Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-08, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Olesno zostało stolicą europejskich wydarzeń kulturalnych. 26. Europejskie Dni Dziedzictwa oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]

Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
W Oleśnie oficjalnie otwarto 26. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich". Przez najbliższe dwa tygodnie dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowano 300 wydarzeń kulturalnych.
Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, obecny na ogólnopolskiej inauguracji w Oleśnie, podkreślał, że Europejskie Dni Dziedzictwa mają przybliżać mieszkańcom lokalną historię i dziedzictwo.

- Organizowanie tego typu wydarzeń, jak ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, nie w największych aglomeracjach, ale właśnie w takich miejscowościach jak Olesno, to jest bardzo dobry pomysł. Dlatego, że właśnie w tych miejscowościach jak już jest taka uroczystość, to rzeczywiście wszyscy mieszkańcy się angażują i wszyscy wspólnie chcą razem świętować. O tego typu emocje, o tego typu wrażenia chodzi nam przy organizowaniu Europejskich Dni Dziedzictwa - mówi.

Oficjalną inaugurację uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, którzy przyciągnął tłumy mieszkańców do oleskiego amfiteatru.

- Przygotowaliśmy program "Piękna Polska nasza cała" i w związku z tym prezentujemy przekrój polskiego folkloru. Można powiedzieć, że od Południa do Podhala, oczywiście przez Śląsk, Łowicz, sięgamy aż do Kurpi - mówi Jarosław Świątek, kierownik artystyczny zespołu. - Znajdują się również tańce narodowe, Księstwo Warszawskie, czyli Polonez z Mazurem, Kujawiak z Oberkiem, Krakowiak. Pojawiają się też nasze zespołowe przeboje, które są od początku istnienia zespołu, czyli to jest i "Karolinka" i "Hej te nasze góry", "Ondraszek", typowe, charakterystyczne dla Śląska pieśni - dodaje.

- Nawet się pochwaliłam w rodzinie, że idę na takie imprezy, ponieważ tu jest inauguracja ogólnopolska tego święta. Jestem dumna, że to jest właśnie tutaj. Uwielbiam Zespół Śląsk, te ich tańce, stroje, kolory. Fantastycznie, że tu przyjechali - mówi pani Mirosława.

- Sądzę, że to jest wspaniała sprawa, że możemy mieć dostęp do takiej wysokiej kultury jak występ Zespołu Śląsk. A poza tym takie spotkanie osób, które interesują się historią, tym, co się dzieje w ich otoczeniu, kulturą, muzyką, sztuką jest dużą satysfakcją - dodaje pani Magdalena.

W ramach akcji Narodowego Czytania, które towarzyszyło Europejskim Dniom Dziedzictwa w Oleśnie odczytano nie tylko "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. - Wspomnienie 810-lecia Olesna to hasło drugiej odsłony narodowego czytania. Nawiązujemy przede wszystkim do historii, sięgając po fragmenty z dzieła Józefa Lompy, oleskiego ludowego działacza i pisarza - mówi Gabriela Kęsik z Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie. - To postać, która przedstawiła w swoich utworach całokształt tego spojrzenia na nasze miasto, przede wszystkim w XIX wieku, bo Lompa żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Oprócz tego nawiązujemy do legend oleskich, przede wszystkim do kościoła św. Anny.

Obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie towarzyszyła także wystawa poświęcona tradycjom oleskiego drukarstwa. - To w Oleśnie powstała pierwsza na świecie drukarnia, którą prowadził ks. Jan Gałeczka - mówi Justyna Głomb z Oleskiej Biblioteki Publicznej.

Uroczystą inaugurację zakończył koncert muzyki rozrywkowej "100 lat niepodległości" i występ Natalii Kukulskiej na oleskim Rynku.
Bartosz Skaldawski
Jarosław Światęk, pani Mirosława i pani Magdalena
Gabriela Kęsik

Wiadomości z regionu

2018-11-14, godz. 11:00 Uniwersytet Opolski staje się coraz bardziej międzynarodowy. Nowe udogodnienia dla zagranicznych żaków Uniwersytet Opolski zdobył grant NAWA w wysokości ponad 100 tysięcy złotych w konkursie programu Welcome to Poland Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dof ... » więcej 2018-11-14, godz. 09:47 Droga wojewódzka nr 423 w Kątach Opolskich wciąż zablokowana. Wczoraj ( 13.11) przed północą na drogę, przed jadącą ciężarówkę pełną cementu, wyskoczyła sarna. » więcej 2018-11-14, godz. 09:45 Katarzyna Czochara: Serdeczność i radość dominowała w tłumie maszerującym przez Warszawę 11 listopada. - Jestem przeszczęśliwa, że my jako społeczeństwo okazję do świętowania świętowania różnych bardzo ważnych rocznic. Niedawno świętowaliśmy 1050-lecie państwa ... » więcej 2018-11-14, godz. 06:30 Solarna ławka XXI wieku jest testowana w Gogolinie Ławka solarna stanęła obok pomnika Karolinki i Karlika w centrum Gogolina. Ten element małej infrastruktury ma zasilanie słoneczne, a jego dodatkową funkcją j ... » więcej 2018-11-14, godz. 06:00 Rusza pierwszy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Opolu. W programie liczne prelekcje i warsztaty Warsztaty, spotkania, wymiana doświadczeń, czy wspólne projekty - to składa się na organizowany po raz pierwszy w Opolu Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. O ... » więcej 2018-11-14, godz. 05:45 Na gogolińskim składowisku nie było nielegalnych odpadów niebezpiecznych. Tak wynika ze śledztwa Umorzone zostanie najpewniej śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych przez Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie. P ... » więcej 2018-11-13, godz. 20:15 W regionie zawyją syreny alarmowe. Ruszają ogólnopolskie ćwiczenia wojskowe Przez trzy najbliższe dni w całej Polsce, w tym również na terenie województwa opolskiego zawyją syreny alarmowe. Od środy (14.11) do piątku (16.11) Dowództwo ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:45 Biskup i prezydent Opola zapraszają ubogich do wspólnego stołu W najbliższą niedzielę w Opolu będzie obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Święto rozpocznie się w samo południe mszą świętą w opolskiej katedrze, natomiast o 1 ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:15 Wilki wróciły do opolskich lasów? Nadleśniczy Marek Bocianowski uspokaja - Wilki są widywane na otwartej przestrzeni, przemieszczając się muszą czasem przejść przez jezdnię - powiedział w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśnicz ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:45 Wojsko zachęca młodych nysan do podjęcia służby. "Większość młodych ludzi nie wie, że może wstąpić w nasze szeregi" Armia zachęca młodych ludzi do wstępowania w swe szeregi. Po wizycie w Kluczborku, żołnierze z Brzegu zawitali do Nysy, gdzie przez cały tydzień prowadzić będ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »