Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-08, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Olesno zostało stolicą europejskich wydarzeń kulturalnych. 26. Europejskie Dni Dziedzictwa oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]

Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
Ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie [fot. Katarzyna Doros]
W Oleśnie oficjalnie otwarto 26. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich". Przez najbliższe dwa tygodnie dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowano 300 wydarzeń kulturalnych.
Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, obecny na ogólnopolskiej inauguracji w Oleśnie, podkreślał, że Europejskie Dni Dziedzictwa mają przybliżać mieszkańcom lokalną historię i dziedzictwo.

- Organizowanie tego typu wydarzeń, jak ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, nie w największych aglomeracjach, ale właśnie w takich miejscowościach jak Olesno, to jest bardzo dobry pomysł. Dlatego, że właśnie w tych miejscowościach jak już jest taka uroczystość, to rzeczywiście wszyscy mieszkańcy się angażują i wszyscy wspólnie chcą razem świętować. O tego typu emocje, o tego typu wrażenia chodzi nam przy organizowaniu Europejskich Dni Dziedzictwa - mówi.

Oficjalną inaugurację uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, którzy przyciągnął tłumy mieszkańców do oleskiego amfiteatru.

- Przygotowaliśmy program "Piękna Polska nasza cała" i w związku z tym prezentujemy przekrój polskiego folkloru. Można powiedzieć, że od Południa do Podhala, oczywiście przez Śląsk, Łowicz, sięgamy aż do Kurpi - mówi Jarosław Świątek, kierownik artystyczny zespołu. - Znajdują się również tańce narodowe, Księstwo Warszawskie, czyli Polonez z Mazurem, Kujawiak z Oberkiem, Krakowiak. Pojawiają się też nasze zespołowe przeboje, które są od początku istnienia zespołu, czyli to jest i "Karolinka" i "Hej te nasze góry", "Ondraszek", typowe, charakterystyczne dla Śląska pieśni - dodaje.

- Nawet się pochwaliłam w rodzinie, że idę na takie imprezy, ponieważ tu jest inauguracja ogólnopolska tego święta. Jestem dumna, że to jest właśnie tutaj. Uwielbiam Zespół Śląsk, te ich tańce, stroje, kolory. Fantastycznie, że tu przyjechali - mówi pani Mirosława.

- Sądzę, że to jest wspaniała sprawa, że możemy mieć dostęp do takiej wysokiej kultury jak występ Zespołu Śląsk. A poza tym takie spotkanie osób, które interesują się historią, tym, co się dzieje w ich otoczeniu, kulturą, muzyką, sztuką jest dużą satysfakcją - dodaje pani Magdalena.

W ramach akcji Narodowego Czytania, które towarzyszyło Europejskim Dniom Dziedzictwa w Oleśnie odczytano nie tylko "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. - Wspomnienie 810-lecia Olesna to hasło drugiej odsłony narodowego czytania. Nawiązujemy przede wszystkim do historii, sięgając po fragmenty z dzieła Józefa Lompy, oleskiego ludowego działacza i pisarza - mówi Gabriela Kęsik z Dyskusyjnego Klubu Książki w Oleśnie. - To postać, która przedstawiła w swoich utworach całokształt tego spojrzenia na nasze miasto, przede wszystkim w XIX wieku, bo Lompa żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Oprócz tego nawiązujemy do legend oleskich, przede wszystkim do kościoła św. Anny.

Obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie towarzyszyła także wystawa poświęcona tradycjom oleskiego drukarstwa. - To w Oleśnie powstała pierwsza na świecie drukarnia, którą prowadził ks. Jan Gałeczka - mówi Justyna Głomb z Oleskiej Biblioteki Publicznej.

Uroczystą inaugurację zakończył koncert muzyki rozrywkowej "100 lat niepodległości" i występ Natalii Kukulskiej na oleskim Rynku.
Bartosz Skaldawski
Jarosław Światęk, pani Mirosława i pani Magdalena
Gabriela Kęsik

Wiadomości z regionu

2019-01-22, godz. 21:05 Strażacy chemicy zakończyli swoje działania w Brzęczkowicach i wiedzą, co znajduje się w zbiornikach Około 2300 beczek i kontenerów z odpadami poprodukcyjnymi znajduje się na odkrytym dzisiaj (22.01) nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach niedaleko ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Ginekologia przy Reymonta zmieniła (nieco) nazwę Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przy ulicy Reymonta zmieniło swoją nazwę na Kliniczne Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii. ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Wójt chciał utrzymać dotychczasowe zarobki, ale radni na poczekaniu obniżyli pensję o 3 tysiące złotych O trzy tysiące złotych Rada Gminy Zębowice obniżyła wynagrodzenie wójta Waldemara Czai podczas sesji. Sprawa nie jest jednak przesądzona. » więcej 2019-01-22, godz. 19:00 Służby identyfikują substancję, którą odkryto w byłym kurniku w Brzęczkowicach Trwa identyfikacja substancji nieznanego pochodzenia, które odkryto na nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 18:30 Nie wszystkim się podoba tymczasowy parking w centrum parku miejskiego W parku miejskim w Strzelcach Opolskich biało-czerwoną taśmą wyznaczono miejsca do zaparkowania samochodów. Ma to być ukłon w stronę rodziców przyjeżdżających ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:45 "Oddaj krew dla seniora" akcja krwiodawstwa z okazji Dnia Babci i Dziadka Podzielili się najcenniejszym darem życia z myślą o babciach i dziadkach, którzy obchodzą swoje święto. Opolski kurator oświaty zmobilizował współpracowników ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:30 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach: policja zatrzymała 3 osoby Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z odkryciem nielegalnego składowiska odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 17:00 PiS pyta marszałka o powody powołania pełnomocnika do spraw wielokulturowości. "Chcemy wiedzieć, czym będzie się zajmo ... Radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa opolskiego pytają, w jakim celu powołano pełnomocnika do spraw wielokulturowości. Funkcja została utworzon ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Podejrzane składowisko koło Niemodlina. Opuszczony kurnik zastawiony beczkami z nieznaną substancją W Brzęczkowicach koło Niemodlina odkryto składowisko odpadów. W budynku po nieczynnym kurniku znaleziono beczki nieznanego pochodzenia i z nieznaną jeszcze su ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Wojewoda opolski o rządowych programach społecznych dla matek, seniorów i osób niepełnosprawnych - Nowy rok to przede wszystkim kontynuacja sprawdzonych programów społecznych i kilka nowości. Dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dziec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »