Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-08, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Olesno zostało stolicą europejskich wydarzeń kulturalnych. 26. Europejskie Dni Dziedzictwa oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]

Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
W Oleśnie oficjalnie otwarto 26. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich". Przez najbliższe dwa tygodnie dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowano 300 wydarzeń kulturalnych.
Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, obecny na ogólnopolskiej inauguracji w Oleśnie, podkreślał, że Europejskie Dni Dziedzictwa mają przybliżać mieszkańcom lokalną historię i dziedzictwo.

- Organizowanie tego typu wydarzeń, jak ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, nie w największych aglomeracjach, ale właśnie w takich miejscowościach jak Olesno, to jest bardzo dobry pomysł. Dlatego, że właśnie w tych miejscowościach jak już jest taka uroczystość, to rzeczywiście wszyscy mieszkańcy się angażują i wszyscy wspólnie chcą razem świętować. O tego typu emocje, o tego typu wrażenia chodzi nam przy organizowaniu Europejskich Dni Dziedzictwa - mówi.

Oficjalną inaugurację uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, którzy przyciągnął tłumy mieszkańców do oleskiego amfiteatru.

- Przygotowaliśmy program "Piękna Polska nasza cała" i w związku z tym prezentujemy przekrój polskiego folkloru. Można powiedzieć, że od Południa do Podhala, oczywiście przez Śląsk, Łowicz, sięgamy aż do Kurpi - mówi Jarosław Świątek, kierownik artystyczny zespołu. - Znajdują się również tańce narodowe, Księstwo Warszawskie, czyli Polonez z Mazurem, Kujawiak z Oberkiem, Krakowiak. Pojawiają się też nasze zespołowe przeboje, które są od początku istnienia zespołu, czyli to jest i "Karolinka" i "Hej te nasze góry", "Ondraszek", typowe, charakterystyczne dla Śląska pieśni - dodaje.

- Nawet się pochwaliłam w rodzinie, że idę na takie imprezy, ponieważ tu jest inauguracja ogólnopolska tego święta. Jestem dumna, że to jest właśnie tutaj. Uwielbiam Zespół Śląsk, te ich tańce, stroje, kolory. Fantastycznie, że tu przyjechali - mówi pani Mirosława.

- Sądzę, że to jest wspaniała sprawa, że możemy mieć dostęp do takiej wysokiej kultury jak występ Zespołu Śląsk. A poza tym takie spotkanie osób, które interesują się historią, tym, co się dzieje w ich otoczeniu, kulturą, muzyką, sztuką jest dużą satysfakcją - dodaje pani Magdalena.

W ramach akcji Narodowego Czytania, które towarzyszyło Europejskim Dniom Dziedzictwa w Oleśnie odczytano nie tylko "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. - Wspomnienie 810-lecia Olesna to hasło drugiej odsłony narodowego czytania. Nawiązujemy przede wszystkim do historii, sięgając po fragmenty z dzieła Józefa Lompy, oleskiego ludowego działacza i pisarza - mówi Gabriela Kęsik z Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie. - To postać, która przedstawiła w swoich utworach całokształt tego spojrzenia na nasze miasto, przede wszystkim w XIX wieku, bo Lompa żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Oprócz tego nawiązujemy do legend oleskich, przede wszystkim do kościoła św. Anny.

Obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie towarzyszyła także wystawa poświęcona tradycjom oleskiego drukarstwa. - To w Oleśnie powstała pierwsza na świecie drukarnia, którą prowadził ks. Jan Gałeczka - mówi Justyna Głomb z Oleskiej Biblioteki Publicznej.

Uroczystą inaugurację zakończył koncert muzyki rozrywkowej "100 lat niepodległości" i występ Natalii Kukulskiej na oleskim Rynku.
Bartosz Skaldawski
Jarosław Światęk, pani Mirosława i pani Magdalena
Gabriela Kęsik

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 10:36 Rozpędza się kampania wyborcza w Krapkowicach. Z jednej strony "mamy 70 kandydatów", a z drugiej "liczy się jakość" 70 kandydatów na radnych zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika w powiecie krapkowickim. » więcej 2018-09-19, godz. 10:01 Dziś poznamy "drużynę" Violetty Porowskiej. Wśród kandydatów - Arkadiusz Szymański - Arkadiusz Szymański będzie walczył o powrót do opolskiej rady miasta - potwierdziła dziś (19.09) w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wicewojewoda Violetta ... » więcej 2018-09-19, godz. 10:00 W Opolu dyskutują jak ożywić polskie rzeki. Rusza I Kongres Żeglugi Śródlądowej W Opolu rozpoczyna się I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu, samorządów lokalnych oraz przedsiębiorcy. » więcej 2018-09-19, godz. 07:18 Radio Opole na podium słuchalności. Mamy wakacyjne wyniki! Radio Opole odnotowało wysokie wyniki słuchalności w te wakacje. W tygodniu słucha nas 16,36% populacji w regionie. Tak wynika z najnowszych zestawień, gdzie ... » więcej 2018-09-19, godz. 06:53 Głuchołazy: Gimnazjum przekształciło się w podstawówkę. Do nowej placówki przeniosło się ponad 130 uczniów Ponad 130 uczniów rozpoczęło we wrześniu naukę w nowej głuchołaskiej szkole podstawowej. To trzecia placówka w mieście, w której prowadzone jest nauczanie poc ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »