ale mój rocznik na pewno - dodaje.

Nagrodę Związku Polskich Artystów Plastyków otrzymała Magda Zarycka, która w tym roku po raz pierwszy wzięła udział w Salonie Jesiennym.

- Impulsem do stworzenia tej pracy były zdjęcia rodzinne znalezione w albumach i pudłach - mówi artystka. - Chciałam opowiedzieć o nich swoim językiem. W sztuce dążę do minimalizmu, czyli maksymalnego upraszczania - dodaje.

Łącznie na Salonie Jesiennym swoje prace prezentuje 38 artystów. Wystawę można oglądać do 25 września.
Bartosz Posacki
Halina Fleger
Magda Zarycka

Kultura i rozrywka

2018-02-18, godz. 12:00 Krapkowicki Dom Kultury mógłby oferować więcej, ale nie ma wystarczająco miejsca Grać premiery kinowe czy organizować koncerty i spektakle? Taki dylemat towarzyszy na co dzień dyrekcji Krapkowickiego Domu Kultury. » więcej 2018-02-18, godz. 07:00 Album z obrazami Jana Cybisa Muzeum Śląska Opolskiego w ramach grantu remontuje Galerię im. Jana Cybisa w Opolu a także wydała specjalny album z obrazami tego najsłynniejszego kolorysty. » więcej 2018-02-17, godz. 21:00 Rok Krapkowickiego Domu Kultury z wątkiem niepodległościowym w tle Akcenty związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości będą widoczne w tegorocznej ofercie Krapkowickiego Domu Kultury. » więcej 2018-02-17, godz. 20:30 Przemierza świat gry komputerowej. "Zagubiony chłopiec" na scenie opolskiego teatru lalek Za nami premiera spektaklu 'Zagubiony chłopiec' Artura Pałygi w reż. Pawła Passiniego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. W główna rolę wcieliła się debiutując ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:15 Grzegorz Wilk wystąpił na rynku w Opolu w koncercie walentynkowym Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zaprosiło Opolan na rynek na koncert walentynkowy. Usłyszeliśmy piosenki o miłości w wykonaniu Grzegorza Wilka. » więcej 2018-02-17, godz. 07:41 Energetyczne obrazy na wystawie w Opolu Prace Ariany Karimy można oglądać w Kawiarni Kafka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Kolorowe obrazy są pełne energii. » więcej 2018-02-17, godz. 07:20 Kolejny interesujący koncert w Studiu M Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Eksperymentalne brzmienia usłyszeli słuchacze w legendarnym Studiu M Radia Opole podczas koncertu wrocławskiej grupy Kagyuma. Zespół został ciepło przyjęty pr ... » więcej 2018-02-17, godz. 07:00 Rusza cykl wykładów o sztuce na 100 lecie odzyskania niepodległości Galeria Sztuki Współczesnej wpisuje się w obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji instytucja kultury przygotowała cykl wykładów ... » więcej 2018-02-16, godz. 18:00 Kawiarenka pełna przyjaciół Jana Cybisa. Uczniowie Plastyczniaka przygotowali spektakl Spektakl ukazujący życie Jana Cybisa przygotowali dziś uczniowie Liceum Plastycznnego w Opolu. Malarz kolorysta, współzałożyciel grupy kapistów, pedagog i kry ... » więcej 2018-02-16, godz. 15:59 Słodkości i naklejki z motywem Cybisa. Uczniowie opolskiego Plastyczniaka wspominają dziś swojego patrona Malarz, współzałożyciel ruchu kapistów Jan Cybis obchodziłby dziś 121 urodziny i z tej okazji grupa około 30 uczniów wyszła w miasto i obdarowuje mieszkańców ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »