Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-09-01, 23:11 Autor: Katarzyna Zawadzka

Znamy laureatów Salonu Jesiennego 2016

Bartosz Posacki przyjmuję nagrodę od wiceprezydenta Miasta Opola Mirosława Pietruchy [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bartosz Posacki przyjmuję nagrodę od wiceprezydenta Miasta Opola Mirosława Pietruchy [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarto Salon Jesienny 2016. Wystawa jest prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jest to coroczny, największy przegląd twórczości opolskich artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Można zobaczyć na niej malarstwo, nowe media, ceramikę, instalacje czy fotografie.
Grad Prix, czyli nagrodę prezydenta Opola, otrzymał Bartosz Posacki, który wykonał pracę w technice multimediów. Artysta otrzymał także nagrodę Galerii Sztuki Współczesnej.

Laureat nie krył wzruszania.
- Ciągle jestem pod wrażeniem tego, że zgarnąłem aż dwie nagrody, bo to jest niesamowita rzecz - komentuje artysta. - Już kiedyś zdarzyło mi się coś takiego na Salonie Jesiennym, ale to jest taka sprawa, która robi wrażenie - dodaje.

Halina Fleger otrzymała nagrodę marszałka województwa opolskiego. Artystka stworzyła pracę używając materiałów, które dotąd nie pojawiały się w jej twórczości. - Wykorzystałam stare kalkoteksty, które znalazłam robiąc porządki w swojej starej teczce. Przetworzyłam je i powstały z nich abstrakcyjne kompozycje, które kojarzą się z tymi starymi kalkotekstami. Pewnie nie wszyscy je pamiętają, ale mój rocznik na pewno - dodaje.

Nagrodę Związku Polskich Artystów Plastyków otrzymała Magda Zarycka, która w tym roku po raz pierwszy wzięła udział w Salonie Jesiennym.

- Impulsem do stworzenia tej pracy były zdjęcia rodzinne znalezione w albumach i pudłach - mówi artystka. - Chciałam opowiedzieć o nich swoim językiem. W sztuce dążę do minimalizmu, czyli maksymalnego upraszczania - dodaje.

Łącznie na Salonie Jesiennym swoje prace prezentuje 38 artystów. Wystawę można oglądać do 25 września.
Bartosz Posacki
Halina Fleger
Magda Zarycka

Kultura i rozrywka

2017-09-24, godz. 21:09 Ruszył Drum Fest. Na pierwszy ogień koncert Melanie Charles Opole już po raz 26 zostało stolicą rytmów. Wszystko za sprawą festiwalu Drum Fest, który zainaugurował dzisiaj (24.09) koncert haitanki Melanie Charles z zes ... » więcej 2017-09-24, godz. 11:16 Klasyczny Dobrodzień z misją odczarowania muzyki Od wczoraj (23.09) trwa na Opolszczyźnie VII Dobrodzień Classic Festival. W tym roku wydarzenie odbywa się w czterech miastach: Oleśnie (23.09), Dobrodzieniu ... » więcej 2017-09-23, godz. 18:30 Kolorowe przywitanie jesieni w Głubczycach Pięć godzin występów zespołów muzycznych, przedstawień oraz prezentacji miejscowych wyrobów. Tak Głubczyce witają jesień. » więcej 2017-09-23, godz. 17:15 "Żniwa" w NDK. Polski Teatr Tańca Balet Poznański Do Nysy przyjechał Polski Teatr Tańca Balet Poznański ze sztuką „Żniwa”. To teatr artystycznego eksperymentu, który przekracza granice rodzajowe, artystyczne ... » więcej 2017-09-23, godz. 13:00 Pokażą Brzeg z innej perspektywy. Dziś finał konkursu filmowego O godzinie 19 w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia” w Brzegu rozpocznie się podsumowanie trzeciej edycji konkursu Polskim Szlakiem Taśmy Filmowej. W ty ... » więcej 2017-09-23, godz. 11:00 W Krzyżowicach ruszają Europejskie Targi Chłopskie Kilkudziesięciu wystawców, swojskie jadło i regionalne produkty. W Krzyżowicach po raz siedemnasty spotykają się rolnicy, sadownicy i artyści rękodzieła. Euro ... » więcej 2017-09-23, godz. 08:30 Polsko-czeska premiera w Kochanowskim. "Opowieść uniwersalna" 'Ostatni gasi światło' - tragikomedia polsko-czeska na deskach opolskiego dramatu była piątkową (22.09) premierą dyrektora Norberta Rakowskiego. » więcej 2017-09-22, godz. 20:26 Słuchacze i muzycy fetują jubileusz Radia Opole Na scenie w opolskim amfiteatrze zespół Piersi, który od samego początku związany jest z Opolem i Radiem Opole. » więcej 2017-09-22, godz. 18:02 Europejskie Dni Dziedzictwa w pałacu W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców organizuje pożegnanie lata z zabytkami i naturą. » więcej 2017-09-22, godz. 16:35 W amfiteatrze trwają przygotowania do muzycznych urodzin Radia Opole W opolskim amfiteatrze już odbywają się próby techniczne do wieczornego jubileuszowego koncertu Radia Opole 'Mocne Granie - 65 lat Radia Opole'. Z amfiteatru ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »