Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-08, 11:00 Autor: Witold Wośtak

Koncerty i wystawy uświetnią ogólnopolską inaugurację 26. EDD w Oleśnie

Kościół św. Anny w Oleśnie w dniu inauguracji 26. EDD będzie można zwiedzić z przewodnikiem [fot. UM w Oleśnie]
Kościół św. Anny w Oleśnie w dniu inauguracji 26. EDD będzie można zwiedzić z przewodnikiem [fot. UM w Oleśnie]
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, koncert muzyki rozrywkowej "10 Dekad Niepodległej" oraz występ Natalii Kukulskiej. To niektóre z atrakcji przygotowanych na ogólnopolską inaugurację 26. Europejskich Dni Dziedzictwa. Inauguracja dziś w Oleśnie.
Większość wydarzeń zaplanowano w rynku i amfiteatrze. Oprócz koncertów będzie również wspólne czytanie "Przedwiośnia", spacery historyczne, wystawy artystyczne czy jarmark produktów regionalnych.

- W intensywne przygotowania trwające kilka miesięcy zaangażowało się wiele grup - mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. - Biorąc pod uwagę wielokulturową historię, mamy co pokazać wszystkim Polakom. Myślę, że w tej chwili jesteśmy przygotowani na 100 procent, aby przyjąć zarówno wielu gości, jak i pokazać wszystkim mieszkańcom te miejsca, które zazwyczaj nie są w pełni otwarte i na co dzień trudno jest uzyskać o nich pełną informację.

Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zwraca uwagę na wystawę malarską Barbary Horteckiej na temat kościoła świętej Anny.

- Ten kościół ma najbardziej oryginalną kreację architektoniczną w skali całej Polski - mówi. - Należy sobie uświadomić, że wśród drewnianego budownictwa sakralnego drugiego kościoła o takiej kompozycji, kształcie i układzie przestrzennym w Polsce nie ma. Obiekt zabiega o zaszczytne miano pomnika historii, na które w pełni zasługuje.

Program ogólnopolskiej inauguracji zawiera także rodzinny rajd rowerowy, grę terenową i prezentację ze zbiorów oleskich numizmatyków i filatelistów.

Radio Opole jest patronem medialnym całego przedsięwzięcia.
Sylwester Lewicki
Ewa Cichoń

Kultura i rozrywka

2019-09-15, godz. 08:35 Piękne zdjęcia i poruszające historie. W ten weekend w Opolu - festiwal filmu dokumentalnego HumanDOC - Nasz festiwal jest dla osób, które są ciekawe świata i chcą poszerzyć swoje horyzonty - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Izabela Żbikowska z ... » więcej 2019-09-14, godz. 19:00 Mocny akcent na inaugurację festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu 'Spotkanie osobowości światowego formatu' - tak organizatorzy zapowiadają VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu. Wyda ... » więcej 2019-09-14, godz. 12:23 Kędzierzyn-Koźle: wielki aplauz po koncercie z muzyką średniowieczną Owacjami na stojąco i bisem zakończył się piątkowy (13.09) koncert inaugurujący IV Festiwal Mikołaja z Koźla (13-15.09). Publiczność, która niemal szczelnie w ... » więcej 2019-09-14, godz. 07:59 Plebiscytowe Opole - multimedialna wystawa w Kochanowskim Stowarzyszenie Nasz Grodziec we współpracy z Instytutem Śląskim, Teatrem Kochanowskiego oraz oddziałem terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu, org ... » więcej 2019-09-13, godz. 15:14 Młodzież z Głubczyc "smakowała" owoców pracy archeologów 'Archeologia w okresie lateńskim na Wysoczyźnie Głubczyckiej' - to tytuł prelekcji jaką wygłosił dr Marek Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Europ ... » więcej 2019-09-12, godz. 22:38 Koncerty w Studiu M im. SBB wracają po wakacyjnej przerwie. Na początek zespół ATME [ZDJĘCIA] Szeroko pojęty rock, muzyka etniczna i metal progresywny - takie dźwięki wypełniły wieczorem legendarne Studiu M im. SBB Radia Opole. ATME - tak nazywa się ze ... » więcej 2019-09-12, godz. 17:17 Fragmenty "Katarynki" w opolskim ogrodzie. To była kolejna odsłona Narodowego Czytania Nowel Polskich 'Katarynkę' autorstwa Bolesława Prusa zaprezentowali dziś (12.09) w Opolu zaproszeni goście podczas Narodowego Czytania Nowel Polskich. Spotkanie zorganizowan ... » więcej 2019-09-12, godz. 12:30 Warsztaty rękodzieła w Powiatowym Centrum Kultury W darmowych warsztatach rękodzieła można wziąć udział w sobotę (14.09) w Powiatowym Centrum Kultury. Impreza wpisuje się w cykl wydarzeń w ramach Europejskich ... » więcej 2019-09-12, godz. 10:30 Już w piątek zaczyna się IV Festiwal Mikołaja z Koźla Po raz IV w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się festiwal Mikołaja z Koźla. To cykl koncertów muzyki dawnej, nawiązującej do postaci średniowiecznego zakonnika, au ... » więcej 2019-09-11, godz. 23:00 Pilnujcie swoich skarpetek! "Niedoparki" grasują w OTLiA 'Niedoparki' - to nowy spektakl, który powstaje w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Adaptacji książek dla dzieci czeskiego autora Pavela Śruta dokonała Malina ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »