Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-08, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Olesno zostało stolicą europejskich wydarzeń kulturalnych. 26. Europejskie Dni Dziedzictwa oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]

Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
W Oleśnie oficjalnie otwarto 26. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich". Przez najbliższe dwa tygodnie dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowano 300 wydarzeń kulturalnych.
Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, obecny na ogólnopolskiej inauguracji w Oleśnie, podkreślał, że Europejskie Dni Dziedzictwa mają przybliżać mieszkańcom lokalną historię i dziedzictwo.

- Organizowanie tego typu wydarzeń, jak ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, nie w największych aglomeracjach, ale właśnie w takich miejscowościach jak Olesno, to jest bardzo dobry pomysł. Dlatego, że właśnie w tych miejscowościach jak już jest taka uroczystość, to rzeczywiście wszyscy mieszkańcy się angażują i wszyscy wspólnie chcą razem świętować. O tego typu emocje, o tego typu wrażenia chodzi nam przy organizowaniu Europejskich Dni Dziedzictwa - mówi.

Oficjalną inaugurację uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, którzy przyciągnął tłumy mieszkańców do oleskiego amfiteatru.

- Przygotowaliśmy program "Piękna Polska nasza cała" i w związku z tym prezentujemy przekrój polskiego folkloru. Można powiedzieć, że od Południa do Podhala, oczywiście przez Śląsk, Łowicz, sięgamy aż do Kurpi - mówi Jarosław Świątek, kierownik artystyczny zespołu. - Znajdują się również tańce narodowe, Księstwo Warszawskie, czyli Polonez z Mazurem, Kujawiak z Oberkiem, Krakowiak. Pojawiają się też nasze zespołowe przeboje, które są od początku istnienia zespołu, czyli to jest i "Karolinka" i "Hej te nasze góry", "Ondraszek", typowe, charakterystyczne dla Śląska pieśni - dodaje.

- Nawet się pochwaliłam w rodzinie, że idę na takie imprezy, ponieważ tu jest inauguracja ogólnopolska tego święta. Jestem dumna, że to jest właśnie tutaj. Uwielbiam Zespół Śląsk, te ich tańce, stroje, kolory. Fantastycznie, że tu przyjechali - mówi pani Mirosława.

- Sądzę, że to jest wspaniała sprawa, że możemy mieć dostęp do takiej wysokiej kultury jak występ Zespołu Śląsk. A poza tym takie spotkanie osób, które interesują się historią, tym, co się dzieje w ich otoczeniu, kulturą, muzyką, sztuką jest dużą satysfakcją - dodaje pani Magdalena.

W ramach akcji Narodowego Czytania, które towarzyszyło Europejskim Dniom Dziedzictwa w Oleśnie odczytano nie tylko "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. - Wspomnienie 810-lecia Olesna to hasło drugiej odsłony narodowego czytania. Nawiązujemy przede wszystkim do historii, sięgając po fragmenty z dzieła Józefa Lompy, oleskiego ludowego działacza i pisarza - mówi Gabriela Kęsik z Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie. - To postać, która przedstawiła w swoich utworach całokształt tego spojrzenia na nasze miasto, przede wszystkim w XIX wieku, bo Lompa żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Oprócz tego nawiązujemy do legend oleskich, przede wszystkim do kościoła św. Anny.

Obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie towarzyszyła także wystawa poświęcona tradycjom oleskiego drukarstwa. - To w Oleśnie powstała pierwsza na świecie drukarnia, którą prowadził ks. Jan Gałeczka - mówi Justyna Głomb z Oleskiej Biblioteki Publicznej.

Uroczystą inaugurację zakończył koncert muzyki rozrywkowej "100 lat niepodległości" i występ Natalii Kukulskiej na oleskim Rynku.
Bartosz Skaldawski
Jarosław Światęk, pani Mirosława i pani Magdalena
Gabriela Kęsik

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej 2019-10-19, godz. 07:27 Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec trzech napastników z Grodkowa. Bili i kradli, by mieć pieniądze na alkohol Do 12 lat za kratkami może spędzić trzech mieszkańców Grodkowa, którzy napadli w miejscowym parku na dwójkę rowerzystów i ukradli im telefony. Skradziony sprz ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże, jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli dzisi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »