Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-07, 21:05 Autor: Katarzyna Zawadzka

Salon Jesienny 2017 w GSW w Opolu otwarty

Józef Chyży. Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Józef Chyży. Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Paulina Ptaszyńska. Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Paulina Ptaszyńska. Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Sabrina Abtouche. Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Sabrina Abtouche. Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Salon Jesienny 2017 [fot. Katarzyna Zawadzka]
Uroczyście otwarto Salon Jesienny 2017 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny - można zobaczyć malarstwo, fotografię, rzeźbę, ceramikę, szkło artystyczne i nowe media. W sumie około stu prac czterdziestu dwóch artystów.
Co roku otwarciu salonu towarzyszy wręczenie nagród. Grand Prix Marszałka Województwa tegorocznej wystawy otrzymał Józef Chyży. Autor stworzył wieloelementową kompozycję zbudowaną z rysunków.

- Te rysunki są dosyć melancholijne, trochę smutne i refleksyjne - mówi Chyży. - Na pewno są dosyć w opozycji do mojej twórczości malarskiej, która jest raczej jasna, świetlista i radosna. Natomiast rysunki są przestrzenią refleksji. Tytuł tej pracy to jest "Lustro". W zasadzie lustro jest dla mnie obiektem symbolicznym. To przejście w drugą przestrzeń, trochę nieznaną - dodaje.

Nagrodę Prezydenta Miasta Opola i wyróżnienie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu otrzymała Paulina Ptaszyńska. Artystka zajmuje się sztuką nowych mediów.

- Moją pracą są dwa light box'y o formacie metr na metr - mówi Ptaszyńska. - O tyle są specyficzne, że nie świecą światłem stałym, lecz przez cały czas to światło się animuje. To było główne założenie mojego projektu. Tytuł to "Interferencja". Interferencje to są dodatkowe fale, które powstają przez nałożenie się przynajmniej dwóch źródeł fal. Chciałam stworzyć dodatkową wartość poprzez nakładanie się i wyciemnianie, rozjaśnianie tych moich prac, która przez cały czas prowadzą ze sobą dialog - dodaje.

Trzecie miejsce i nagrodę Związku Polskich Artystów Plastyków otrzymała Sabrina Abtouche. Artystka wykonała obrazy olejne.

- Na górze w galerii jest moja praca pt. "Manhattan" - mówi Abtouche. - Chciałam pokazać, jak wygląda to miasto, ludzie i deszcz prawie nocą. Zależało mi, aby uchwycić ten moment, na który w ogóle prawie nie zwracamy uwagi. Moja druga praca przedstawia natomiast wolną kobietę. Ona robi co chce, jest kobieca i piękna po prostu - dodaje.

Salon Jesienny 2017 można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu do 1 października.

Więcej o wystawie dziś w cyklu "Młoda Antena" w programie "Rewiry kultury" około godz. 21:50.
Józef Chyży
Paulina Ptaszyńska
Sabrina Abtouche

Kultura i rozrywka

2017-09-23, godz. 18:30 Kolorowe przywitanie jesieni w Głubczycach Pięć godzin występów zespołów muzycznych, przedstawień oraz prezentacji miejscowych wyrobów. Tak Głubczyce witają jesień. » więcej 2017-09-23, godz. 17:15 "Żniwa" w NDK. Polski Teatr Tańca Balet Poznański Do Nysy przyjechał Polski Teatr Tańca Balet Poznański ze sztuką „Żniwa”. To teatr artystycznego eksperymentu, który przekracza granice rodzajowe, artystyczne ... » więcej 2017-09-23, godz. 13:00 Pokażą Brzeg z innej perspektywy. Dziś finał konkursu filmowego O godzinie 19 w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia” w Brzegu rozpocznie się podsumowanie trzeciej edycji konkursu Polskim Szlakiem Taśmy Filmowej. W ty ... » więcej 2017-09-23, godz. 11:00 W Krzyżowicach ruszają Europejskie Targi Chłopskie Kilkudziesięciu wystawców, swojskie jadło i regionalne produkty. W Krzyżowicach po raz siedemnasty spotykają się rolnicy, sadownicy i artyści rękodzieła. Euro ... » więcej 2017-09-23, godz. 08:30 Polsko-czeska premiera w Kochanowskim. "Opowieść uniwersalna" 'Ostatni gasi światło' - tragikomedia polsko-czeska na deskach opolskiego dramatu była piątkową (22.09) premierą dyrektora Norberta Rakowskiego. » więcej 2017-09-22, godz. 20:26 Słuchacze i muzycy fetują jubileusz Radia Opole Na scenie w opolskim amfiteatrze zespół Piersi, który od samego początku związany jest z Opolem i Radiem Opole. » więcej 2017-09-22, godz. 18:02 Europejskie Dni Dziedzictwa w pałacu W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców organizuje pożegnanie lata z zabytkami i naturą. » więcej 2017-09-22, godz. 16:35 W amfiteatrze trwają przygotowania do muzycznych urodzin Radia Opole W opolskim amfiteatrze już odbywają się próby techniczne do wieczornego jubileuszowego koncertu Radia Opole 'Mocne Granie - 65 lat Radia Opole'. Z amfiteatru ... » więcej 2017-09-22, godz. 15:55 W Brzegu ruszył Kresowy Jarmark Mariacki W Brzegu rozpoczął się Kresowy Jarmark Mariacki. Ta coroczna impreza przyciąga wielu regionalnych kupców z całej Polski. Oprócz wypieków, swojskich wędlin, mi ... » więcej 2017-09-22, godz. 11:45 Zmiana sternika w prudnickiej bibliotece Izabela Mazur jest nowym kierownikiem Biblioteki Publicznej w Prudniku. Wybrana została w konkursie spośród trzech kandydatek na to stanowisko. Jej poprzednic ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »