Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-08, 11:00 Autor: Witold Wośtak

Koncerty i wystawy uświetnią ogólnopolską inaugurację 26. EDD w Oleśnie

Kościół św. Anny w Oleśnie w dniu inauguracji 26. EDD będzie można zwiedzić z przewodnikiem [fot. UM w Oleśnie]
Kościół św. Anny w Oleśnie w dniu inauguracji 26. EDD będzie można zwiedzić z przewodnikiem [fot. UM w Oleśnie]
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, koncert muzyki rozrywkowej "10 Dekad Niepodległej" oraz występ Natalii Kukulskiej. To niektóre z atrakcji przygotowanych na ogólnopolską inaugurację 26. Europejskich Dni Dziedzictwa. Inauguracja dziś w Oleśnie.
Większość wydarzeń zaplanowano w rynku i amfiteatrze. Oprócz koncertów będzie również wspólne czytanie "Przedwiośnia", spacery historyczne, wystawy artystyczne czy jarmark produktów regionalnych.

- W intensywne przygotowania trwające kilka miesięcy zaangażowało się wiele grup - mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. - Biorąc pod uwagę wielokulturową historię, mamy co pokazać wszystkim Polakom. Myślę, że w tej chwili jesteśmy przygotowani na 100 procent, aby przyjąć zarówno wielu gości, jak i pokazać wszystkim mieszkańcom te miejsca, które zazwyczaj nie są w pełni otwarte i na co dzień trudno jest uzyskać o nich pełną informację.

Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zwraca uwagę na wystawę malarską Barbary Horteckiej na temat kościoła świętej Anny.

- Ten kościół ma najbardziej oryginalną kreację architektoniczną w skali całej Polski - mówi. - Należy sobie uświadomić, że wśród drewnianego budownictwa sakralnego drugiego kościoła o takiej kompozycji, kształcie i układzie przestrzennym w Polsce nie ma. Obiekt zabiega o zaszczytne miano pomnika historii, na które w pełni zasługuje.

Program ogólnopolskiej inauguracji zawiera także rodzinny rajd rowerowy, grę terenową i prezentację ze zbiorów oleskich numizmatyków i filatelistów.

Radio Opole jest patronem medialnym całego przedsięwzięcia.
Sylwester Lewicki
Ewa Cichoń

Kultura i rozrywka

2020-08-03, godz. 18:00 Daria Chrzanowska tworzy projekt "Opolanie w obiektywie" Tworzy portrety mieszkańców Opola z miastem w tle. Daria Chrzanowska realizuje swój autorski projekt 'Opolanie w obiektywie'. Zdjęcia wykonuje osobom pełnoletnim… » więcej 2020-08-03, godz. 15:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przywraca otwarty dostęp do zbiorów Wciąż na terenie instytucji obowiązują jednak obostrzenia sanitarne. Czytelnicy mogą wypożyczyć oraz zwrócić udostępnioną literaturą. Strefa zabaw… » więcej 2020-08-02, godz. 16:00 Elektrośmieci możesz wymienić na darmowe bilety do teatru, kina czy muzeum Mieszkańcy regionu za zebrane elektroodpady otrzymają bilety do różnych placówek kultury. Z taką inicjatywą wyszło stowarzyszenie Aglomeracja Opolska… » więcej 2020-08-01, godz. 16:00 Opolanie korzystają z weekendu darmowych atrakcji. Ogród zoologiczny cieszy się dużym powodzeniem Trwa weekend bezpłatnych atrakcji dla mieszkańców Opola. To nagroda za rekordową - blisko 70-procentową - frekwencję w drugiej turze wyborów prezydenck… » więcej 2020-07-31, godz. 12:45 Mieszkańcy naszego regionu mogą nauczyć się bezpłatnie malować porcelanę opolskim wzorem. Ruszyły warsztaty W Muzeum Wsi Opolskiej rozpoczął się cykl warsztatów rękodzieła artystycznego, które poprzedzają wojewódzki konkurs plastyki obrzędowej. Pod okiem twórczyń… » więcej 2020-07-30, godz. 16:48 Są pieniądze na remont Domu Kultury w Kujawach. Gmina Strzeleczki pozyskała pół miliona złotych dofinansowania Gmina Strzeleczki otrzymała 500 tysięcy złotych dofinansowania na remont Domu Kultury w Kujawach. To kolejne pieniądze pozyskane w ramach Programu Rozwoju… » więcej 2020-07-29, godz. 18:49 4 wiejskie filie kluczborskiej biblioteki przeznaczone do likwidacji. Są rzadko odwiedzane i zbyt drogie w utrzymaniu Uchwałę o zamiarze likwidacji 4 filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej przyjęła kluczborska rada miejska. » więcej 2020-07-29, godz. 15:00 Na lekcję polskości zaprasza opolska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej Wykonają utwory i wyrecytują wiersze, które mają przybliżyć młodym ludziom losy pokolenia walczącego o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Opolska… » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Przeleżały tysiące lat w ziemi, zostały odkryte przez spacerowicza. Cenne artefakty z Jabłonki już do obejrzenia… Liczący sobie ponad trzy tysiące lat skarb z Jabłonki zaprezentowano w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Znalezisko to składa się z 10 przedmiotów wykonanych… » więcej 2020-07-28, godz. 20:00 "Piosenka wNET!" - nowy projekt Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu trwają intensywne prace nad realizacją projektu pod hasłem 'Piosenka wNET!', który będzie się składał z 15 warsztatów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »