Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-09-01, 23:11 Autor: Katarzyna Zawadzka

Znamy laureatów Salonu Jesiennego 2016

Bartosz Posacki przyjmuję nagrodę od wiceprezydenta Miasta Opola Mirosława Pietruchy [fot. Katarzyna Zawadzka]
Bartosz Posacki przyjmuję nagrodę od wiceprezydenta Miasta Opola Mirosława Pietruchy [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarto Salon Jesienny 2016. Wystawa jest prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Jest to coroczny, największy przegląd twórczości opolskich artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Można zobaczyć na niej malarstwo, nowe media, ceramikę, instalacje czy fotografie.
Grad Prix, czyli nagrodę prezydenta Opola, otrzymał Bartosz Posacki, który wykonał pracę w technice multimediów. Artysta otrzymał także nagrodę Galerii Sztuki Współczesnej.

Laureat nie krył wzruszania.
- Ciągle jestem pod wrażeniem tego, że zgarnąłem aż dwie nagrody, bo to jest niesamowita rzecz - komentuje artysta. - Już kiedyś zdarzyło mi się coś takiego na Salonie Jesiennym, ale to jest taka sprawa, która robi wrażenie - dodaje.

Halina Fleger otrzymała nagrodę marszałka województwa opolskiego. Artystka stworzyła pracę używając materiałów, które dotąd nie pojawiały się w jej twórczości. - Wykorzystałam stare kalkoteksty, które znalazłam robiąc porządki w swojej starej teczce. Przetworzyłam je i powstały z nich abstrakcyjne kompozycje, które kojarzą się z tymi starymi kalkotekstami. Pewnie nie wszyscy je pamiętają, ale mój rocznik na pewno - dodaje.

Nagrodę Związku Polskich Artystów Plastyków otrzymała Magda Zarycka, która w tym roku po raz pierwszy wzięła udział w Salonie Jesiennym.

- Impulsem do stworzenia tej pracy były zdjęcia rodzinne znalezione w albumach i pudłach - mówi artystka. - Chciałam opowiedzieć o nich swoim językiem. W sztuce dążę do minimalizmu, czyli maksymalnego upraszczania - dodaje.

Łącznie na Salonie Jesiennym swoje prace prezentuje 38 artystów. Wystawę można oglądać do 25 września.
Bartosz Posacki
Halina Fleger
Magda Zarycka

Kultura i rozrywka

2018-06-19, godz. 21:00 Ożywią stare fotografie. Każdy może zagrać w nietypowym filmie Każdy może wystąpić w filmie i zapisać się w historii Kędzierzyna-Koźla. Jutro (20.06) odbędzie się casting, a potrzebnych jest sporo osób, które wcielą się w ... » więcej 2018-06-19, godz. 19:55 Opolska dziennikarka i pisarka spotkała się z czytelnikami Tym razem Teresa Zielińska zaprezentowała czytelnikom swoją najnowszą książkę zatytułowaną (O)Polskie Antypody. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Pu ... » więcej 2018-06-19, godz. 18:12 IX Opolskie Dni Kresowe pod znakiem wierszy Kresowiaków i regionalnych potraw Prezentacją publikacji 'Kresowianie piszą wiersze... ' poświęconą twórczości mieszkańców województwa opolskiego rozpoczęły się Opolskie Dni Kresowian. Zbiorow ... » więcej 2018-06-19, godz. 14:30 Wzrost wyników finansowych w instytucjach kulturalnych województwa - 6 instytucji kultury, które podlegają pod samorząd województwa ma dodatnie wyniki finansowe - powiedziała w porannej rozmowie Radia Opole Agnieszka Kamińska ... » więcej 2018-06-19, godz. 10:30 W Opolu trwa festiwal podróżniczy "4 strony marzeń" Za nami już pierwsze spotkania w ramach rodzinnego festiwalu podróżniczego zorganizowanego przez filię nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Młodzi po ... » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 "(O)Polskie Antypody", czyli spotkanie z Teresą Zielińską Teresa Zielińska, była dziennikarka Radia Opole, będzie kolejnym gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowie ona o swojej nowej książce '(O)Polski ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 II Dino Top Festiwal. Na scenie m.in. Gang Olsena, Cree, Ostrowska i Malejonek Już 22 czerwca w Sędziszowie Małopolskim nasi słuchacze będą mogli bawić się podczas drugiej edycji festiwalu Dino Top Festiwal, organizowanego przez Polskie ... » więcej 2018-06-18, godz. 14:20 Opolskie maluchy recytują wiersze jak prawdziwi Anglicy Odpowiednia dykcja, właściwa wymowa i prezentacja sceniczna. To najważniejsze kryteria, według których międzynarodowe jury oceniały dziś (18.06) najmłodszych ... » więcej 2018-06-18, godz. 07:00 Program bogaty, czytelnicy dopisali. Taki był Festiwal Ksiązki w Opolu Zakończył się Festiwal Książki 2018 w Opolu. Od piątku (15.06) do niedzieli (17.06) na placu Wolności zaprezentowało się 70 wydawnictw, przeprowadzono 40 spot ... » więcej 2018-06-16, godz. 22:00 Krzysztof Szymczyk zwycięzcą Wielkiego Dyktanda Dziś odbyło się Wielkie Dyktando zrealizowane w ramach 3. Festiwalu Książki w Opolu. Jego treść odczytała Joanna Jabłczyńska. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »