Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-08, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Olesno zostało stolicą europejskich wydarzeń kulturalnych. 26. Europejskie Dni Dziedzictwa oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]

Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
W Oleśnie oficjalnie otwarto 26. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich". Przez najbliższe dwa tygodnie dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowano 300 wydarzeń kulturalnych.
Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, obecny na ogólnopolskiej inauguracji w Oleśnie, podkreślał, że Europejskie Dni Dziedzictwa mają przybliżać mieszkańcom lokalną historię i dziedzictwo.

- Organizowanie tego typu wydarzeń, jak ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, nie w największych aglomeracjach, ale właśnie w takich miejscowościach jak Olesno, to jest bardzo dobry pomysł. Dlatego, że właśnie w tych miejscowościach jak już jest taka uroczystość, to rzeczywiście wszyscy mieszkańcy się angażują i wszyscy wspólnie chcą razem świętować. O tego typu emocje, o tego typu wrażenia chodzi nam przy organizowaniu Europejskich Dni Dziedzictwa - mówi.

Oficjalną inaugurację uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, którzy przyciągnął tłumy mieszkańców do oleskiego amfiteatru.

- Przygotowaliśmy program "Piękna Polska nasza cała" i w związku z tym prezentujemy przekrój polskiego folkloru. Można powiedzieć, że od Południa do Podhala, oczywiście przez Śląsk, Łowicz, sięgamy aż do Kurpi - mówi Jarosław Świątek, kierownik artystyczny zespołu. - Znajdują się również tańce narodowe, Księstwo Warszawskie, czyli Polonez z Mazurem, Kujawiak z Oberkiem, Krakowiak. Pojawiają się też nasze zespołowe przeboje, które są od początku istnienia zespołu, czyli to jest i "Karolinka" i "Hej te nasze góry", "Ondraszek", typowe, charakterystyczne dla Śląska pieśni - dodaje.

- Nawet się pochwaliłam w rodzinie, że idę na takie imprezy, ponieważ tu jest inauguracja ogólnopolska tego święta. Jestem dumna, że to jest właśnie tutaj. Uwielbiam Zespół Śląsk, te ich tańce, stroje, kolory. Fantastycznie, że tu przyjechali - mówi pani Mirosława.

- Sądzę, że to jest wspaniała sprawa, że możemy mieć dostęp do takiej wysokiej kultury jak występ Zespołu Śląsk. A poza tym takie spotkanie osób, które interesują się historią, tym, co się dzieje w ich otoczeniu, kulturą, muzyką, sztuką jest dużą satysfakcją - dodaje pani Magdalena.

W ramach akcji Narodowego Czytania, które towarzyszyło Europejskim Dniom Dziedzictwa w Oleśnie odczytano nie tylko "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. - Wspomnienie 810-lecia Olesna to hasło drugiej odsłony narodowego czytania. Nawiązujemy przede wszystkim do historii, sięgając po fragmenty z dzieła Józefa Lompy, oleskiego ludowego działacza i pisarza - mówi Gabriela Kęsik z Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie. - To postać, która przedstawiła w swoich utworach całokształt tego spojrzenia na nasze miasto, przede wszystkim w XIX wieku, bo Lompa żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Oprócz tego nawiązujemy do legend oleskich, przede wszystkim do kościoła św. Anny.

Obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie towarzyszyła także wystawa poświęcona tradycjom oleskiego drukarstwa. - To w Oleśnie powstała pierwsza na świecie drukarnia, którą prowadził ks. Jan Gałeczka - mówi Justyna Głomb z Oleskiej Biblioteki Publicznej.

Uroczystą inaugurację zakończył koncert muzyki rozrywkowej "100 lat niepodległości" i występ Natalii Kukulskiej na oleskim Rynku.
Bartosz Skaldawski
Jarosław Światęk, pani Mirosława i pani Magdalena
Gabriela Kęsik

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 09:00 Przybywa wymagających opieki długoterminowej. Prudnicki szpital aplikuje o ministerialne pieniądze Prudnickie Centrum Medyczne stawia na rozwój opieki geriatrycznej i długoterminowej. Źródłem finansowania inwestycji, m.in. budowy obiektu szpitalnego, mają… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Uwaga mieszkańcy Opola! Strażnicy miejscy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. A to oznacza, że opolscy strażnicy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy w piecach. Funkcjonariusze kontrolują… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Otoczenie brzeskiego szpitala zostanie ucywilizowane. To inwestycja za 10 milionów złotych Otoczenie brzeskiego szpitala przejdzie metamorfozę. Rozpoczęły się prace, których efekty pozwolą usprawnić komunikację, a także poprawią bezpieczeństwo… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Chętni przekonają się podczas sobotniego spaceru, jak wiele mew żyje w Opolu Czy w Opolu nie ma mew, bo są tylko rybitwy? Ten mit chce obalić Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze jako organizator 'Opolskiego Dnia Mew 2024'. » więcej 2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie. W prognozach pogody - przelotne opady śniegu 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu, od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »